Túto otázku som dostal po skončení nedávnych zimných majstrovstiev Slovenska v plávaní v Šamoríne. Položil mi ju človek, ktorý si pamätá príchod športových plavcov do Dukly Banská Bystrica a plávanie popri iných športoch i teraz sleduje. Rozhodol som sa na ňu i týmto článkom reagovať.
Za východzí bod som si zvolil rok 2013. Prečo práve tento? Rokom 2013 začal nový olympijský cyklus a 7-ročné obdobie, ktoré od vtedy uplynulo je dostatočne dlhá doba na to, aby sa v tomto období v jednotlivých plaveckých oddieloch ukázal i prechod od najmladších 10-ročných plavcov do vyšších vekových kategórií.
Pre hodnotenie v snahe utvoriť na slovenské pomery pre všetky banskobystrické plavecké oddiely aspoň približne rovnaké podmienky, som zvolil ako hlavné kritériá porovnanie počtu získaných medailí na slovenských plaveckých šampionátoch (v dlhom i v krátkom bazéne) v jednotlivých rokoch a vytvorenie slovenských plaveckých rekordov v oboch prípadoch od najmladších žiakov až po kategóriu dospelých.
Prehľad získaných medailí jednotlivými oddielmi nemá slúžiť na porovnávanie medzi nimi ale na poukázanie práce s plavcami a ich napredovanie po rokoch v jednotlivých plaveckých oddieloch. Som si vedomý toho, že pre komplexné zhodnotenie existujú i ďalšie kritériá, napríklad počet registrovaných plavcov v Slovenskej plaveckej federácii z jednotlivých oddielov, počet plavcov, ktorí sa zúčastnili z jednotlivých oddielov majstrovstiev Slovenska, percentuálne vyjadrenie koľko začínajúcich plavcov zostalo pri plávaní aspoň pri prechode zo žiackej do juniorskej kategórie, percentuálne porovnanie zlepšení plavcov jednotlivých oddielov v jednotlivých rokoch alebo i na jednotlivých pretekoch a aj niektoré ďalšie.
Pre krátky rozsah, a podľa môjho názoru i objektívny názorný prehľad, som si vybral pre zodpovedanie uvedenej otázky len spomenuté 2 kritériá. Zároveň by som chcel mimo tohoto hodnotenia pri tejto príležitosti spomenúť plavcov, ktorí z jednotlivých oddielov reprezentovali Banskú Bystricu na olympijských hrách, majstrovstvách sveta a Európy, od vzniku novodobej Slovenskej republiky v roku 1993.
Obdobie do roku 2013
Výraznejší rozvoj športového plávania v Banskej Bystrici začal rokom 1976, keď sa zo Žiliny do nášho mesta presťahovali prví armádni plavci.
Najväčšie úspechy v uvedenom období dosiahol zverenec, v tom čase najuznávanejšieho plaveckého trénera u nás, Jiřího Waltera, Ľuboš Križko, 2-násobný účastník olympijských hier v Aténach a Pekingu, 3-násobný armádny majster sveta, viacnásobný účastník majstrovstiev sveta, 3-násobný bronzový medailista z majstrovstiev Európy a držiteľ európskeho rekordu na 50 m znak.
Ďalšími významnými plavcami v Dukle boli Ivana Lange Walterová, účastníčka OH v Sydney, 5. z juniorských majstrovstiev Európy v Leedsi, 6. z majstrovstiev Európy v Berlíne a viacnásobná medailistka z armádnych majstrovstiev sveta, Miroslav Machovič, účastník OH v Sydney, majstrovstiev sveta a Európy, Miroslava Syllabová, účastníčka OH v Londýne, majstrovstiev sveta a viacnásobná účastníčka majstrovstiev Európy.
Okrem nich Duklu a naše mesto, v období do roku 2013, reprezentovali na majstrovstvách sveta a majstrovstvách Európy, Roman Kučík, Matej Kuchár, Rastislav Kubický a Daniel Vácval.
Zaregistrovaním sa na ministerstve vnútra 4. augusta 1995 vznikol v Banskej Bystrici Plavecký klub. Od svojho začiatku sústredil do oddielu všetkých civilných banskobystrických plavcov, ktorí mali záujem o športové plávanie. A to od kategórie najmladších žiakov až po kategóriu dospelých. V roku 2003 sa tento klub pretransformoval a zmenil názov na Plavecký oddiel Katedry telesnej výchovy UMB (dodatok č. 1 o zmenách názvu zo dňa 4. marca 2003).
V súčasnosti jeho plavci vystupujú na súťažiach pod názvom Plavecký oddiel UMB so skratkou POUMB. Najväčšie úspechy zaznamenal tento oddiel v období do roku 2013. Z plavcov, ktorí tento oddiel a naše mesto reprezentovali na významných medzinárodných plaveckých podujatiach, treba spomenúť účastníčku olympijských hier v Atlante Natáliu Kodajovú a účastníčku majstrovstiev Európy juniorov v Linzi Petru Miškufovú.
