V utorok 9. marca 2021 bývalá slovenská plavecká reprezentantka Ivana Lange Walterová na stránke duklasport.sk zhodnotila 59. ročník Veľkej ceny Slovenska v plávaní. 14. marca 2021 sme sa s ňou opäť rozprávali, tentokrát trochu viac o problematike slovenského plávania.
Svoj pohľad na slovenské plávanie ste už čiastočne vyjadrili v predchádzajúcom hodnotení v súvislosti s 59. ročníkom Veľkej ceny Slovenska. Čo ešte podľa Vás chýba slovenskému plávaniu?
„Slovenské plávanie je momentálne vo veľmi ťažkej situácii. Epidémia korony, a s ňou súvisiace opatrenia, postavili slovenské plávanie pred priam neriešiteľný problém.
Bez otvorených bazénov sa plávať jednoducho nedá.
Riešenia karanténnymi centrami, ktorými sa dá pokryť potreba len zlomku registrovaných členov, sú z viacerých dôvodov nešťastné.
Hlavným z týchto dôvodom je, že sa jedná o riešenie dočasné a krátkodobé.
Následky momentálnej situácie bude však slovenské plávanie znášať ešte veľmi dlho, aj po znovu sprevádzkovaní bazénov.
Oddielom bude chýbať členská základňa, o ktorú počas pandémie logicky prišli. Budú nám chýbať celé ročníky plavcov, ktoré sa tento rok vôbec nenaučili plávať a budú nám chýbať kvalitní učitelia a tréneri, ktorí prišli o zamestnanie.
Ale momentálna situácia odkryla aj oveľa závažnejší problém, ktorý sa doteraz neriešil a to je plavecká gramotnosť detí, ale aj dospelých na Slovensku. Vo všetkých vyspelých krajinách patrí plávanie do školských osnov. Plávanie nie je len šport, ale aj činnosť, ktorá ak sa praktizuje správne, ma terapeutické a regeneračné účinky pre ľudí v každom veku.
Malo by byť povinnosťou štátu dať každému dieťaťu rovnakú možnosť naučiť sa plávať, aby malo v prípade potreby šancu zachrániť život nielen sebe, ale pripadne aj niekomu inému. Aj z tohto dôvodu slovenské plávanie zaostáva výsledkami za ostatnými krajinami. K plávaniu sa dostanú len deti, ktoré k plávaniu privedú rodičia. To je však len jedna rovina problémov slovenského plávania, čo sa týka získavania členskej základne.
Na úrovni vrcholového športu chýba slovenskému plávaniu dlhodobý systematický a strategický plán práce na niekoľko rokov dopredu. Mnoho dôležitých článkov prípravy sa plánuje doslova na kolene a na poslednú chvíľu. Neexistuje jasná hierarchia a tým pádom neexistuje jasné rozdelenie povinností a hlavne zodpovedností.
V slovenskom plávaní postrádam kolegialitu a konštruktívnu spoluprácu medzi trénermi. Nedostatočné systematické vzdelávanie trénerov na medzinárodnej úrovni má za výsledok absenciu moderných metodických postupov. Výsledky práce s mládežou sú uspokojivé v juniorskom veku, väčšina plavcov však nedokáže po prestupe do seniorskej kategórie nadviazať na svoje úspechy . Slovenská plavecká federácia neponúka týmto športovcom alternatívy, ako sa kvalitne ďalej pripravovať na Slovensku po ukončení strednej školy.
Vyspelé krajiny pokladajú túto fázu za tak dôležitú, že majú vo federáciách špeciálne zavedenú funkciu, ktorú mimochodom napríklad v Nemecku zastáva olympijská víťazka Britta Steffen – je to funkcia kariérneho poradcu pre plavcov.
Má za úlohu riešiť kariérny vývoj každého jedného plavca a hľadať riešenia, či už v súvislosti so štúdiom, so školou, s prípadnou zmenou oddielu atď.
Väčšina mladých plavcov u nás z nedostatku alternatív odchádza do zahraničia alebo končí kariéru, pretože nedokáže na Slovensku skĺbiť štúdium a šport na vrcholovej úrovni. Toto je môj pohľad na problémy slovenského plávania vo všeobecnosti. Neznamená to však, že na Slovensku nemáme kvalitných trénerov.“
Súvisela, a súvisí s týmito problémami, Vaša snaha podať slovenskému plávaniu pomocnú ruku?
