Priblížme si, skrátene toto podujatie od jeho vzniku až po súčasnosť, tak ako sme ho videli a zmapovali.
Banskobystrická latka: 1. – 24. ročník
S myšlienkou organizovať v Banskej Bystrici halové podujatie v skoku do výšky – doprevádzané hudbou – prišiel bývalý slovenský reprezentant v skoku do výšky, atlét Armádneho strediska vrcholového športu Dukla Banská Bystrica, Ľubomír Roško.
1. ročník Banskobystrickej latky – 27. január 1993
Už pri 1. ročníku podujatia, ktorý sa uskutočnil 27. januára 1993 v športovej hale na Štiavničkách, a dostal názov Banskobystrická latka, boli jeho organizátormi Atletický oddiel ASVŠ Dukla Banská Bystrica, Ford Euromotor Banská Bystrica a Rock FM Rádio.
Pri jeho zrode, okrem Ľubomíra Roška, boli i Róbert Rozim, Július Nyárjas a Róbert Ruffíni.
Už 1. ročník podujatia sa stretol s veľkým záujmom verejnosti. Po športovej stránke to bol vydarený ročník, okorenený novým českým halovým rekordom, ktorý utvorila výkonom 195 centimetrov Šárka Kašpárková. V súťaži mužov sa z víťazstva, a vytvorenia základného rekordu mítingu – 224 centimetrov, tešil rumunský reprezentant Cristian Popescu.
2. ročník Banskobystrickej latky – 26. január 1994
Organizátori podujatia, povzbudení úspešným 1. ročníkom, sa snažili do Banskej Bystrice priviesť popredných európskych skokanov a skokanky.
V súťaži žien dominovala reprezentantka Ukrajiny Irina Michaľčenková, ktorá pokorením výšky 196 centimetrov vytvorila nový rekord mítingu. 2. skončila Jelena Ivanova z Ruska so 191 cm a 3. Oľga Adajevova z Ruska so 184 cm.
V súťaži mužov dominoval reprezentant Veľkej Británie Dalton Grant, ktorý zvíťazil v novom rekorde mítingu 232 centimetrov.
Veľký úspech na podujatí zaznamenal i reprezentant domácej Dukly Róbert Ruffíni, ktorý prekonal latku na výške 230 cm, čím sa zaradil medzi svetovú výškarskú elitu a spoločne s Rusom Leonidom Pumaleinenom sa delil o 3. miesto.
O kvalitách víťaza mužskej kategórie Daltona Granta svedčí skutočnosť, že mesiac po víťazstve v Banskej Bystrici sa stal v Paríži halovým majstrom Európy.
3. ročník Banskobystrickej latky – 8. február 1995
3. ročník mítingu sa do histórie podujatia zapísal zlatými písmenami. Po prvýkrát sa medzi organizátorov zaradil i HIGH JUMP CLUB (HJC) Banská Bystrica.
V kategórii žien Moskovčanka Tatiana Motkova, ako vôbec 1. žena v histórii výškarských podujatí na Slovensku, prekonala latku na výške 200 centimetrov a vytvorila nový rekord mítingu. 2. skončila Monika Iagarová z Rumunska so 197 cm a 3. Elena Ponikarovskich z Ruska so 194 cm.
V mužskej kategórii sa zaskvel Rumun Sorin Matei, ktorý výkonom 236 cm vytvoril nový rekord mítingu a za zmienku stojí i skutočnosť, že i ďalší 4 pretekári, 2. Cristian Popescu z Rumunska výkonom 233 cm, 3. Oleg Žukovskij z Bieloruska 233 cm, 4. Håkon Särnblom z Nórska 230 cm a 5. Sergij Kolesnik z Ukrajiny 230 cm, prekonali hranicu svetovej extratriedy. Spomínanými výkonmi, tak v ženskej ako i v mužskej kategórii, sa banskobystrický míting zaradil medzi najúspešnejšie na svete.
