Pred zápasom MFK Dukla – Šamorín mi jeden z dlhoročných fanúšikov MFK Dukla vytýkal, že som veľmi kritický voči hre súčasného „A“ mužstva MFK Dukla. Odpovedal som mu, že mu neberiem jeho názor, ale páči sa mi jeho otvorenosť.
Usmial sa. Dodal som, že nepíšem len pre fanúšika MFK Dukla, ale pre každého čitateľa. Dokonca sa nehanbím verejne dať na známosť, že sa rád stále učím od iných, lebo učenie sa od iných a o iných pomáha nám, aby sme sa lepšie spoznali aj s našimi nedostatkami a prednosťami. Aby sme sa dokonca dokázali zviditeľňovať, lebo sami o sebe, ani vo futbale, nemôžeme jestvovať, hlavne ak sa nevieme ani slušne na futbale rozprávať, či v bežnom živote správať.
Jedine prostredníctvom rozličností, a v žiadnom prípade nie prostredníctvom uniformity a jednotvárnosti, sa vyvíja svojbytnosť a udržiava aj vitalita futbalovej kvality.
Naostatok mi dovolil život sa rozprávať o finálovom zápase PVP (Pohára víťazov pohárov), ktorý odohrali 14. mája 1980 na Haysel štadióne v Bruseli, medzi Arsenalom Londýn a španielskou Valenciou. Zápas skončil 0:0 a na rozstrely z bodu pokutových kopov vyhralo mužstvo slávneho, v tom čase trénera, predtým futbalistu, Argentínčana známeho vo futbalovom svete pod menom – Alfredo Di Stéfano (Alfredo Stéfano DI STÉFANO LAULHÉ).
Dnes je tomu presne 41 rokov, kedy toto finále viedol náš, vo svete veľmi často obsadzovaný futbalový rozhodca, Ing. Vojtech Christov. A po zápase sa mu od legendárneho, ba geniálneho Di Stefana, dostalo priamo z očí do očí, za stisku rúk:
„Muchas gracias, el señor arbitro!“
Iste si Vojto, teraz týmto príspevkom zaskočený. Ale takto si mi to vtedy, po návrate zo štadióna, opisoval. Ako ten čas letí.
Ty si však ako jediný na našej stránke Duklasport.sk tipoval, že MFK Dukla vyradí v semifinále Slovenského pohára prvoligovú Dunajskú Stredu v jeho futbalovom ročníku 2020/2021. Stalo sa.
Dnes náš portál nežiadal tipujúcich, aby sa verejne vyjadrili k dôležitému stretnutiu KFC Komárno – MFK Dukla, ktoré odohrajú zajtra. Aj preto ťa o ten tip žiadať nebudeme. Dal si sa však počuť, že terajší MFK Dukla postúpi po skončení tejto jari do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Prajeme Ti, aby Ti tip vyšiel, futbalový fanúšik MFK Dukla bude mať iste radosť.
Ty si iste tiež prežíval, možno nie radosť, ale spokojnosť, keď si ukázal na olympijskom štadióne v Ríme, v zápase AS Rím – Bayern Mníchov 1:2, žltú kartu Brazílčanovi Sokratesovi (Sócrates Brasileiro Sampaio DE SOUZA VIEIRA DE OLIVEIRA), ktorý hral v tom zápase na poste stopéra. A on, 192 či 193 cm vysoký, ktorému si so svojou nižšou postavou, ale veľkým výkonom, aj v tomto zápase musel tú kartu dvíhať vysoko nad hlavu. Podišiel k tebe, usmial sa a športovo prijal rozhodnutie.
Osobne nikdy nepíšem o žiadnom zápase komentár, aby mal nádych senzácie a chýbala mu objektivita. Vždy hľadám v každom človeku, futbalistu nevynímajúc, ľudské dobro. Viem i to, ako bolí prehra. Nezaujímajú ma prehry futbalových žoldnierov, ale bolesť opravdivého futbalového nadšenca áno. Robiť z prehry tragédie sa prinajmenšom nepatrí.
Futbal by mal ostať hrou. Niekedy futbalu dávali prívlastky – hra chudobných. Dnes pokladám hrdých a verných fanúšikov na svoj klub, na jeho logo, za bohatých jednotlivcov, hlavne ak im nechýba duch spravodlivosti. Som jedným z veľkých a dlhoročných priaznivcov futbalovej Dukly. Ešte tej armádnej, v ktorej drese hrali až 2 nositelia Zlatej lopty pre najlepšieho futbalistu Európy. Dukla, to aj vo futbalovom svete vždy znelo hrdo. Za tým logom sa neskrývali žiadni žoldnieri.