„Áno súvisela a i súvisí. Môj manžel je úspešný tréner a mala som vďaka nemu možnosť spoznať spôsoby fungovania a stratégie mnohých plaveckých federácii na celom svete.
Sama som mala možnosť pracovať 4 roky v nemeckej plaveckej federácii a spoznať svet plávania z tej druhej strany, nielen ako plavkyňa. Mám možnosť porovnávať systémy krajín, ktoré sú v plávaní úspešné, s krajinami, v ktorých sa sem tam vyskytne úspešný jedinec, tak ako je tomu u nás.
Hlavným rozdielom medzi týmito federáciami je, že len tie, ktoré majú vypracovaný a zavedený dlhodobý systém prípravy a súťaží, podľa ktorého sa riadia, sú úspešné.
Preto sme s pánom Ivanom Šulekom, prezidentom Slovenskej plaveckej federácie, vypracovali návrh vytvorenia národného tréningového olympijského centra (NTOC), ktoré by práve tento chýbajúci článok doplnilo. Článok dlhodobého strategického tréningového plánu a taktiež by sa toto centrum stalo alternatívou pre tých juniorov, ktorí po prestupe do seniorskej kategórie rozmýšľajú nad zmenou, či ukončením kariéry.
Požiadala som manžela, či by bol ochotný slovenskému plávaniu pomôcť, nakoľko som hľadala medzinárodne uznávanú osobnosť, ktorá by bola ochotná presunúť svoje miesto pôsobenia na Slovensko.
Momentálne žijeme v Grazi a každoročne sa k nám hlásia slovenskí plavci, ktorí by sa pod jeho vedením radi pripravovali. Žiť v Rakúsku je pre väčšinu z nich finančne veľmi náročné a taktiež mnoho z nich podcenilo odlúčenie od rodiny a život v neznámom prostredí.
Napriek tomu dosiahol Dirk so slovenskými plavcami vynikajúce výsledky. Či už to bol Tomáš Klobučník, alebo Katarína Listopadová. Obidvaja sa pod jeho vedením nominovali s A-limitom na OH a zaplávali mnohé slovenské rekordy. Nápad, že by nemuseli slovenskí plavci kvôli jednému z najlepších trénerov na svete opúšťať Slovensko, ale priviedli by sme ho my na Slovensko, sa mi zdal byť praktický.“
S akou odozvou sa stretol tento Váš zámer?
„Po zverejnení nášho zámeru som bola doslova šokovaná reakciami niektorých slovenských kolegov.
Boli to reakcie na úrovni výrokov: Dirk Lange je preceňovaný, jeho úspechy boli dosiahnuté už dávno, ťažko sa s ním spolupracuje, preto mení trénerské pozície po celom svete,… atď.
Nie je to pravda, výsledky, ktoré so svojimi zverencami dosiahol, nepotrebujú z mojej strany žiadnu obhajobu.
V súčasnosti trénuje úradujúcu vicemajsterku sveta, pripravuje svojich zverencov na olympijské hry, je členom nemeckého olympijského tímu a zmeny jeho trénerského pôsobenia súvisia s veľkým záujmom o jeho prácu, ktoré sa však snažíme skĺbiť aj s potrebami našej rodiny.
Ponuku SPF by rád prijal, pretože som ho o to požiadala ja. Mal v pláne sa po OH stiahnuť z bazénov do úzadia, ale ponuka pomôcť talentovaným slovenským plavcom ho zaujala.“
Ako sa teda Dirk pre uvedenú spoluprácu so Slovenskou plaveckou federáciou rozhodol? Je ešte stále aktuálna?
„Za nepochopiteľné reakcie niektorých slovenských kolegov, ktorí by sa od neho mali čo učiť, som sa nesmierne hanbila. Slovensko poznal odo mňa úplne inak a toto bol šok pre nás oboch.
Čudovala by som sa, keby sa Dirk rozhodol v tomto prostredí pracovať. Mrzí ma to, pretože úmysel bol čistý, v záujme pomoci slovenskému plávaniu.
