V tejto sekcii ponúkame knihy, možno aj o vašich životoch. Nie sú napísané preto, aby dokumentovali, akí sme populárni. Život so športom a pri športe nie je ani o tom ako sa obliekame. Vôbec už nie, s akým dievčaťom chodí futbalista, hokejista, či atlét. Život je vždy verný tomu, kto ste a čomu veríte. Čo nosíte úprimne vo vašom srdiečku, čo ste užitočné dali svetu. Skúste nahliadnuť do podaktorých, ktoré ponúkame a máme k dispozícii.
Jozef Mazár a kolektív, GREAT SOLUTION, spol. s r. o., 2022, 176 strán
Knižný pokus o analýzu slovenského športu, ako uvádza samotný autor, známy slovenský publicista, bývalý športovec a člen armádnej Dukly, tak pražskej ako aj banskobystrickej, ocenený nejedným významným novinárskym ocenením v SR a či aj jedinečnými v ČR, o. i. nositeľ Ceny GABRIELA ZELENAYA, nám prináša publikáciu, v ktorej bola pretavená jeho ďalšia výborná myšlienka priniesť naozaj nevšedné pohľady osobností Slovenska, naprieč celou krajinou, z rôznych uhlov pohľadov, ktoré sú, alebo sa môžu zdať, mnohým podobné, či aj značne rozdielne, podľa toho, aké majú osobné skúsenosti so športom, ktorý absolvovali či o ktorý sa aktívne, či už dobrovoľne alebo z dôvodu svojich pracovných povinností, museli starať alebo ho zabezpečovať v plnom súlade či často aj proti regionálnemu „zvykovému“ právu či praxi.
Uvádza, a celým dielom a príspevkami sa šinie, ani nie tak pomenovávanie ako praktizovanie aj jednej z úloh publicistiky, ktorou je výchova zúčastnených či len budúcich športovcov a ich „obslužného“ personálu, poukázaním obecne na jednu z najširších spoločenských činností v živote človeka vôbec – na šport – v jeho negatívach i pozitívach, ktorý každému spoločenstvu, od najmenších skupín, regiónov, až po celé krajiny či celý svet, prináša. Teória je nutný základ ale prax je nenahraditeľná a o nej sa hovorí v príspevkoch často a v mnohých nuansách. A medzi tie patria rovnako, ako aj krásne pozitíva športu zo všetkých pohľadov, aj všakovaké negatíva, klamstvá, neprávosti, prospechárstvo a pod.
Kniha prináša veľmi pravdepodobne, v jednom celku a na jednom mieste, toľko vyjadrení vedúcich osobností najmä obcí Slovenska, ku ktorému sa možno približuje obsahom len kniha Futbaloví anjeli a démoni, z pera rovnakého autora, kde to ale boli len samotní futbalisti alebo ľudia z futbalu. Keďže je šport, ale najmä futbal doménou autora, aj v názve tohto titulu, a celom diele, rezonuje zo športov rovnako najviac. Riadky, ktoré ale priniesli na svet myšlienky prispievajúcich, sú ich videním či prežitím športu, alebo okolo neho, a tak len oni rozhodli, čo v nich o ktorom športe či dotýkaní sa ho, uviedli.
Celkom iste je to prvotina v slovenskej športovej publicistike: myšlienkou, zámerom, vyjadreniami oslovených a aj celkovým výsledkom, ktorý má čitateľ k dispozícii. Pre oddych, informácie alebo len zamyslenie. Kniha, v ktorej budú čitatelia hľadať to svoje, aj mnohé iné a rovnako to aj vyhodnocovať či o tom diskutovať.
Vladimír Varga, GREAT SOLUTION, spol. s r. o., 2021, 225 strán
Moje videnie futbalu je knižným pohľadom do mysle futbalového funkcionára a licenčného agenta FIFA a ním vybraných osobností, v prepojení tak na slovenský, ako aj na zahraničný futbal. Návraty k významným bardom československého, a hlavne prešovského futbalu, z pohľadu ich úspechov i videnia futbalovej súčasnosti, sú vkladom nielen do pokladnice histórie slovenského futbalu, ale i svetového.