Z hľadiska počtu získaných medailí, na majstrovstvách Slovenska všetkých vekových kategórií, získali plavci, vtedy ešte Plaveckého klubu, v roku 2000 spolu 37 medailí. Z toho 11 zlatých, 12 strieborných a 14 bronzových, čo je doteraz najväčší počet získaných medailí pre tento oddiel z majstrovstiev Slovenska v jednom roku.
V roku 2004 vznikol v Banskej Bystrici osamostatnením od ŠK TRIAN plavecký oddiel ŠK UMB TRIAN, ktorý sa venuje výchove mladých plaveckých nádejí, zúčastňuje sa, a začína dosahovať úspechy najmä v poslednom období, i na majstrovstvách Slovenska.
Obdobie od roku 2013 po súčasnosť
Počet medailí zo slovenských plaveckých šampionátov, ako i počet slovenských plaveckých rekordov, ukazujú priložené tabuľky.
V nich, pre krátku dobu trvania, nie je zaradený Plavecký kemp, plavci ktorého, ako jediní spomedzi banskobystrických plaveckých oddielov, sa zúčastnili v roku 2019 všetkých súťaží zimných majstrovstiev Slovenska, od mladších žiakov až po seniorov.
Práve na majstrovstvách Slovenska OPEN v Šamoríne, zásluhou výkonu Ivana Jakuba Dolinského a jeho 2-násobného zlepšenia osobného rekordu, sa Plavecký kemp, spomedzi všetkých zúčastnených oddielov, umiestnil na 3. mieste na Slovensku a výrazne sa zviditeľnil nielen medzi banskobystrickou ale i slovenskou verejnosťou.
V hodnotení sa nenachádza ani Športový klub Raja, plavci ktorého sa zameriavajú na plávanie predovšetkým v rámci moderného päťboja a jeho odnoží, pre kategórie od najmladšieho žiactva až po dospelých. Pravidelne však štartujú na plaveckých pretekoch o Bystrický pohár. Majstrovstiev Slovenska v plávaní, napriek tomu, že dosahujú na súťažiach porovnateľné výkony s účastníkmi majstrovstiev SR z iných banskobystrických plaveckých oddielov, v kategóriách mladšieho a staršieho žiactva neštartovali v dôsledku termínových kolízií s vlastnými súťažami alebo prípravami na tieto súťaže.
Športový klub Dukla
Na najväčšom zisku medailí v roku 2015, sa okrem juniorov a seniorov, ziskom 6 zlatých, 6 strieborných a 1 bronzovej medaily, podieľali mladší žiaci a v rokoch 2016 a 2017 už starší žiaci, ktorí v súčasnosti, okrem Maximiliána Medveckého, ktorý je stále v kategórii starších žiakov, plynule prešli do kategórie juniorov a v športovom raste stále napredujú.
Z plavcov oddielu, ktorí reprezentovali klub a naše mesto na medzinárodných podujatiach v tomto období, treba spomenúť najmä majsterku a bronzovú medailistku z juniorských majstrovstiev Európy z roku 2014 a viacnásobnú účastníčku majstrovstiev sveta a Európy Barboru Mišendovú, účastníkov OH v Riu a viacnásobných reprezentantov na majstrovstvách sveta a Európy Katarínu Listopadovú a Tomáša Klobučníka, účastníčku majstrovstiev sveta a Európy Miroslavu Syllabovú, viacnásobného účastníka majstrovstiev sveta a Európy Richarda Nagya a na posledných zimných majstrovstvách Európy v Glasgowe v decembri 2019 okrem Klobučníka a Nagya po prvýkrát i členky plaveckého oddielu Dukly Zuzanu Pavlikovskú a Robin Reindl.
V roku 2019 posilnila Dukla trénerské zázemie oddielu o trénera Vladimíra Železníka a začala realizovať projekt vytvorenia silného slovenského juniorského plaveckého centra v Banskej Bystrici. Ak sa podarí tento projekt zrealizovať, v praxi by to malo pomôcť rozvoju a napredovaniu nielen plávania na Slovensku ale i v ostatných banskobystrických plaveckých oddieloch.
Prehľad o získaných medailách všetkých vekových kategórií na majstrovstvách SR v rokoch 2013-2019
K uvedenému počtu získaných medailí treba pripočítať 9 zlatých, 2 strieborné a 2 bronzové medaily, ktoré získali plavci Dukly na letných majstrovstvách Slovenska v plávaní starších žiakov, juniorov a seniorov v roku 2017, keď na základe nového zákona o športe nemohli štartovať na domácich a zahraničných podujatiach pod strediskom ale len pod športovým klubom.
