V 2. kole Slovenského pohára v Jesenskom, v obci s 2 300 obyvateľmi k 31.12.2020, ležiacej 11 kilometrov na juhovýchod od okresného mesta Rimavská Sobota, v ďalšej jeho edícii, už v 53. ročníku, dnes možno častejšie nazývanom Slovnaft cup, je plánovaný zápas domácich proti MFK Dukla Banská Bystrica.
Podľa dostupných podkladov, na wikipédii, je 1. písomná zmienka o obci Jesenské z roku 1274, kde je obec uvádzaná pod názvom Feled, ktorý sa dodnes používa v maďarskom jazyku. Postupne sa názov menil v roku 1773 na Feledincze, v roku 1920 na Feled aj Veledín, v roku 1927 na Feledince, ktorý pretrval až do roku 1948, kedy bol zmenený na súčasné Jesenské, podľa významného slovenského básnika a spisovateľa Janka Jesenského. Rodáka z Turčianskeho Svätého Martina, ktorý zomrel v Bratislave 27. decembra 1945, len 3 dni pred dovŕšením 71 rokov. Je menej známe, že bol barón, čo sa v niektorých časoch nehodilo pripomínať, ale časy sa stále menia.
V minulej sezóne skončila Dukla až v semifinále pohára, čiže pred poslednou bránou pred finále, kde nestačila v sumáre 2 zápasoch, so súhrnným skóre 1:6, na úradujúceho majstra ŠK Slovan Bratislava.
Veríme, že sa nič nepredvídané nestane a zápas sa odohrá v plánovanom termíne. Je ale možné, že vzhľadom na aktuálnu meteorologickú situáciu a predpoveď môžu byť problémy s dažďom, búrkami či podmočeným ihriskom, ktoré v Jesenskom už v tomto auguste mali s polovicou podmočeného ihriska a nemohli tak ani odohrať zápas 1. augusta 2021 proti ŠK Vinica a zápas bol preložený na 1. septembra 2021. V 2. kolo potom Jesenské vyhralo v Opatovskej Novej Vsi 4:1 a v 3. kole potom remizovali doma, už 15. augusta 2021, s Čebovcami 3:3. Ďalší zápas budú hrať až 15. septembra 2021 v Buzitke.
Jesenské má pekné ihrisko s tribúnkou – štadión s kapacitou 600 divákov / 400 na sedenie. Zaujímavosťou štadióna sú hráčske kabíny, ktoré sú pod zemou. Dozvedeli sme sa, zo stránky obce, že v mesiaci október a november 2020, na základe úspešného projektu a s finančnou podporou Slovenského futbalového zväzu a so spoluúčasťou obce, zrekonštruovali na futbalovom štadióne sociálne zariadenia.
Futbalový klub Jesenské uvádza svoje založenie v logu už v roku 1922, čiže je až o 43 rokov starší ako banskobystrická Dukla, keďže futbaloví funkcionári v Banskej Bystrici zanedbali, čo nemali – neurobili historickú športovú náväznosť vtedy slávneho futbalového klubu Slávia na ďalšie kluby až Duklu – keďže sa v meste hral futbal od najstarších čias na Slovensku. Niektoré archívne dokumenty tvrdia, že bola 1. futbalovým mužstvom na Slovensku, čo ale tvrdia aj iní a možno nastanú ešte aj preteky, kto to bol – zatiaľ je zaň považovaný Prešov.
Na obecnej stránke sa je možné dočítať, že aj v Jesenskom sa ale udiali vo futbale tiež bežné veci zánikov a vznikov:
Na konci 80. rokov minulého storočia sa v Jesenskom dostal futbal do takého útlmu, že v rámci TJ zanikol. Prešlo zopár mesiacov a mládež mohla zasa organizovane hrávať futbal. Na jar v roku 1990 sa niekoľko fanatikov rozhodlo, že v Jesenskom oživia futbal. Vedenie TJ (kde fungoval turistický a tenisový oddiel) nechcelo futbalistov, bolo nutné založiť samostatný futbalový klub. Stalo sa to 29. júla 1990, keď ho zaregistrovali na MV. Odvtedy ubehlo už 31 rokov a tak futbalový klub v lete oslavoval svoje 31. narodeniny. Zároveň sa ale tu uvádza, že v jednom článku, ktorý vyšiel v týždenníku „Tip“ dňa 11. júla 1973 sa píše o tom, že futbal v Jesenskom má 60 rokov.
To znamená, že dnes popri 31. narodeninách môže futbal v dedine oslavovať aj 108 rokov, pri 1922 len 99…
A takto je to po celom Slovensku, v Banskej Bystrici, aj Jesenskom, kde by bolo potrebné v celej SR aby historici vážne prebrali histórie, po obciach, aj iných aktivít či futbalových klubov, alebo TJ, a mal by byť nejaký strešný orgán či komisia, ktorá by dokázala vyhodnotiť doložené údaje. Na druhej strane je to možno zbytočné či skôr nereálne – každá obec (aj mesto je obec) si je „tvorcom svojho šťastia či histórie a jednoznačne najpovolanejšia“ – pretože by sa potom opäť nadávalo na byrokraciu, ale nám, športovým historikom, hlavne futbalovým, dosť prekáža, ak je najstarším či mladším klubom či klubom s niekoľkými dátumami vzniku, nejaký klub, ktorý sa tým hrdí a nemá to podložené, pretože je tak história pokrivená. Keďže tu nejde o politiku, mohlo by to byť exaktnejšie.