4. ročník Banskobystrickej latky – 7. február 1996
Novým generálnym, titulárnym sponzorom mítingu, sa stala Všeobecná úverová banka, čo umožnilo organizátorom privítať a predstaviť v Banskej Bystrici ďalších popredných svetových výškarov a výškarky. Na podujatie do Banskej Bystrice prišiel bývalý majster sveta Charles Austin z USA, úradujúci majster sveta Troy Kemp z Bahám, najlepšia rakúska výškarka a víťazka súťaže krásy v Rakúsku, zverenkyňa slovenského trénera Viliama Lendela, Monika Göllner a ďalší.
V súťaži žien sa víťazkou stala po prekonaní latky na výške 192 cm Monika Göllner.
V súťaži mužov, napriek olympijskej sezóne, očakávali organizátori lepšie výsledky. Zvíťazil reprezentant Ukrajiny Jurij Sergienko výkonom 225 cm. Až 3. miesto, za rovnaký výkon, patrilo Charlesovi Austinovi, ktorý sa 6 mesiacov po pretekoch v Banskej Bystrici, stal v Atlante olympijským víťazom.
5. ročník Banskobystrickej latky – 12. február 1997
Neutíchajúce úsilie organizátorov a finančná pomoc VÚB sa prejavili v tom, že do Banskej Bystrice prišli na podujatie ďalší poprední svetoví výškari: Švéd Patrik Sjöberg, Nemci Wolfgang Kreissig, Ralf Soon, Rus Grigorij Fedorkov a ďalší.
V ženskej súťaži sa z víťazstva a utvorenia nového slovenského halového rekordu 196 cm tešila členka domáceho HIGH JUMP CLUBU (HJC) Banská Bystrica, v Nemecku žijúca, Mária Melová.
V súťaži mužov zvíťazil Jan Niklas Patrik Sjöberg zo Švédska výkonom 228 cm. V uvedenom roku sa HJC, organizátor Banskobystrickej latky, na základe zmeny zákona a pravidiel o šírení reklamy, pretransformoval na HJC PROsport, s možnosťou naďalej organizovať Banskobystrickú latku.
6. ročník Banskobystrickej latky – 11. február 1998
Diváci do posledného miesta v zaplnenej hale na Štiavničkách s napätím očakávali, či sa po 2 rokoch podarí niektorému z pretekárov prekonať opäť hranicu svetovej extratriedy 230 cm.
Najprv však tlieskali ženám, kde pri rovnosti výkonov 196 cm, si víťazstvo odniesla Jelena Gulajevová z Ruska pred Monikou Jagarovou z Rumunska.
V súťaži mužov zvíťazil Poliak Artur Partyka výkonom 231 cm pred reprezentantom USA Brianom Brownom a reprezentantom Česka Tomášom Janků, ktorí skočili rovnako 228 cm. Domáce, slovenské farby, hájil mladý Nitrančan Jozef Bočkay, ktorý zdolal latku na výške 220 cm, čo bol v tom čase jeden z najlepších juniorských výkonov na svete.
7. ročník Banskobystrickej latky – 17. február 1999
Posledný ročník Banskobystrickej latky v 20. storočí sa už tradične niesol v znamení kvalitnej organizácie a krásneho športového zážitku. Organizátorom sa, okrem pretekárov z USA, podarilo zabezpečiť i bratskú dvojicu Janků z Českej republiky.
Po 2 rokoch do Banskej Bystrice opäť zavítala slovenská reprezentantka Mária Melová, tentokrát však v drese nemeckého Bayeru Leverkusen. A opäť tak, ako pred 2 rokmi, bola úspešná. Zvíťazila výkonom 195 cm pred Bieloruskou Tatianou Gulevičovou, ktorá skočila 193 cm.
V kategórii mužov diváci sledovali zaujímavý a napínavý súboj českej bratskej dvojice Janků s Aleksandrom Lesničim z Bieloruska. Všetci 3 dosiahli zhodný výkon 228 cm. Z víťazstva sa tešil Jan Janků pred bratom Tomášom, ktorý o 2 týždne neskoršie získal bronzovú medailu na halových majstrovstvách sveta v japonskom Maebaši.
8. ročník Banskobystrickej latky – 10. február 2000
Z hľadiska výkonnosti pretekárov a pretekárok to bol najslabší ročník. Bol však raritou v tom, že tak prvé 3 pretekárky, ako i prví 3 pretekári na stupňoch víťazov, zaznamenali rovnaké výkony.