Funkcionárska osobnosť docenta JUDr. Františka Laurinca, ktorý približuje svoju účasť, zatiaľ ako jediný Slovák vo Výkonnom výbore, vo volenej funkcii UEFA, je ďalším magnetom zoznámiť sa s tým, čo taká práca obnáša a vyžaduje. Futbalové mená Igora Nováka, Jozefa Bubenku, Mikuláša Komanického, Rudolfa Mattu, Jozefa Kožleja, Jozefa Kostelníka, Stanislava Vargu, ale i ďalších, dostávajú ich pohľadmi na futbal i život v jeho súvislostiach, aj prostredníctvom tejto publikácie, miesto v zozname európskeho futbalu také, aké si dokázali vybojovať svojimi výkonmi vo futbalových dresoch na slovenských i európskych futbalových trávnikoch.
Pozoruhodnosťou sú aj pohľady nežného ženského pohlavia – jedinej vlastníčky Futbalovej školy SAFI v Prešove, Ing. Slavomíry Ržoncovej.
Zaujímavé je grafické stvárnenie 225-stranového knižného príbehu, ktorý nie je iba o výpočte gólov, bodov, životných udalostí jednotlivcov vo futbalovej rodine, ale i pohľad na reč ich vlastných futbalových srdiečok v komplexe športu, a futbalu zvlášť, aj v prepojení na iných. Tých v európskom špičkovom futbale nevynímajúc. Známy športový televízny moderátor Marcel Merčiak o knihe pri jej vyprevádzaní k čitateľovi povedal, že je z tých, ktoré patria obsahom i spracovaním k absolútnej špičke slovenskej knižnej futbalovej žurnalistiky.
Jozef Mazár, 100pro Real, s.r.o., 2018, 348 strán
Kniha o futbalistoch, ktorí hrávali s logom armádnej Dukly Banská Bystrica na prsiach, o skvelom trénerovi Mgr. Petrovi Benedikovi a jeho futbalovej družine. Farebné vydanie s množstvom fotografií a vyjadrení hráčov, ktorí neskôr obliekali aj dresy zahraničných líg.
„Najobjektívnejší historik – život sám – napísal a nechal odkaz – prvé a jediné, čo pre nás všetkých má byť cieľom – je šťastie ľudského rodu.“ Aj taký citát je v portréte: „Futbalový tulipán z Oravského Podzámku nosil hrdo aj logo Dukly.“
Knihu o 338 stranách obohatili svojimi fotografiami Marek Čecho, Ján Miškovič, Ivana Roháčková, Samuel Telúch. Mnohé sú použité z archívov samotných futbalistov a z farebných časopisov Svet športu, Na hrane a Duklasportu. Graficky obsah stvárnil do knižného vydania Marek Čecho. Knihu vyprevadili k čitateľovi v roku 2018 v športovej hale banskobystrickej Dukly na Štiavničkách pred známym medzinárodným futbalovým turnajom O pohár Jozefa Vengloša v decembri 2018.
Jozef Mazár, Agentúra ENTERPRISE, spol. s.r.o., 2017, 226 strán
Prvé vydanie z grafickej dielne banskobystrickej spoločnosti INTERPRISE sa dostalo k čitateľovi po slávnostnom vyprevadení v Robotníckom dome Banskej Bystrice v novembri 2017. Za účasti viacerých olympijských víťazov, športovcov a trénerov ale i vzácnych osobností z iných sfér spoločenského života.
Úvodné slovo k životnému príbehu dlhoročného veliteľa armádnej Dukly Banská Bystrica, dnes brigádneho generála vo výslužbe, PaedDr. Ivana Čierneho, dlhoročného úspešného československého reprezentanta v prekážkovom behu na 110 metrov, skvele napísal čestný prezident Slovenského olympijského výboru PhDr. František Chmelár.
V športovom posolstve nechýbajú zásluhou bohatého obsahu spomienky i osobné vyjadrenia o živote a športe, napríklad ani slová viacnásobného olympijského víťaza Emila Zátopka a jeho manželky Dany Zátopkovej ale ani nevšedné športové zastavenia o aktivitách tohto zaujímavého veliteľa v Dukle pod Urpínom z pera viacerých známych osobností svetového športu i športu v Dukle Banská Bystrica. „Je a zostane tým v čo veril“ píše na stranách 52 a 53 tejto farebnej knižnej publikácie bývalý atlét, neskôr atletický tréner, potom významný funkcionár atletiky, Ladislav Asványi, ktorý k vydaniu tejto vyše 200-stránkovej publikácie prispel výrazne aj ekonomicky. Kniha obsahuje aj zoznam všetkých medailistov armádnej Dukly Banská Bystrica až do roku 2017, kedy publikácia z pera Jozefa Mazára vyšla.
