Pravidelnému vyhlasovaniu ankety “Najlepší športovci mesta“ v Banskej Bystrici už 3. rok predchádza internetové hlasovanie. V predchádzajúcich 2 rokoch bol oň veľký záujem. A to i napriek tomu, že jeho organizátori sa dopustili chyby a pri mene športovcov a športových kolektívov neuviedli športový výkon, na základe ktorého boli do internetového hlasovania zaradení.
Všetci, ktorí sa do internetového hlasovania zapojili, nemali možnosť objektívne posúdiť hodnotu športových výkonov zaradených športovcov do tohoto hlasovania a tak svoje hlasy dávali športovcom na základe subjektívneho pocitu, sympatií a miery ich poznania.
Tohoto roku sa situácia zmenila. Organizátori internetového hlasovania sa poučili z predchádzajúcich chýb a zohľadnili i pripomienky k jeho zlepšeniu. Tí čo sa do internetového hlasovania na stránke banskabystrica.sk zapoja, okrem mien športovcov zaradených do internetového hlasovania, si môžu po otvorení zoznamu nominovaných športovcov prečítať i ich dosiahnuté výkony, na základe ktorých boli do internetového hlasovania zaradení.
Banskobystrická, nielen športová ale i laická verejnosť, ktorá sa do internetového hlasovania zapojí, bude tak mať možnosť jednotlivé výkony športovcov posúdiť, porovnať a na ich základe sa rozhodnúť, ktorému športovcovi svoj hlas odovzdá. Internetové hlasovanie sa stane objektívnejším. Za tento počin si organizátori internetového hlasovania zaslúžia pochvalu a poďakovanie.
Výber športovcov do ankety Najlepší športovci mesta
Uvedenú športovú anketu do roku 1995 organizovalo Okresné združenie telesnej kultúry. To bolo i organizátorom Vyhlásenia 10 najúspešnejších športovcov Slovenska, ktoré sa uskutočnilo 11. januára 1991 v zaplnenej športovej hale na Štiavničkách.
Štafetu potom prevzalo mesto a jej organizačné zabezpečenie odvtedy spočíva na pracovníkoch mestského úradu. Hneď pri 1. ročníku organizovania uvedenej ankety mestom sme si stanovili za cieľ spoločensky oceniť športovcov, trénerov a športových funkcionárov banskobystrických športových oddielov a klubov, ktorí sa svojimi športovými výkonmi a prácou na úseku telovýchovy a športu zaslúžili o propagáciu Banskej Bystrice.
Ďalším cieľom bolo zvýšenie záujmu o šport a športovú činnosť u obyvateľov nášho mesta. Boli sme si vedomí, že zaradiť do tejto ankety banskobystrických športovcov, ktorí pôsobili mimo banskobystrických športových oddielov a klubov, bolo v tom čase neuskutočniteľné a to z hľadiska náročnosti na sledovanie ich výkonov, kapacitné možnosti ľudí, ktorí by to robili a finančné prostriedky, ktoré by bolo potrebné vynaložiť.
Prvých 12 rokov organizovania uvedenej ankety sme tieto zásady dôsledne dodržiavali. Potom jej organizáciu prevzali mladší, čo je prirodzený životný proces pri striedaní generácií. Organizátori, ktorí prišli po nás, postupne zmenili i názor na zaraďovanie športovcov do tejto ankety.
V posledných rokoch sa v nej začali objavovať i športovci mimo banskobystrických športových oddielov a klubov (Podbrezová, Donly Donovaly a ďalšie). Obhajovali to tým, že sa jedná o banskobystrických športovcov.
S takýmto názorom som nesúhlasil a naďalej, až do tohoto roku, som do ankety navrhoval len športovcov pôsobiacich v športových oddieloch a kluboch v našom meste. Tohoto roku som sa rozhodol prispôsobiť sa filozofii súčasných organizátorov tejto ankety a okrem športovcov pôsobiacich v našom meste, navrhnúť do nej i športovcov, ktorí pôsobia v športových kluboch mimo neho. Chcel som tým zistiť možné úskalia a negatíva, ktoré takýto návrh sprevádzajú.
