Ďalší z historických medzníkov banskobystrického športu – titul majstrov ČSSR vo futbale starších žiakov – získali pred 35 rokmi mladí futbalisti Partizána Banská Bystrica. Bolo to 23. júna 1985, keď vo finále ČSSR starších žiakov v Příbrami porazili Spartu Praha 2:1 (0:1).
Zisk titulu nebol náhodný. Cesta za jeho ziskom bola dláždená trénerom Petrom Benedikom od sezóny 1982/1983, keď bol z banskobystrickej Dukly, ktorá vtedy nemala žiacke a dorastenecké kategórie, uvoľnený pre prácu s mládežou v Partizáne Banská Bystrica.
Už v nasledujúcom roku, v sezóne 1983/1984, žiaci Partizána sa stali majstrami Slovenska, keď postupne vo finálovom turnaji v Rimavskej Sobote porazili Slovan Bratislava a Nitru zhodne po 2:1 a Lokomotívu Košice 3:1, čo ich oprávňovalo hrať finále o majstra ČSSR.
O týždeň neskôr, opäť v Rimavskej Sobote, podľahli českému majstrovi SU Teplice 0:4 a získali tak strieborné medaily v ČSSR.
V sezóne 1984/1985 Benedikovci obhájili titul majstrov Slovenska, keď postupne porazili Lokomotívu Košice a Slovan Agro Levice zhodne po 2:1 a bratislavský Slovan 4:0, čím sa opäť prebojovali do finále, už do svojho druhého finále boja o majstra ČSSR.
Ešte predtým v zime 1984 sa stali halovými majstrami Slovenska.
Zápas o majstra ČSSR sa hral ako predzápas finále Československého pohára medzi Duklou Praha a Lokomotívou Košice na ihrisku v Příbrami. Pri zhodnotení finálového stretnutia o žiacky titul majstra ČSSR si pomôžem komentárom v československom sporte z 24. júna 1985: “Žákovským přeborníkem ČSSR se stali futbalisté Partizánu Banská Bystrica. V dramatickém duelu překvapivě ale zasloužene – zejména za výkon v druhé půli – porazili pražskou Spartu 2:1 (0:1). Sparťané šli do vedení Obajdinovým gólem ve 20. minutě, ve 41. Dikacz z penalty vyrovnal a v 53. minutě se maličký, technicky však výborne vybavený Strelec, postaral o vítězství přeborníka SSR.“
Na zisku titulu majstra ČSSR sa podieľali:
Holec, Balon, Karásek, Zvara, Praženica, Ulrych, Sklienka, Zátek, Turský, Dikacz, Strelec, Poliak, Turan, Polievka a Veszelei.
Realizačný tím, okrem trénera Petra Benedika, tvorili:
asistent trénera Eugen Spevák, asistent a vedúci družstva Ján Vanko a masér Dušan Mokoš. Predsedami TJ Partizán Banská Bystrica boli Dušan Hrubý a Pavol Gráč.
Z víťazného kolektívu sa do novovytvorenej reprezentácie ČSSR 15-ročných, spolu s trénerom Petrom Benedikom, dostali Norbert Dikacz, Karol Praženica, Štefan Karásek a Peter Holec.
Neskôr, po úspešnej kvalifikácii, sa prebojovali aj na majstrovstvá Európy 16-ročných do Francúzka. O dobrej práci trénera Benedika svedčí skutočnosť, že hráči Holec, Karásek, Praženica, Zátek, Dikacz, Strelec a Tóth postupne prešli od žiakov cez všetky vekové kategórie a po skončení dorasteneckých kategórií potom mnohí z nich pôsobili v prvoligových mužstvách doma i v zahraničí.
V sezóne 1987/1988 vyhrali dorasteneckú ligu pred Slovanom Bratislava a v sezóne 1988/1989 opäť vyhrali dorasteneckú ligu len s jedinou prehrou a získali i titul dorasteneckého majstra ČSSR, keď vo finále zvíťazili nad Vítkovicami vo Vítkoviciach i doma v Banskej Bystrici zhodne po 3:1.
Karol Praženica bol 1. Slovákom, ktorý si zahral Ligu majstrov s Hajdukom Split.
Potom si Ligu majstrov zahral spoločne s Karáskom, Tóthom a Zátekom v Košiciach, keď sa stali s 1.FC Košice majstrami Slovenska.
Neskôr k nim pribudol i najlepší ligový strelec Róbert Semeník.
Dnes z úspešných žiakov a dorastencov pôsobia Praženica, Slobodník, Rusnák, Holec, Zátek, Dikacz a Tóth v úlohe trénerov a odovzdávajú nadobudnuté vedomosti a cenné skúsenosti svojim zverencom.
Tréner Peter Benedik ohodnotil uvedené obdobie nasledovne:
“V tom čase sa nám podarila dobrá vec. Spojili sa TJ Dukla a Partizán Banská Bystrica. Hráči mali v mládežníckych kategóriách dvojitú registráciu a mohli štartovať na striedavé štarty za oba kluby. Pri zisku žiackeho titulu v roku 1985 sme zúročili skúsenosti zo sezóny 1983/1984 a vhodne doplnili družstvo o Karáska, Strelca, Záteka a Praženicu, ktorí mali veľký podiel na jeho zisku. Neskôr vznikom Armádneho strediska Dukla k 1. júlu 1985 sa dostalo 22 dorastencom zvýšenej tréningovej starostlivosti a lekársko-pedagogického zabezpečenia. Veľmi dobrá bola spolupráca s telovýchovným lekárom Andrejom Patkom a lekármi armádneho strediska Dukla Jánom Bendom a Vladimírom Vachalíkom, s ktorými sme sledovali a vyhodnocovali tréningovú zaťaž a jej vplyv na jednotlivých hráčov. Na tomto základe som vypracovával i individuálne tréningové plány. Podľa môjho názoru i dnes by bolo potrebné uvažovať o spoločnej práci pri vybudovaní v našom meste jedného silného klubu, kde by boli pre žiakov a dorastencov k dispozícii najlepší tréneri a po dobudovaní infraštruktúry vytvorené i optimálne podmienky pre ich futbalový rast.“