Jozef Mazár,
Je zaujímavé, že úvodné slovo do tejto publikácie napísal vtedajší prezident Slovenskej republiky, úžasný milovník športu, Ivan Gašparovič. V knižke so zaujímavým obsahom o svete športu 2-násobnej olympijskej víťazky Eleny Kaliskej, jej pohľadoch na šport a život, je okrem iných, príťažlivé videnie vtedajšieho hovorcu prezidenta Slovenskej republiky Mareka Trubača uverejnené v jednej z esejí pod názvom: „Ako som večeral s dvomi kráľovnami naraz…“
Súčasťou textu je aj nádherná fotografia, na ktorej si tesne pred spoločnou večerou podávajú ruky, jej Veličenstvo, anglická kráľovná Alžbeta II. a 2-násobná olympijská víťazka Elena Kaliská. Farebná publikácia vyšla v roku 2009. Na slávnostnom akte nechýbali okrem špičkových osobností slovenského športu v preplnenom Kultúrnom dome Liptovského Mikuláša ani iné vzácne osobnosti nášho verejného a spoločenského života, vrátane podaktorých členov diplomatického zboru, na území Slovenskej republiky nevynímajúc. Pred vyše 300 účastníkmi tejto slávnostnej chvíle zaujal rozhovor moderátora podujatia PhDr. Jozefa Ivana, CSc., nielen s vtedajším prezidentom Slovenskej republiky ale i s olympijskými víťazmi Elenou Kaliskou, Michalom Martikánom, Antonom Tkáčom ale i majstrom sveta v ľadovom hokeji, kapitánom niekdajšej zlatej hokejovej generácie Československa, ktorá priniesla cenné kovy aj zo ZOH, Dáriusa Rusnáka a ďalších významných športovcov.
Autorom knihy je Jozef Mazár, ktorý vtedy okrem iného prítomným ponúkol aj jeden názor: „Svet je ako kniha a tí, ktorí necestujú, sú len na jednej strane. Odmietajú poznať aj nádherný svet športu a jeho skutočné bohatstvo, odmietajú učiť sa od múdrejších a schopnejších, v tomto prípade od olympijských víťazov, majstrov sveta a skutočných majstrov života v športe a so športom.“
Jozef Mazár, 100pro Real, s.r.o., 2020, 154 strán
Venované všetkým, ktorí sa zaujímajú o rozvoj, slávu a históriu, nielen košického hokeja. Kniha obsahuje názory na hokej v súvislostiach života od takých kvalitných hokejistov, akými nesporne boli Igor Liba, Vincent Lukáč, Ján Faith, Bedřich Brunclík, Ján Selvek, Peter Slanina, Jaroslav Dragan ale i mnoho ďalších osobností, nielen košického hokeja. Nechýbajú v nej ani epizódy o hokejovej sláve Ladislava Trojáka, či nášho prvého slovenského hokejistu v slávnej kanadskej NHL Stana Mikitu, na ktorého si zaspomínal i v čase vydania tejto publikácie najstarší žijúci časomerač na zimných štadiónoch Slovenskej republiky, stále v tomto smere aktívny, 86-ročný Ľudovít Fitzeri. „Ide o neformálnu podporu kráse, kultúre a propagácii hokejovej kvality“, píše v epilógu knihy jej recenzent. Podčiarkuje, že svet je nádherná kniha ale nemá cenu pre toho, kto v nej nevie čítať. Dodáva: „Musíme prečítať veľa kníh aby sme zistili o čom je hokejový život ale musíme s hokejom a pri hokeji veľa zažiť, aby sme prišli na to, že buď s hokejom zle žijeme alebo sme čítali zlé hokejové knihy.“
© 2020 Športová agentúra DUKLA. Všetky práva vyhradené.
Rozmnožovanie, šírenie a verejný prenos obsahu je možný len podľa podmienok v časti Autorské práva.