Po uvedení 3 častí založenia mužskej basketbalovej exhibície Východ – Západ, v Banskej Bystrici, pokračujeme a končíme dnes v seriáli o basketbale ďalším podujatím, ktorým boli Oslavy 90. výročia založenia basketbalu v Banskej Bystrici – IV. časťou, z celkom 4 častí.
A takto si na exhibičný basketbalový zápas spomína jeho ďalší účastník, spoluorganizátor osláv:
Vladimír Matejčík, Banskobystričan a basketbalový tréner, si na túto akciu spomína takto:
“Nechce sa mi veriť, že už ubehlo 9 rokov od osláv 90 rokov banskobystrického basketbalu. Bolo to obdobie, keď mužský basketbal v Banskej Bystrici prežíval priaznivé obdobie. Podarilo sa vybudovať kompletnú mládežnícku pyramídu v A-družstve mužov, ktoré hralo extraligu a v ktorom pôsobilo veľa odchovancov mládežníckych družstiev.
Myšlienka osláviť 90. výročie vzniku basketbalu v našom meste vznikla v roku 2012 pri plánovaní športových podujatí mesta Banská Bystrica. Určil sa dátum a vznikla predstava, aké a ako by podujatie mohlo osláviť banskobystrický basketbal. K týmto oslavám patrí aj exhibičný zápas. Vhodným pre tento slávnostný okamih sa stala exhibícia Východ – Západ.
Pán Miloš Gregora mal s organizovaním takýchto exhibícií bohaté skúsenosti a my sme chceli nadviazať na jeho prácu. Upravili sme formu, pretože v našej najvyššej súťaži sa začalo objavovať viac zahraničných hráčov. A tak sme sa rozhodli pre konfrontáciu slovenských a zahraničných hráčov. V družstve slovenského výberu sme mali 2 hráčov z nášho klubu – Maroša Rendlu a Petra Dorazila a za družstvo zahraničných hráčov nastúpil i náš hráč Sven SMAJLAGIĆ.
Slávnostný Galavečer sme naplánovali na 22. februára 2013 o 17:00 hodine. V scenári sme nezabudli na zaslúžilých banskobystrických basketbalových funkcionárov a hráčov, ktorých si organizátori uctili a z rúk pána primátora Petra Gogolu dostali ďakovné listy za zásluhy o rozvoj banskobystrického basketbalu.
Osláv sa zúčastnil aj vtedajší minister školstva SR pán Dušan Čaplovič, ako i predseda Slovenskej basketbalovej asociácie pán Jaroslav Janáč. Súčasťou Galavečera bol aj bohatý kultúrny program, na ktorom sa podieľali viacerí umelci mesta, spevácka skupina OTTO VOCE, tanečná skupina k-Dance a Element, folklórny súbor a vystúpenie žonglérov s loptou. S moderovaním nám pomohol levický basketbalový spíker Fero Graňa.
Basketbalová exhibícia nadchla všetkých priaznivcov tohto športu.
Následná recepcia v hoteli Dixon, počas ktorej vyhlásili najúspešnejších basketbalistov a basketbalistky, trénerov a rozhodcov Slovenska, za rok 2012, bola dôstojným vyvrcholením osláv. Prvú časť slávnostného Galavečera, v hale DUKLA na Štiavničkách, som mal na starosti ja a druhú časť v hoteli Dixon prezident klubu Juraj Sninský.
Veľkú zásluhu na dôstojnom priebehu podujatia mali aj spolupracovníci nášho basketbalového klubu – Alena Chlebovcová, Marta Babaríková, Peter Chmelík či Dana Cibuľková z mestského úradu. Bez ich pomoci by sa nám takéto podujatie nepodarilo zvládnuť.
Keď sme už mali všetko naplánované a rozkalkulované, chýbalo nám finančné zabezpečenie.
Vsadil som na istotu, na bývalých basketbalistov, ktorí podali pomocnú ruku a bez váhania podporili toto podujatie finančne, ale aj vecnými cenami a občerstvením. Aj to je dôkaz, že basketbalová rodina v Banskej Bystrici je silná, súdržná a basketbal im nie je ľahostajný.
Dosť času a energie nám zabrala videoprojekcia, ktorá pozostávala z množstva historických fotiek, ktoré bolo potrebné vybrať, okomentovať a komentár nahrať. Trápili sme sa s tým do posledného dňa. Ja patrím medzi ľudí, ktorých stres burcuje k výkonnosti a veci na poslednú chvíľu zvládam, na rozdiel od manželky, ktorá potrebuje mať veci pripravené a odkontrolované. Boli to nervy. Ale myslím, že sme to zvládli k našej aj diváckej spokojnosti. Nemali sme veľa skúseností s organizovaním takéhoto podujatia, ale súčasne to bola pre nás výzva. Pripomenúť si históriu a súčasnosť banskobystrického basketbalu bolo to najdôležitejšie.
Budúci rok sa blíži 100. výročie vzniku banskobystrického basketbalu a pevne verím, že súčasní činovníci v basketbalovom hnutí spoja svoje sily a zorganizujú dôstojné oslavy tohto výročia. Už teraz sa teším, že sa budú môcť stretnúť milovníci tohto krásneho športu. 100 rokov je totiž vek, ktorý si treba pripomenúť.“
Na budúci rok si banskobystrický basketbal bude naozaj pripomínať 100. výročie založenia.
Dokáže niekto zo súčasnej generácie pripraviť, i keď nie také veľké a pompézne podujatie, ako to bolo pri 90. výročí, aspoň spomienkové stretnutie, za účasti žijúcich banskobystrických basketbalových legiend?
Tí, čo sa pričinili o basketbalové úspechy Banskej Bystrice, či už ako hráčky alebo hráči, tréneri či basketbaloví funkcionári, by si to rozhodne zaslúžili.
Na záver našich basketbalových spomienok, ako perličku a myslíme si, že vhodnú historickú koncovku, uvádzame pre fajnšmekrov, že presne, a len o 8 mesiacov skôr, dňa 13. februára 1923, ako v historický deň, spomínaný v I. časti, keď sa odohral jeden z prvých basketbalových zápasov, ktorý usporiadala YMCA dňa 13. októbra 1923 medzi skupinami Adámyho a Dereka, v ktorý sa stal basketbal súčasťou Banskej Bystrice, vznikol na svete prvý, čisto černošský basketbalový klub, „The Renaissance“, po slovensky „Renesancia“, tiež pod organizáciou YMCA. Kto mohol vtedy tušiť, že hráči tmavej pleti budú v budúcnosti udávať trend v basketbale!?
Prinášame našim čitateľom aj jeho veľmi vzácnu fotografiu, s kompletnými menami, z nášho archívu.