Skôr ako spomeniem ich mená, pretože som teraz sám porušil stanovené kritériá prijaté pred 22 rokmi, chcel by som sa verejne za seba i za tých, ktorí tieto zásady a kritériá poznali a ich i dôsledne dodržiavali, ospravedlniť banskobystrickým športovcom Marekovi Hamšíkovi, kapitánovi reprezentačného družstva Slovenska za výkony na majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike, Michalovi Ďurišovi (Plzeň, teraz Orenburg) a Viktorovi Pečovskému (Žilina), za výkony v reprezentačnom družstve Slovenska a zisk titulov majstrov Českej a Slovenskej republiky, Petrovi Dorazilovi a Róbertovi Rozimovi za reprezentáciu nášho mesta a výkony v univerzitnej basketbalovej lige v Spojených štátoch amerických, hokejistom Vlastovi Plavuchovi (vtedy HKM Zvolen) za zisk striebornej medaily na majstrovstvách sveta v Petrohrade, Tomášovi Surovému (vtedy CSKA Moskva) za zisk striebornej medaily na majstrovstvách sveta vo Švédsku a Fínsku a ďalším banskobystrickým športovcom, reprezentujúcim na Slovensku a v zahraničí za to, že sme ich do uvedenej ankety nenavrhli. Za svoje športové výkony by si to určite boli zaslúžili.
Predstavitelia nášho mesta sa mimo uvedenej ankety poďakovali hokejistom Vladimírovi Országhovi, Michalovi Handzušovi, Richardovi Zedníkovi a Ivanovi Majeskému, za výkony na majstrovstvách sveta na spoločnom stretnutí i za prítomnosti ich rodičov.
Do tohtoročnej ankety som, z viacerých športovcov pôsobiacich v zahraničí, vybral dvoch, u ktorých sa najľahšie dali zistiť ich dosiahnuté športové výkony, nakoľko sa jedná o reprezentantov Slovenska. Ide o bývalých hráčov banskobystrickej Dukly, Martina Chriena (Benfica Lisabon), ktorý na majstrovstvách Európy v Poľsku do 21 rokov patril k našim najlepším hráčom a Michala Faška (Grasshoppers Zürich), ktorý proti družstvám Švédska a Anglicka bol i strelcom gólov a oboch som navrhol na ocenenie za víťazstvo v dlhodobom prípravnom turnaji Challenge Trophy.
Túto trofej v drese Slovenska 23 získali po víťazstve 4:0 (1:0) vo finálovom zápase nad Anglickom C v Žiari nad Hronom pred 2 215 divákmi dňa 8. novembra 2017. Michal Faško bol v tomto zápase i strelcom 3. gólu. Za svoje výkony v reprezentačnom družstve Slovenska si obaja ocenenie zaslúžia.
Splniť požiadavky organizátorov pri vyplnení dotazníka s uvedením ich e-mailových adries, čísiel telefónov a adries trvalého pobytu, ma stálo nemálo času, síl a energie.
Ďalším možným úskalím pri zaradení banskobystrických športovcov, pôsobiacich, či už v slovenských, európskych alebo zámorských kluboch, do vyhodnotenia uvedenej ankety, sa javí potom ich účasť na ocenení. I v prípade, že by ich majitelia klubov na túto slávnosť uvoľnili, je otázne, či by títo športovci počas rozbehnutých súťaží merali cestu do Banskej Bystrice a späť.
Ich neúčasť by ovplyvnila spoločenský dopad a znížila úroveň tejto akcie. Napriek tomu takéto návrhy nezavrhujem, pretože som si vedomý toho, že by sa dali buď odstrániť alebo do značnej miery eliminovať. Účasť na slávnostnom vyhlásení, napríklad presunutím jej termínu z marca do predvianočného alebo medzisviatkového obdobia, kedy väčšina športovcov má voľno a nesúťaží.
Ako ďalej pri organizovaní tejto ankety
Aby ma nikto nemohol napádať a obviňovať z toho, že sa dogmaticky snažím obhajovať staré pravidlá, či mám zastaralé názory alebo sa snažím brzdiť pokrok a progres pri organizovaní tejto ankety, chcel by som na základe získaných poznatkov a skúseností, pretože mi na srdci leží jej ďalšia budúcnosť a napredovanie, načrtnúť niekoľko možností jej ďalšieho pokračovania.
Najskôr by však bolo potrebné spoločne si ujasniť a nájsť odpoveď na základnú otázku: “Čo je cieľom a poslaním tejto ankety?“
Ak základným poslaním tejto ankety je poďakovať sa a odmeniť banskobystrických športovcov, športové kluby, športových trénerov a organizátorov, za dosiahnuté výsledky a propagáciu nášho mesta a tiež propagáciu a podporovanie športových aktivít medzi jeho obyvateľmi, tak by malo platiť:
“Organizovať túto anketu len pre športovcov, športové oddiely a kluby pôsobiace na území nášho mesta.“
Ak by okrem toho, čo je uvedené vyššie, malo byť i poďakovanie za dosiahnuté športové výkony a propagáciu nášho mesta Banskobystričanom pôsobiacim v športových oddieloch a kluboch mimo nášho mesta, na Slovensku i v zahraničí, do úvahy by mohli prichádzať i ďalšie možnosti:
- Okrem športovcov, trénerov a funkcionárov banskobystrických športových klubov a oddielov, zaradiť do ankety i Banskobystričanov pôsobiacich v športových kluboch na Slovensku.