Nuž, vážený čitateľ, ak píšem a vyžadujem komentárom náročnosť na výkon a zodpovednosť, za každú prácu v klube, snažím sa tak robiť len preto, lebo ma tak učili moji futbaloví učitelia. Patrili medzi nich aj Josef Masopust, najlepší futbalista Európy 1962, ale rovnako aj futbalový rozhodca Ing. Vojtech Christov.
Byť futbalovým gentlemanom znamená víťaziť nad sebou samým, aj vo chvíli, keď sa iní pozerajú na futbal inými očami. Možno, napríklad, až príliš očami biznismenov.
Gentleman je podľa slovníka, toho skôr napísaného, teda ešte z obdobia, kedy to slovo v anglickom jazyku vzniklo – muž najnižšej vrstvy anglickej nižšej šľachty. V médiách sme na našom území, v čase mojej žurnalistickej tvorby o športe a futbale zvlášť, žiadnu šľachtu nemali. Vraj, žoldnierov – áno. Takými ľuďmi a ich životmi sa nezaoberám, ani v mysli, ani v žurnalistike.
Na historickej Dukle, pri Svidníku, zomierali statoční, jednoduchí, čestní, pracovití, pravdovravní ľudia. Na oboch stranách. Strieľali po sebe, aj keď sa nepoznali. Tí, ktorí viedli vojnu, sa však poznali aj z iných situácií. Futbal nikdy nebol o vojne. Bol túžbou radovať sa a baviť vlastnou ľudskou vyspelosťou, učiť sa víťaziť i prehrávať, ale nestrácať hrdosť a pocit vlastnej statočnosti.
Vravíte, ťažká téma na čítanie v súvislosti s futbalom? Ťažké a smutné je pozerať sa často na trávniku na to, čo mnohí dnes futbalom nazývajú! Aký to futbal, ak z neho niet celospoločenskej radosti? Ak nespája, ale rozbíja?! Ak deštruuje a nemotivuje k ľudskému dobru…Poraďte ako vtedy písať…Chváliť nepravdivé, neexistujúce skutočnosti?…
Starý strom sa ťažko presádza. Popluhárovci, Bombovci, Pavlovičovci, ale i mladší – Vencelovci, Ondrušovci, Jurkemikovci, Móderovci, Pollákovci, Daňkovci, Masní, Švehlíkovci, Medviďovci, Tománkovci, Bubenkovci a ďalší, by o tom mohli písať ódy. Na krásne víťazstvá, poučné prehry i večné futbalové priateľstvá. Dnes však už ani pre písané slovo pomaly neexistuje hracia plocha…
Uvidíme, čo prinesie predposledné kolo II. futbalovej ligy?… Čo potom napíšeme, možno aj na brány vidieckych futbalových klubov?
Na vstupnej bráne univerzity v Južnej Afrike, bola pre rozjímanie, umiestnená táto správa:
„Kolaps vzdelania je krachom národa.“
„Zničenie ktoréhokoľvek národa si nevyžaduje použitie atómových bômb ani použitie rakiet s dlhým či krátkym doletom. Nevyžaduje si žiadne tragédie. Vyžaduje si to len zníženie kvality vzdelávania a umožnenie podvádzania pri skúškach zo strany študentov.“
Dôsledky?
Pacienti zomierajú v rukách takýchto lekárov.
Budovy a mosty sa zrútia v rukách takýchto inžinierov.
Peniaze sa strácajú v rukách takýchto ekonómov.
Humánnosť zomiera v rukách takýchto náboženských učencov.
Spravodlivosť sa stráca v rukách takýchto sudcov.
A futbal?…
Ako dopadne futbal, alebo ako dopadnú iné športy, ak bude úplný kolaps písaného slova o jeho skutočnom poslaní? Uvažovali ste niekedy, rozjímali ste aj nad takouto možnosťou?…
Každý z nás, čo pracuje, robí a môže urobiť chyby. Ale nemali by spôsobovať kolapsy. Vo futbale futbalové. Už aj tak dnes mnohé futbalové kluby na slovenskom vidieku zanikli…