Oslovili sme Ivanu Lange-Walterovú, bývalú Duklistku, aby našim čitateľom priblížila, zo svojho pohľadu, 59. ročník Veľkej ceny Slovenska v plávaní a požiadali ju rovnako trochu aj o jej názor na súčasné slovenské plávanie. Sme radi, že sa nám takáto odborníčka vyjadrila, keďže vieme, že jej slovenské plávanie nie je ľahostajné. Zhodnotila to nasledovnými slovami:
“V prvom rade je treba vyzdvihnúť, že Slovenská plavecká federácia ( SPF ) dokázala aj v tomto, pre ňu tak náročnom období, zachovať tradíciu a zorganizovať 59. ročník Veľkej ceny Slovenska.
Výsledky sa nedajú objektívne hodnotiť bez toho, že by som aspoň v skratke neopísala momentálnu situáciu v SPF a dopad pandémie na ňu.
Väčšina bazénov na Slovensku je zatvorených už takmer rok. Na začiatku pandémie, keď ešte nikto nevedel, čo nás čaká, sa oddiely snažili nájsť si tréningové príležitosti, či už v zahraničí, alebo v rôznych hotelových bazénoch. Mnoho bazénov zostalo zatvorených aj počas letných uvoľnení, pretože nespĺňali prísne nariadenia.
Okrem „Šamorínskej bubliny“ boli pred Veľkou cenou Slovenska od októbra opäť všetky bazény na Slovensku zatvorené. Prístup do bubliny mala len malá časť registrovaných členov SPF.
Okrem toho sa v novembri nakazilo takmer 40 plavcov COVIDom-19. Vzhľadom na tieto okolnosti sa Veľká cena Slovenska dá objektívne zhodnotiť, len ak by som presne vedela, kto aké mal tréningové možnosti a ako sa komu podarilo popasovať s prípadným ochorením.
Usporiadateľom patrí poklona za to, že sa im podarilo v týchto podmienkach zachovať tradíciu a našli riešenie, ako preteky usporiadať.
Moja veľká gratulácia patri všetkým plavcom, ktorí počas tohto ťažkého roku nestratili motiváciu a pokračujú v ceste za svojimi cieľmi. Taktiež sa treba poďakovať každému trénerovi, ktorý našiel spôsoby, cesty a možnosti, ako svojich plavcov udržať pri športe a dokázať ich motivovať.
Samozrejme obzvlášť je treba vyzdvihnúť osobné rekordy, splnené limity a dokonca aj nový slovenský juniorský rekord.
Vzhľadom na pandémiu, súčasné výsledky dosiahnuté na 59. ročníku Veľkej ceny Slovenska zodpovedajú podmienkam, ktoré slovenské plávanie tento rok malo.
Faktom však zostáva, že ak by sa Olympijské hry konali podľa plánu v roku 2020, slovenské plávanie by nemalo na nich ani jedného zástupcu so splneným A-limitom. Podľa momentálnych výsledkov to tak zostane aj v roku 2021.
Zaradili sme sa výkonnostne k tým štátom, ktoré sú odkázané na milosť FINA a čakáme koľkých B-limitárov z celého sveta FINA vyberie a na OH pozve….
Vráťme sa ale ku konkrétnym vystúpeniam plavcov na Veľkej cene Slovenska:
Okrem slovenských plavcov sa jej zúčastnili plavci zo Slovinska, Českej republiky a Malty, ktorí bojovali v 34 individuálnych plaveckých disciplínach. V 25 z nich si víťazstvá odniesli zahraniční plavci. Z toho 17 prvenstiev poputovalo do Slovinska a 8 do Českej republiky.
Z jednotlivcov si najviac prvenstiev vybojovala, i v minulom roku štartujúca na tomto podujatí, Slovinka Neža Klančar. Celkove 4 a v 2 z nich na 50 metrov voľný spôsob, časom 25,55 a na 100 metrov voľný spôsob časom 55,19 vytvorila nové rekordy Veľkej ceny Slovenska.