- Okrem športovcov, trénerov a funkcionárov banskobystrických športových klubov a oddielov zaradiť do ankety Banskobystričanov, ktorí pôsobia v športových oddieloch a kluboch po celom svete, na základe výsledkov, ktoré s týmito klubmi dosiahli.
- Okrem športovcov, trénerov a funkcionárov banskobystrických športových klubov a oddielov zaradiť do ankety Banskobystričanov, ktorí pôsobia v športových oddieloch a kluboch po celom svete, len na základe ich reprezentačných štartov a výsledkov dosiahnutých v reprezentačných družstvách Slovenska.
Som si vedomý toho, že existujú iste i iné možnosti. Jednou z nich je napríklad i vyššie spomenuté stretnutie zástupcov mesta s úspešnými hokejistami.
Konečné rozhodnutie o tom, ktorá z možností bude platiť, by mali spraviť členovia komisie pre školstvo a šport pri Mestskom zastupiteľstve a zverejniť ho vo vypracovanom štatúte alebo zásadách organizovania tejto ankety. Mali by pritom vychádzať z vyjadrení, názorov a pripomienok športových funkcionárov a trénerov banskobystrických športových oddielov a klubov, ktorí už majú s touto anketou dlhoročné skúsenosti a na základe vlastného zhodnotenia ľudských kapacít, ktoré by sledovali výkony banskobystrických športovcov a reálnych finančných možností, presne stanoviť ako sa bude postupovať ďalej.
Nejde pri tom o žiadny siahodlhý materiál. Stačí na jednej strane A4 uverejniť, akým spôsobom a ako navrhovať športovcov do tejto ankety, určiť vekové kategórie, počty športovcov, športových kolektívov a funkcionárov v týchto kategóriách, spôsob ich vyhodnotenia a pod.
Prijatím takéhoto dokumentu by sa zaviedol systém s dopredu pevne stanovenými pravidlami, čím by sa predišlo zbytočným polemikám a spochybňovaniu výsledkov tejto ankety. Takto vypracované zásady alebo štatút, by mali byť nielen návodom ale i základnou požiadavkou pre tých, ktorí budú v budúcnosti navrhovať športovcov, športové kolektívy a športových funkcionárov do tejto ankety.
Uvedené zásady by mali mať dlhodobejšiu platnosť. Najmenej jedno 4-ročné volebné obdobie primátora mesta a poslancov mestského zastupiteľstva. Po tomto čase by bolo potrebné sa k nim vrátiť a na základe získaných poznatkov a skúseností ich buď prehodnotiť, doplniť alebo prijať nové.
V komisii mestského zastupiteľstva pre školstvo a šport je dosť odborníkov, ktorým by vypracovanie uvedeného dokumentu nemalo robiť najmenšie problémy.
Ďalšou otázkou je zvýšenie záujmu trénerov a športových funkcionárov o uvedenú anketu a jej výsledky. U väčšiny športových oddielov a klubov na území nášho mesta sa táto anketa teší obľube a aktívne sa do nej i zastúpením svojich športovcov zapájajú.
Tých, ktorí tak zatiaľ neurobili, by bolo možné motivovať, napríklad tým, že športové oddiely a kluby, ktoré budú mať v tejto ankete zastúpenie svojimi športovcami, budú pri prideľovaní finančných prostriedkov z mesta na športovú činnosť určitým spôsobom zvýhodňované.
A nemusia to byť len finančné prostriedky. Mesto má možnosť odmeniť takéto športové oddiely a kluby napríklad bezplatnými vstupmi na zimný štadión alebo krytú plaváreň.
Prihováram sa za to, aby naďalej pred vyhlásením uvedenej ankety pokračovalo internetové hlasovanie, a to i v podobe, ako sa uskutočňuje tohto roku. Je to veľmi správna myšlienka, ktorá môže nielen propagovať a spopularizovať šport medzi obyvateľmi nášho mesta ale aj podnietiť i zvýšenie snahy po dosahovaní lepších športových výsledkov u športovcov, zaradených do tohto hlasovania.
Verím, že slávnostné vyhlásenie ankety “Najlepší športovci mesta za rok 2017“, ktoré sa uskutoční 21. marca 2018 v Robotníckom dome, bude opäť nielen oslavou športu a prehliadkou najlepších športovcov, ktorí reprezentovali naše mesto na vrcholných domácich a zahraničných podujatiach ale i odmenou pre tých, ktorí týchto športovcov k takýmto úspechom doviedli.