Bolo by to po prvýkrát v dejinách, kedy mal medzinárodne uznávaný odborník záujem pôsobiť v rámci plávania na Slovensku.
My sme na kritiku zvyknutí a dokážeme ju bez problémov prijať, ak je konštruktívna. Ja by som sa tešila, ak by slovenské plávanie bolo na takej úrovni, že by si mohlo dovoliť odmietať pomoc úspešných kolegov zo zahraničia.
Idea a princípy Národného olympijského tréningového centra sú predstavené verejnosti na stránke SPF (link: https://mediamanager.sportnet.online/media/pages/s/swimmsvk.sk/2020/10/prezentacia-ntoc.pdf ).
Boli vypracované v záujme slovenského plávania a budem sa tešiť, ak na poste hlavného trénera bude akýkoľvek iný uznávaný odborník. Myslím si, že neprospeje nikomu, ak budeme v dnešnej situácii otvárať negatívne témy, na druhej strane som pre otvorenú komunikáciu.“
V snahe pomôcť a podporiť otvorenie plaveckých bazénov pre vrcholových a výkonnostných plavcov ste začiatkom februára 2021 napísali slovenskému premiérovi, vláde SR a hlavnému hygienikovi otvorený list. Ako s odstupom času hodnotíte reakciu na túto Vašu snahu?
„V piatok 12. marca 2021 som v televíznej relácii, so štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Ivanom Husárom, pod názvom “Na obed s Husárom“, mala možnosť aspoň z časti priblížiť a vysvetliť, čo ma k napísaniu spomenutého listu viedlo.
Bohužiaľ mám pocit, že si pán Husár, ako štátny tajomník pre šport, neuvedomuje, že sa svojou nečinnosťou podieľa na likvidácii celého jedného športového odvetvia na Slovensku.
Jeho úlohou je hľadať spolu s nami riešenia ako sa športovať dá – samozrejme za dodržiavania bezpečnostných opatrení – a nie hľadať na navrhnuté riešenia problémy.
Náš rozhovor rozhodne nepokladám za stratu času. Ak aj nepriniesol výsledky v podobe otvorených bazénov, ukázal priaznivcom plávania v pravom svetle v akej situácii sa plávanie na Slovensku nachádza…
Ale ak sa sústredíme, len na výsledok nášho stretnutia, bez hodnotenia jeho priebehu, pán Husár verejne sľúbil pomocnú ruku a vyzval ma spolu so SPF, aby sme mu zaslali návrhy riešenia bezpečného sprevádzkovania a využívania bazénov na Slovensku.
Tieto plány sme v spolupráci s prezidentom Slovenskej plaveckej federácie pánom Šulekom vypracovali a pánovi Husárovi zaslali na posúdenie.“
V mesiaci apríli sa na podujatie do Grazu chystajú plavci banskobystrickej Dukly s cieľom plniť limity na zaradenie do slovenskej plaveckej reprezentácie a pre účasť na Európskych plaveckých podujatiach.
„Podujatie sa neuskutoční tak ako každý rok pod hlavičkou OSV (Österreichischer Schwimmverband – Rakúska plavecká federácia), ale malo by sa jednať o súťaž organizovanú miestnym oddielom a momentálne ešte nie je jasné nakoľko bude otvorená pretekárom zo zahraničia.“
Bývalú slovenskú plaveckú reprezentantku Ivanu Lange Walterovú sme Vám v krátkosti predstavili na našom portáli duklasport.sk dňa 9. marca 2021. Dnes Vám predstavujeme jej manžela Dirka Langeho.
Kto je Dirk Lange?
Je to jeden z najúspešnejších a najuznávanejších svetových trénerov plávania. Jeho zverenci získali 9 olympijských medailí. Tú najcennejšiu, zlatú olympijskú medailu, získal na olympijských hrách v Londýne Juhoafričan Cameron van der Burgh.
Okrem toho jeho zverenci vytvorili 24 svetových, 37 európskych a 26 afrických plaveckých rekordov, získali 110 medailí z olympijských hier, majstrovstiev sveta a Európy.
V súčasnosti žije v rakúskom Grazi a pripravuje na olympijské hry do Tokia popredných nemeckých a rakúskych plavcov.
Podrobnejšie informácie o ňom nájdete na jeho webstránke.