Pokračovanie mužskej basketbalovej exhibície Východ – Západ, II. ročník, rok 1997
Kladná odozva a vyjadrenia zúčastnených hráčov, trénerov a divákov, po I. ročníku Stretnutia hviezd mužskej basketbalovej extraligy v roku 1996, podnietili banskobystrických basketbalových funkcionárov pokračovať i v ďalších rokoch v organizovaní tohto podujatia.
Banskobystrická športová hala na Štiavničkách sa preto i v rokoch 1997-2001 stala miestom ďalších 4 (v roku 1999 sa podujatie neuskutočnilo) úspešných stretnutí najlepších basketbalistov pôsobiacich v slovenskej basketbalovej extralige, v spojení s kultúrnym vystúpením našich umelcov.
II. ročník Stretnutia hviezd ´97 pripravil Basketbalový klub polície Banská Bystrica v spolupráci s Redakciou denníka Šport, UNITOP-u SR, ROKI reklamy a Slovenskej basketbalovej asociácie.
Záštitu nad podujatím prevzalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
Družstvo Východu, pod vedením trénerov Ľubomíra Urbana a Milana Pažického, nastúpilo v zostave:
Jozef Lovik, Ľubomír Uhnák, Ján Drobný, Ivo Štefek, Igor PINČUK (Ukrajina), Milan Golian, Larry CARR (USA), Dragan RISTANOVIĆ (Srbsko), Štefan Svitek, Dušan Bohunický, Peter Orgler a Aleksandar OCHOTNIKOV (Rusko).
Družstvo Západu viedli Milan Rožánek a Stanislav Kropilák. V družstve mali nasledovných hráčov:
Andrej LUKJANEC (Ukrajina) †, Peter Mičuda, Vladimir KUZNECOV (*Kazachstan/Slovensko), Karol Wimmer, Marek Andruška, Milan Černický, Darius DIMAVIČIUS (Litva), Tomáš Líška, Tajudeen SOYOYE (USA), Miloslav Michálik a Slobodan RAJIĆ (Srbsko).
Výsledok stretnutia:
Východ – Západ 97:99 (29:29, 24:23, 21:28, 23:19)
Víťaz smečovania do koša: Larry CARR (USA).
Víťaz v streľbe trojok: Vladimir KUZNECOV (*Kazachstan/Slovensko).
Oproti I. ročníku organizátori na II. ročníku vyhlásili i nasledovných najlepších hráčov extraligy v ročníku 1996/1997:
Najlepší strelec: Slobodan RAJIĆ (Srbsko).
Najlepší brániaci a doskakujúci hráč: Tajudeen SOYOYE (USA).
Najužitočnejší hráč: Rolandas PENIKAS (Litva).
V kultúrnom programe vystúpili Julo Viršík †, Robo Grigorov, Miro Noga a mažoretky.
Takto si na prvé ročníky basketbalovej exhibície spomína jej 4-násobný účastník, a súčasný tréner žien ŠKP 08 Banská Bystrica, Miloslav Michálik:
“Aj keď to už bolo pomerne dávno, ale rád si spomínam na podujatia, ktoré sa nám vryjú do pamäti na celý život. A zápasy hviezd k nim určite patria. Výborne zorganizované stretnutia, ktoré urobili veľmi dobrú reklamu basketbalu. Mal som tú česť zúčastniť sa prvých 3 ročníkov v rokoch 1996-1998 a potom i toho 4. v roku 2001.
V roku 1996 som sa dostal do výberu Východu ako hráč ŠKP Banská Bystrica, čo bolo pre mňa určite poctou, pretože moja profesionálna kariéra sa len rozbiehala. Stretnúť sa s najlepšími hráčmi Slovenska bol pre mňa veľký zážitok. Určite rád spomínam na stretnutie s Jožkom Lovikom, s ktorým sme sa stretli v jednom družstve, pretože už v nasledujúcich ročníkoch sme boli už iba súpermi. Jožko sa stal mojim mentorom, či už na klubovej úrovni alebo v reprezentácii.
V nasledujúcich ročníkoch som sa vracal do Banskej Bystrice už ako hráč Slovakofarmy Pezinok a hráč výberu Západu.
II. ročník sa uskutočnil veľmi skoro po skončení finálovej série. Poviem na rovinu, že únava bola veľká v každom smere a tým myslím naozaj v každom. Avšak stretnúť sa opäť v uvoľnenej atmosfére bolo skvelé. V každom jednom ročníku prišlo do Banskej Bystrice to najlepšie čo na Slovensku bolo, takmer celé reprezentačné družstvo a k nim treba určite prirátať i hráčov z bývalého Sovietskeho zväzu (Oleg MELEŠČENKO – Rusko, Vladimir KUZNECOV – *Kazachstan/Slovensko, Andrej LUKJANEC – Ukrajina), či hráča NBA Miloša BABIĆa zo Srbska. Takže o zábavu bolo postarané.
Pamätám si pokyny trénerov: “Do konca 3. štvrtiny sa bavíme a potom hráme v plnom nasadení.“
K tomu treba pridať i sprievodné akcie – streľba za 3 body či smečovanie do koša. Viem, že som sa zúčastnil streľby za 3 body, čo bola moja obľúbená činnosť, ale pamätám si i to, že hneď prvý pokus som minul, ale až tak, že som netrafil ani obruč. Aj súťaž v smečovaní sa musela páčiť, pretože ju vyhrali rozohrávači, či už Larry CARR (USA) alebo David Toya.
Všetky podujatia splnili to, čo sa od nich očakávalo – baviť ľudí na jednej strane a na strane druhej, aby sa všetci zúčastnení bavili, čo sa aj podarilo.“
O zatiaľ poslednom stretnutí basketbalových hviezd, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti osláv 90. výročia založenia basketbalu v Banskej Bystrici dňa 22. februára 2013, prinesieme podrobnejšiu informáciu v ďalších 3 častiach – ďalšiu v 17. týždni.