Rok 2020 vojde do histórie ako rok koronakrízy, ktorej dopady postihli i oblasť športu. Niektoré banskobystrické športové oddiely a kluby pod jej vplyvom, a v dôsledku riešenia svojej ďalšej športovej existencie, si nepripomenuli ani výročia vlastných športových úspechov.
Aby sme na tieto úspechy a športovcov, ktorí ich dosiahli, nezabudli, je preto najmä na športových historikoch, kronikároch a funkcionároch športových oddielov a klubov, ale i na nás, ktorí sme pri týchto úspechoch boli, či už ako diváci alebo fanúšikovia, aby sme sa snažili tieto úspechy priblížiť i mladej generácii.
Pred niekoľkými dňami sme si pripomenuli 30. výročie zisku federálneho titulu majsteriek Československa basketbalistkami Slávie Pedagogická fakulta.
V týchto dňoch športový publicista Jozef Mazár na tejto našej stránke podrobne informoval o 25. výročí zisku titulu majstrov Slovenska futbalovými dorastencami Dukly Banská Bystrica a dnes si spolu pripomenieme i historický úspech hokejistov Iskry Smrečina Banská Bystrica, ktorí v sezóne 1994/1995, pod vedením trénera Jána Šimčíka staršieho a jeho asistenta a riaditeľa hokejového klubu Ivana Dzuráka, postúpili po prvýkrát medzi slovenskú hokejovú elitu do extraligy.
V ročníku 1994/1995 hokejisti Iskry Smrečina Banská Bystrica v 1. SNL zo 44 zápasov 31 vyhrali, 6 remizovali a len 7 prehrali a dosiahli vynikajúce skóre 218:78.
Najlepším strelcom 1. SNL sa stal Longauer s 31 gólmi, Konder ich dal 28 a Majling 21.
O tento úspech sa pričinili nasledovní hráči: Harazín, Blaško, Mundil, Bološ, Dillík, Škorvánek, Šauša, Buzáši, Kadleček, Duda, Veselovský, P.Štrbík, Pánik, Hermánek, Konder, Longauer, Šimčík ml., Kamenský, Majling, Országh, Handzuš, Zigo, Dobrota, Kováč, Majeský, Koštiaľ, Jelínek a Molnár.
Realizačný tím, okrem trénera Jána Šimčíka st., tvorili i jeho asistent a riaditeľ hokejového klubu Ivan Dzurák, vedúci mužstva Jozef Majling, lekár Michal Bucek a masér Ján Kurnas. Za týmto úspechom stáli i prezident hokejového klubu Ondrej Snopko, viceprezident Dušan Jankovský, predsedom telovýchovnej jednoty Iskra Smrečina bol v tom čase Vladimír Sebenský a jej tajomníkom Ondrej Tóth.
Úspešní hokejisti Vladimír Országh a Michal Handzuš, ktorí sa o tento úspech pričinili a hrali po prvýkrát v A-mužstve mužov, boli v sezóne 1995/1996 na drafte kanadsko-americkej NHL a neskôr k nim pribudol i Ivan Majeský. V tom čase už v Amerike pôsobil Richard Zedník. O kvalitách hokejistov Vladimíra Országha a Michala Handzuša svedčí i zisk titulu majstrov sveta, ktorý získali v drese Slovenska v Göteborgu vo Švédsku v roku 2002.
Ako si s odstupom 25 rokov spomína na zisk titulu jeho tréner Ján Šimčík st.?
“V našom klube bola v tom čase veľmi dobrá práca s mládežou, o čom svedčí zisk niekoľkých titulov majstrov Slovenska v žiackych a dorasteneckých kategóriách. Túto prácu s mládežou sme chceli zúročiť a preto sme zapracovávali mladých hráčov i do A-mužstva dospelých. Ako tréner som sníval o postupe do extraligy. Na splnenie tohto sna som si vytvoril okolo seba tím ľudí, ktorí mi moje myšlienky a sen pomáhali zrealizovať. Podarilo sa nám to po druhom roku nášho trénerského pôsobenia. Museli sme mať veľkú trpezlivosť aby sme naše zámery preniesli nielen na hráčov ale i divákov. Veľký podiel na tom mal i prezident hokejového klubu Ondrej Snopko. Veľa trénerských poznatkov a skúseností, ktoré som získal v sezóne 1992/1993 z pôsobenia v Košiciach pri trénerovi Júliusovi Šuplerovi a Vincentovi Lukáčovi, som uplatnil v tréningovom procese i pri tomto postupe.“
Riaditeľ hokejového klubu a asistent trénera Ivan Dzurák dodáva:
“Stotožnil som sa s myšlienkami trénera Šimčíka a spoločne sme ich presadzovali. Hráči videli, že pôsobíme ako jeden tím a preto to akceptovali. Tento úspech sme dosiahli i za podpory telovýchovnej jednoty Iskra Smrečina a vedenia mesta Banská Bystrica.