Tretí rekord Veľkej ceny Slovenska pridal Adam Hlobeň zo Znojma na 200 metrov voľný spôsob časom 1:50,42.
Nový slovenský juniorský rekord, a splnený B-limit na juniorské majstrovstvá Európy, si vyplával plavec ŠPK Kúpele Piešťany Filip Lányi na 400 metrov voľný spôsob časom 4:00,33.
Jeho oddielová kolegyňa Olivia Ana Šprláková-Zmorová si vyplávala B-limit na majstrovstvá Európy juniorov na 400 metrov polohové preteky časom 5:04,75.
Zo slovenských plavcov si 2-násobné víťazstvá vyplávali Adam Holas z XBS swimm na 50 metrov a 100 metrov motýlik a Emma Marušáková z PK Tenax Žilina na 100 metrov a 200 metrov znak.
Pochvalu si zaslúžia i Alex Kúšik z Komárna, ktorý na 200 metrov polohové preteky časom 2:04,27 splnil limit do slovenskej reprezentácie a zároveň i B-limit na majstrovstvá Európy do Budapešti, Lilian Slušná zo Svitu, ktorá na 50 metrov motýlik časom 27,88 si vyplávala A-limit na majstrovstvá Európy juniorov i Tamara Potocká z Popradu, ktorá v tej istej disciplíne časom 27,23 splnila B-limit na majstrovstvá Európy do Budapešti.
K limitárom sa pridal i Samuel Košťál z J&T Bratislava, ktorý na 200 metrov znak časom 2:09,43 splnil limit a mal by v roku 2022 štartovať na EYOF-e v Banskej Bystrici.
Na záver ešte jedna zvláštnosť a rarita, ktorá sa málokedy vidí a neviem, či sa vôbec niekedy videla na podobných medzinárodných plaveckých pretekoch:
Najvyššie bodové ohodnotenia na podujatí dosiahli 3 pretekárky zo Slovinska, všetky 3 štartujúce v disciplíne 200 metrov voľný spôsob, z rozplavby a finále, v poradí 1. Katja Fain s počtom 852 bodov za čas 1:59,17, 2. Janja Šegel s 841 bodmi za čas 1:59,66 a 3. Neža Klančar s 823 bodmi za čas 2:00,52.
Okrem nich najvyššie bodové ohodnotenie zo slovenských plavcov dosiahla plavkyňa VŠK FTVŠ UK Lafranconi Martina Cibuľková, ktorá plávala spolu s uvedenými reprezentantkami Slovinska disciplínu 200 metrov voľný spôsob. V nej vo finále obsadila 3. miesto časom 2:02,84, ktorý bol ohodnotený 778 bodmi.“
Kto je Ivana Lange-Walterová?
Je to bývalá slovenská plavecká reprezentantka, ktorá plavecky vyrastala v Dukle Banská Bystrica, pod vedením svojho otca, plaveckého trénera Jiřího Waltera, neskoršie pod vedením svojho manžela Dirka Langeho, jedného z najúspešnejších svetových plaveckých trénerov, ktorý so svojimi zverencami získal 9 olympijských medailí, a okrem iných, vychoval i olympijského víťaza na 100 metrov prsia na OH v Londýne, svetového rekordéra a majstra sveta na 50 metrov prsia, Camerona van der Burgha z JAR.
Podieľal sa i na príprave a výchove slovenských plavcov Tomáša Klobučníka a Kataríny Listopadovej, ktorí sa pod jeho vedením nominovali s A-limitmi na olympijské hry.
Ivana reprezentovala Slovensko v roku 2000 na olympijských hrách v Sydney, majstrovstvách sveta a Európy a v rokoch 1995 a 2003 získala strieborné medaily na Armádnych vojenských hrách CISM v Ríme a Catanii.
I keď v súčasnosti žije a pracuje v rakúskom Grazi, slovenské plávanie pozorne sleduje a snaží sa mu svojimi aktivitami pomáhať.