Boli preto na dobu, pokiaľ sa na Dukle nedotiahol administratívne prechod športovcov zo strediska na športový klub, preregistrovaní do súkromného ŠK Swim TEAM, ktorý mal Ľuboš Križko a uvedené medaily sú zaznamenané pod týmto športovým klubom. Preto i slovenský rekord Richarda Nagya na 200 m polohové preteky časom 2:01,78 min., ktorý utvoril 26. júla 2017 v Budapešti je uvádzaný nie pod ŠK Dukla ale pod Swim TEAM Banská Bystrica.
Keď sa administratívne dokončila v Dukle zmena a prechod športovcov zo strediska na športové kluby, plavci boli opätovne preregistrovaní do ŠK Dukla. Na zimných majstrovstvách Slovenska v roku 2017 už štartovali pod ŠK Dukla a získali na nich uvedených 13 medailí.
Prehľad o slovenských rekordoch v plávaní v 50-metrovom i v 25-metrovom bazéne všetkých vekových kategórií, ktorých držiteľmi sú plavci z banskobystrických plaveckých oddielov k 1. januáru 2020:
Všetky uvedené rekordy vytvorili plavci banskobystrickej Dukly v kategóriách juniorov a seniorov. 29 z nich je vedených buď pod skratkou AŠK alebo DUB, novšie po roku 2017 pod skratkou SKDBB a jeden už vyššie spomínaný rekord Richarda Nagya, pod skratkou súkromného plaveckého klubu Ľuboša Križka SWTBB.
Plavecký oddiel UMB
Vrcholom uvedeného obdobia tohoto oddielu bol rok 2016, keď plavci oddielu získali na majstrovstvách Slovenska spolu 18 medailí. Z toho 2 zlaté, 6 strieborných a 10 bronzových.
Odchod niekoľkých plavcov z oddielu, držiteľov medailí z majstrovstiev Slovenska v roku 2017, sa prejavil i tohoto roku, nakoľko Plavecký oddiel v roku 2019 nemal zastúpenie na majstrovstvách Slovenska juniorov a najlepšie 7. a 8. miesto Tomáša Tišliara na letných majstrovstvách Slovenska a 9. miesto na zimných majstrovstvách Slovenska starších žiakov, znamenalo i prenechanie dlhoročnej hegemónie plaveckého oddielu v kategórii starších žiakov plavcom ŠK UMB TRIAN.
Plavecký oddiel má vo svojom strede jednu z najväčších slovenských plaveckých nádejí Emu Malíkovú, ktorá pre oddiel získala tohoto roku 3 bronzové medaily. Na jej väčšie plavecké úspechy si bude treba ešte aspoň 5 rokov počkať a až po zvládnutí prechodu do juniorskej kategórie a jej výkonnostnom napredovaní, ich i reálne hodnotiť. Verme, že toto obdobie úspešne zvládne a v plávaní bude napredovať. Za najväčšiu plaveckú osobnosť oddielu v spomínanom období považujem súčasnú plaveckú reprezentantku Slovenska Veroniku Kolníkovú, ktorá získala jediná v roku 2017 pre oddiel 2 strieborné medaily na MSR. Po skončení štúdia sa vrátila do materského oddielu do Piešťan.
ŠK UMB TRIAN
Napriek tomu, že v roku 2019 na majstrovstvách Slovenska nezískal plavecký oddiel žiadnu z medailí, tak systematická a cieľavedomá práca sa prejavila prechodom zo žiackej do juniorskej kategórie účasťou a umiestnením ich plavcov na zimnom juniorskom slovenskom plaveckom šampionáte, kde mal oddiel svojich 4 zástupcov.
Obdobne to bolo i v kategórii starších žiakov, v ktorej sa oddiel stal v roku 2019 najlepším spomedzi banskobystrických plaveckých oddielov. A to zásluhou dvoch 4. miest Hugo Marko Brhlíka, 5., 6. a 8. miesta Šimona Paulínyho na letných majstrovstvách Slovenska a 5., 6., 7. a 8. miesta Šimona Paulínyho na zimných majstrovstvách Slovenska. Oddiel má vytvorené podmienky na to, aby súčasní plavci, starší žiaci zvládli prechod do juniorskej kategórie a pokračovali v nastúpenej výkonnostnej ceste
Záver
Na základe získaných a použitých faktov, môžem odpovedať na položenú otázku konštatovaním, že napriek niektorým výkyvom, športové plávanie v Banskej Bystrici napreduje. Táto odpoveď nemusí korešpondovať s názormi tých, ktorí si tento článok prečítajú. Každý si môže na základe predložených faktov utvoriť svoj vlastný názor.