V súťaži žien zvíťazila Vita Palamarová z Ukrajiny pred svojou krajankou Irinou Michaľčenkovou a Bieloruskou Tatianou Ševčikovou. Všetky 3 skočili 188 cm.
V súťaži mužov zvíťazil Bielorus Genadij Moroz pred Ukrajincom Viačeslavom Tyrtyšnikom a reprezentantom Česka Janom Janků. Všetci 3 zdolali latku na výške 222 cm. Príjemným oživením podujatia bola návšteva delegátky Európskej atletickej asociácie (EAA), ktorá odovzdala organizátorom certifikát o poverení usporiadať v Banskej Bystrici Európsky pohár v atletike a zároveň vyslovila uznanie nad kvalitou organizácie Banskobystrickej latky.
9. ročník Banskobystrickej latky – 14. február 2001
Organizátori v tomto ročníku nezaradili do programu súťaž žien.
V súťaži mužov sa zišla silná konkurencia pretekárov, ktorí sa snažili nielen o víťazstvo na tomto podujatí ale i o splnenie limitu na halové majstrovstvá sveta do Lisabonu. Víťazstvo si vybojoval Ukrajinec Sergej Dymčenko výkonom 231 cm. Pri svojom 2. štarte v Banskej Bystrici skončil na 2. mieste olympijský víťaz z Atlanty Američan Charles Austin výkonom 226 cm.
10. ročník Banskobystrickej latky – 25. február 2003
Pre nedostatok finančných prostriedkov sa 10. ročník podujatia v roku 2002 neuskutočnil a bol presunutý do roku 2003. I v tomto ročníku organizátori podujatia vypustili z programu súťaž žien.
V kategórii mužov však zabezpečili účasť vedúceho pretekára svetových výškarských tabuliek Švéda Stefana Holma, ktorý na podujatí zvíťazil a výkonom 234 cm sa priblížil k rekordu mítingu rumunského reprezentanta Sorina Mateia. Stefan Holm už pri prvej účasti na Banskobystrickej latke sa stal miláčikom banskobystrického obecenstva.
11. ročník Banskobystrickej latky – 17. február 2004
Niesol sa v znamení rekordnej účasti pretekárov v mužskej kategórii. Celkom 17 ich nastúpilo do súťaže. Nechýbal medzi nimi ani obhajca minuloročného víťazstva Stefan Holm. Na štarte bol i domáci reprezentant, člen AŠK Dukla Banská Bystrica Peter Horák.
Stefan Holm na podujatí obhájil svoje vlaňajšie víťazstvo a výkonom 234 cm na Banskobystrickej latke po druhýkrát zvíťazil. Po prekonaní tejto výšky sa 3x neúspešne pokúšal o prekonanie latky na výške 240 cm. 2. miesto si vyskákal Andrij Sokolovskyj z Ukrajiny výkonom 232 cm a 3. skončil Jaroslav Bába z Českej republiky výkonom 232 cm. Domáci Peter Horák sa delil o 10. miesto s reprezentantom Poľska Aleksandrom Waleriańczykom. Obaja skočili 220 cm. Michal Kabelka skončil na 15. mieste s výkonom 215 cm.
V tomto ročníku sa v zaplnenej hale na Štiavničkách neuskutočnila súťaž žien.
12. ročník Banskobystrickej latky – 8. február 2005
Ani v tomto roku sa súťaž žien neuskutočnila.
Po športovej stránke kvalitne obsadená súťaž mužov sa niesla v znamení veľkej taktickej bitky. Po tom, čo sa cez latku na výške 225 cm dostali všetci najväčší favoriti, začali mnohí z nich taktizovať a jednotlivé postupové výšky vynechávať.
Taktický súboj vyvrcholil na výške 231 cm, keď túto výšku vynechal Andrij Sokolovskyj z Ukrajiny. Českí reprezentanti Ton, ktorý si vytvoril nový osobný halový rekord a Bába, túto výšku preskočili. Na ďalšej postupovej výške 233 cm Sokolovskyj ani Ton neuspeli a tak sa víťazom stal Jaroslav Bába. Ten sa potom pokúšal o prekonanie rekordu podujatia. Ani 1 z 3 jeho pokusov na výške 238 cm však nebol úspešný.