Vo veľmi mnoho prípadoch, najmä po nežnej revolúcii, je prezentovaný ako 1 klub, klub, čiže dnes už nejaká právnická spoločnosť či aj občianske združenie, ktoré za 32 rokov zaniklo a vzniklo viackrát, viď napr. Košice, Prešov, Banská Bystrica a mnoho iných, ako ten istý klub. Takto je to samozrejme aj pri každej eseročke či akciovke, ak neprebrali na seba všetky záväzky predchádzajúceho klubu či spoločnosti, čo sa v SR veľmi nenosí. A tak to naozaj nie je jednoduché. Logicky sa tak berie zatiaľ ako pokračovateľ nepresne či presne definovaný – nový klub – ako športový nástupca zaniknutého klubu, či hybernujúceho.
V Banskej Bystrici máme v septembri 100. výročie prvého (patrí sa uviesť 1.), lenže napokon neoficiálneho futbalového majstra Slovenska, Slávie Banská Bystrica, ktorý sa začal za oficiálny označovať až na ďalší rok (zhodou okolností tiež v roku 1922 ako bol založený FK Jesenské), keď sa stal majstrom klub I. ČsŠK Bratislava. Asi to nebola náhoda. V roku 1921 Slávia porazila doma Bratislavčanov jasne 4:0. Slávia bola potom bez prerušenia majstrom Juhoslovenskej futbalovej župy až do roku 1928, keďže v roku 1929 súťaž zrušili a v roku 1927 prišla Slávia na 2 roky o svoje domáce ihrisko – podobne ako je to aj dnes a čakalo sa rovnako na výstavbu nového ihriska (vtedy to ešte neboli štadióny ale ihriská) – vtedy na Uhlisku, kde sa hrávalo až do roku 1959, keď sa prešlo na nové Štiavničky a dnes v podstate prvou „úplnou“ rekonštrukciou Štiavničiek.
Cesta FK Jesenské cez predkolo a 1. kolo:
Stalo sa víťazom „skupiny“ vyzývateľov Dukly zo 4 tímov: najskôr v súboji s MFK Detva, potom našiel vyzývateľa zo súboja MFK Baník Veľký Krtíš / TJ Tatran VLM Pliešovce, aby napokon vyradil v 1. kole MFK Baník Veľký Krtíš – s výsledkami, ktoré nájdete tu alebo hore na vrchu stránky pri kliknutí na zelené tlačidlo VÝSLEDKY ZÁPASOV a potom dole na lište pri jednotlivých tímoch pod „SP-M“, čo znamená „Slovenský pohár – Muži“.
Počasie počas zápasu má byť nie najpriaznivejšie – po včerajšom a dnes predpovedanom celodennom daždi, 2 hodiny pred zápasom ešte aj s búrkami a počas zápasu s už slabším dažďom, ale aj s prehánkami a prestať má pršať akurát po skončení zápasu. Inak celkom teplo, 21°C v čase výkopu zápasu.
Dukla, keďže pred sezónou značne obmenila káder, nastúpi v Slovnaft Cupe s mnohými zmenami, oproti posledným pohárovým zápasom so Slovanom.
Aktuálnym rekordérom v kádri v počte štartov v pohári je Patrik Vajda pred Ľubomírom Willwéberom, s takmer 2x vyšším počtom štartov. Ak nastúpi, tak si pripíše, a opráši, ďalší štart v pohári, po 3. septembri 2014 aj Branislav Ľupták, ktorý naposledy nastúpil za Duklu v Ružomberku proti domácemu tímu TJ Máj Ružomberok-Černová s výsledkom 1:4 v prospech Dukly. Najlepším strelcom v pohároch, z aktuálneho kádra, je kapitán Róbert Polievka. Excelentný kanonier v pohároch, s priemerom vyše 1,5 gólu na zápas a s 10-násobným nástrelom, Jožko Dolný, už nie je v tejto sezóne v kádri.
Tréner domácich Ing. Karol Kisantal bude čerpať z nasledujúceho kádra:
Michal Michálek 23, Tomáš Szabó 3, Adrián Bial 4, Zoltán Kótai 7, Oliver Andráši 9, Patrik Kökény 10, Kristián Kókai 11, Štefan Rubint 13, Norbert Nagy 2, Martin Gibaľa 14, Zoltán Farkas 15, Jozef Kovács 11, Richard Bial 5, Lukáš Hruška 6, Dezider Puška 8, František Zibrin 12 a Tomáš Szilárdi 24.
V ďalšom, 3. kole Slovenského pohára, podľa pavúka, ak by Dukla či Jesenské postúpili, bude mať víťaz, pravdepodobne, za súpera víťaza súboja, hraného zajtra 25. augusta 2021 od 17:00 hod.: MFC Spartak Bánovce nad Bebravou – FK Železiarne Podbrezová a ktorý by sa mal následne odohrať 22. septembra 2021.
Najbližší 2-ligový zápas, odohrá Dukla v sobotu 28. augusta 2021 od 16:30 v Púchove s tamojším MŠK.
Pozývame všetkých fanúšikov na zápas a na príjemné prostredie, ktoré v obciach, pri stretnutí s rankingovo oveľa vyššie postavenými mužstvami, býva zvyčajne domácim sviatkom futbalu, s veľkou pohodou a výborným pohostením, bez ohľadu na výsledok.