… I táto akcia mala pozitívny ohlas a tak pôvodný organizačný výbor sa pustil do realizácie myšlienky PaedDr. Miloša Gregoru zorganizovať, po skončení basketbalového ročníka mužov 1995/1996, v Banskej Bystrici, po vzore americkej NBA, 1. ročník basketbalovej exhibície najlepších hráčov najvyššej slovenskej basketbalovej súťaže.
Organizátormi bol Basketbalový klub polície Banská Bystrica a redakcia denníka ŠPORT.
Zápas sa hral na 4 štvrtiny a v jeho prestávkach organizátori pripravili pre divákov atraktívne súťaže v smečovaní do koša, streľbe trojok a kultúrne vystúpenia Róberta Kazíka, Jána Meluša, Róberta Kissa, Miss športu Barbary Deckerovej, taekwondistov z Hakimi klubu Rožňava, mažoretiek a zástupcov Rock-FM rádia.

Výsledok zápasu: Východ – Západ 110:105 (20:23, 29:24, 26:30, 35:28)
Víťaz v streľbe trojok: Jozef Lovik, hráč Baníka Cígeľ Prievidza
Víťaz v smečovaní do koša: Marek Andruška, hráč Interu Bratislava

Na tribúne sledoval zápas basketbalových hviezd i reprezentačný tréner basketbalistov SR, Miroslav Rehák, ktorý povedal:
“Bola to dobrá myšlienka zorganizovať stretnutie basketbalových hviezd našej ligy a prepojiť basketbal s ukážkami iných športov a kultúrou. Divákom sa toto muselo páčiť a som presvedčený, že z roka na rok bude táto akcia ešte lepšia.“
Takto si na 1. ročník basketbalovej exhibície „Východ – Západ“ spomínajú:

Jozef Lovik, v tom čase hráč Prievidze a víťaz v streľbe trojok, už dávnejšie člen Siene slávy prievidzského basketbalu – na fotografii z nášho archívu:
“Išlo o prvú takúto akciu a nikto z pozvaných hráčov nevedel, ako bude súťaž prebiehať. Po sezóne sme to brali ako vyjadrenie podpory a poctu po sezóne.
Vtedy som pôsobil v Prievidzi a spolu so mnou boli Ľuboš Jelačič, Miloš BABIĆ, Oleg MELEŠČENKO. Spomínaných spoluhráčov netreba nejako zvlášť predstavovať, lebo každý z nich sa zapísal do histórie, či už prievidzského alebo aj slovenského basketbalu.
Mňa osobne potešilo, že som hral v družstve spoločne i s Milom Michálikom a Mišom Porubčanom, s ktorými som hral i v banskobystrickom drese.
Prekvapený som bol aj zo súťaže v streľbe trojok a smečovaní do koša. Žiadny hráč si nevedel predstaviť, čo nás čaká, ale najdôležitejšie bolo, že sa diváci v hale dobre bavili. A to bolo najdôležitejšie.
Čerešničkou na torte bolo pre mňa víťazstvo v streľbe trojok, keď som z 15 pokusov dal 12 košov. Hodinky, ktoré som dostal za víťazstvo v tejto súťaži, mám doteraz doma.“
JUDr. Vladimír Címa, prvoligový basketbalový rozhodca:
“1. ročník stretnutia Východ – Západ mal krásnu kulisu. Plné hľadisko, v ktorom sa snúbilo staré s mladým. Ľudia, ktorí basketbal hrávali, trénovali, zabezpečovali jeho propagáciu, finančne ho podporovali a vytvárali tak ekonomické podmienky. Mnohých z nich som poznal osobne.
Na moju radosť do haly prišli aj ľudia, ktorí na basketbale boli prvýkrát v živote, čo som zistil už pri príchode do haly. Pomohol mi k tomu výraznou mierou dnes už nebohý Robo Kazík, s ktorým sme mali spoločnú šatňu a s ktorým sme sa na stretnutie pripravovali.
Z jeho rozprávania som si zapamätal hlavne to, že “Vladimír, vieš koľko je tu ľudí, ktorí chodia na moje koncerty a ktorí na baskete nikdy neboli?“ Odpovedal som mu: „Robo prišli na Teba a nie na basket,“ … spoločný smiech a z jeho strany vážny záver: „Tak by to malo byť vo všetkom, rodine, škole, zamestnaní a v celej spoločnosti, tak, aby sa ľudia mali radi, stretávali sa, tešili sa zo života, vážili si jeden druhého, pomáhali si jeden druhému v dobrom i zlom, nezávideli si jeden druhému a hlavne neubližovali jeden druhému.
Okrem výborného a oku lahodiacemu basketbalu, fantastickej atmosféry, v ktorej sa bavili všetci dlho do nočných hodín.
Zo zápasu hviezd 1. ročníka si, v dnešnej dobe, spomínam hlavne na tie slová Roba Kazíka, ktorý je už v nebíčku a mysľou som na východe pri Andrejovi Šaptalovi, vynikajúcom športovcovi, vďaka ktorému, a najmä zásluhou ktorého, postúpili muži ŠKP pred 31 rokmi do Federálnej československej najvyššej basketbalovej ligy, v ktorej zotrvali až do rozdelenia Československa, a jeho vnukovi, o ktorého sa dnes starajú a pomáhajú mu, v čase vojny na Ukrajine, občania Banskej Bystrice.“
O uvedenom postupe sme už písali v júni 2021 v 4 častiach, viď posledný link z II. časti z 12. júna 2021.

Uvedený 1. ročník basketbalovej exhibície najlepších basketbalistov najvyššej slovenskej basketbalovej súťaže, ktorý sa uskutočnil v Športovej hale na banskobystrických Štiavničkách, dňa 29. apríla 1996, dal dobrý základ pre každoročné organizovanie tohto podujatia. V ďalšom článku/och, sa vrátime k ďalším ročníkom organizovania tejto akcie. Tie sa uskutočnili v rokoch 1997 a 1998 a opäť v Banskej Bystrici.
O tom si môžete prečítať nabudúce, presne o týždeň, v III., a nie poslednej, časti.