13. ročník Europa SC High Jump – 14. február 2006
V tomto ročníku sa Banskobystrická latka vstupom nového sponzorského partnera premenovala na Europa SC High Jump a po 5 rokoch sa v Banskej Bystrici opäť predstavili i ženy.
A boli to práve ženy, ktoré poskytli banskobystrickému obecenstvu nevídané skokanské predstavenie. Zaslúžila sa o to najmä Chorvátka Blanka Vlašićová, ktorá preskočila 205 cm, vytvorila nový rekord podujatia a 4. výkon vo svetovej histórii v skoku do výšky v hale. K prekonaniu svetového rekordu na výške 209 cm jej pri 3. pokuse chýbalo veľmi málo. Latku na tejto výške prekonala, ale po dopade na žinenku spadla i latka a pokus bol neúspešný. 2. skončila reprezentantka Českej republiky Barbora Laláková, ktorá preskočila 199 cm a 3. Ema Green zo Švédska výkonom 196 cm.
I súťaž mužov mala veľké vyvrcholenie, keď Ukrajinec Andrij Sokolovskyj si vybojoval víťazstvo a výkonom 236 cm vyrovnal 11-ročný rekord podujatia Rumuna Sorina Mateia. 2. skončil Carl Linus Thörnblad zo Švédska, keď preskočil 234 cm a 3. Kyriakos Ioannou z Cypru výkonom 230 cm.
14. ročník Europa SC High Jump – 13. február 2007
V predvečer podujatia organizátori latky usporiadali v priestoroch novootvoreného nákupného strediska Europa SC výškarskú exhibíciu spojenú s autogramiádou švédskych reprezentantov Bergquistovej a Holma.
Veľkú radosť po pretekoch žien mala bulharská reprezentantka, víťazka kategórie žien Venelina Venevová, ktorá sa po 5 rokoch v hale opäť dostala cez 200 cm. Jej víťazný skok na výške 202 cm ju podnietil k tomu, že sa rozhodla pokračovať na výške nového svetového rekordu 209 cm. Jej 3 pokusy na tejto výške neboli úspešné. 2. skončila výkonom 200 cm Antonietta Di Martino z Talianska a 3. Kajsa Bergquist zo Švédska výkonom 197 cm.
Veľkú radosť mal i domáci pretekár Peter Horák, zverenec Radovana Mišíka, ktorý na 2. pokus prekonal latku na výške 230 cm, obsadil 4. miesto a stal sa po Róbertovi Ruffínim 2. Slovákom, ktorý pokoril túto výšku.
Víťazom v kategórii mužov sa stal švédsky reprezentant Stefan Holm, olympijský víťaz z Atén v roku 2004, ktorý výkonom 237 cm vytvoril nový rekord banskobystrického mítingu. Po preskočení výšky 230 cm sa na tele Holma objavilo tričko s číslom 100, znamenajúce, že v Banskej Bystrici túto magickú hranicu preskočil po 100. krát vo svojej kariére. 2. skončil Jaroslav Rybakov z Ruska výkonom 233 cm a 3. Victor Moya z Kuby, ktorý preskočil 230 cm.
15. ročník Europa SC High Jump – 5. február 2008
V súťaži žien dominovala úradujúca svetová šampiónka a Európska atlétka roka 2007 Chorvátka Blanka Vlašićová. V Bystrici zvíťazila výkonom 204 cm, čo bol svetový výkon roka a zároveň 8. najlepší svetový výkon v hale v histórii. 2. skončila Jekaterina Savčenková z Ruska výkonom 197 cm a 3. Marina Aitová z Kazachstanu so 194 cm.
V kategórii mužov si pri svojom 4. štarte v Banskej Bystrici odniesol 4. víťazstvo švédsky reprezentant Stefan Holm, ktorý zvíťazil výkonom 234 cm. 2. skončil Jesse Williams z USA výkonom 232 cm a 3. Dmytro Demjaniuk z Ukrajiny, ktorý preskočil 230 cm.
V štartovom poli boli i 3 slovenskí pretekári: Peter Horák výkonom 225 cm obsadil 7. miesto, Michal Kabelka vyrovnaním osobného rekordu 220 cm skončil na 10. mieste a Dominik Lopúch obsadil výkonom 210 cm 13. miesto.
Diváci na Štiavničkách videli i jeden svetový rekord. Postaral sa oň Brit Dalton Grant, ktorý sa po 14 rokoch vrátil na toto podujatie a výkonom 210 cm vyrovnal bradatý rekord Američana Dwighta Stonesa vo veteránskej kategórii nad 40 rokov.
16. ročník Europa SC High Jump – 11. február 2009
Svoje 3. víťazstvo na podujatí zaznamenala Chorvátka Blanka Vlašićová, keď zdolala latku na výške 200 cm. O 2 centimetre menej skočila bronzová medailistka z halových majstrovstiev sveta 2006 Španielka Ruth Beitia Vila. 3. miesto si vybojovala reprezentantka Francúzka Melanie Melfort, rod. Skotnik, výkonom 195 cm.
V súťaži mužov na úspechy Stefana Holma nadviazal jeho krajan Carl Linus Thörnblad, ktorý zvíťazil výkonom 236 cm. Rovnaký výkon ako Thörnblad, a rovnako 2. miesto ako pred rokom, dosiahol Američan Jesse Williams. 3. miesto v kategórii mužov patrilo talianskemu reprezentantovi Nicola Ciottimu za výkon 230 cm.
17. ročník Europa SC High Jump – 4. marec 2010
Organizátori, v snahe motivovať pretekárov na prekonanie svetového rekordu, vypísali pri jeho prekonaní odmenu – automobil Kia Venga.
V súťaži žien Chorvátka Blanka Vlašićová, svojim víťazstvom a pokorením latky na výške 204 cm, dosiahla 2. najlepší výkon v histórii mítingu. 2. bola Ema Green zo Švédska výkonom 195 cm a 3. Viktoria Kluginová z Ruska výkonom 192 cm.
Najbližšie k získaniu automobilu Kia boli výkony ruského reprezentanta Ivana Uchova, ktorý výkonom 238 cm utvoril nový rekord podujatia a zároveň svetový výkon roka 2010. 2. skončil Samson Oni z Veľkej Británie výkonom 231 cm a 3. Viktor Šapoval z Ukrajiny ktorý skočil 228 cm.
Podobne ako Uchov, i Blanka Vlašićová sa pokúšala o prekonanie svetového rekordu. Keď jej to nevyšlo, banskobystrické obecenstvo mohlo sledovať jej úprimný a nefalšovaný plač.
S veľkým záujmom a odozvou verejnosti sa v predvečer mítingu stretla 30-minútová beseda v regionálnej televízii Hronka s Blankou Vlašićovou, ktorá bola odvysielaná naživo.
V hodnotení špecializovaných výškarských mítingov sa banskobystrické podujatie v roku 2010 umiestnilo na 3. mieste na svete.
18. ročník Europa SC High Jump – 9. február 2011
Nad týmto ročníkom dlho visel otáznik, či sa pre nedostatok finančných prostriedkov vôbec uskutoční. Nakoniec sa všetko úsilie organizátorov stretlo i s porozumením a pomocou sponzorov a míting sa uskutočnil i s pretekmi žien. Odmenou organizátorom boli vynikajúce výkony zúčastnených pretekárok i pretekárov.
V súťaži žien si víťazstvo odniesla reprezentantka Talianska Antonietta Di Martino výkonom 204 cm a i 2. v poradí Svetlana Školinová z Ruska preskočila 200 cm, čo je v súťaži žien hranica svetovej extratriedy. 3. skončila výkonom 192 cm Ana Šimićová z Chorvátska.
V súťaži mužov si ďalšie víťazstvo z Banskej Bystrice odniesol ruský reprezentant Ivan Uchov vyrovnaním rekordu mítingu 238 cm. Pri svojom 3. štarte v Banskej Bystrici si po 3. krát vybojoval 2. miesto Američan Jesse Williams výkonom 234 cm. 3. v poradí Dmytro Demjaniuk z Ukrajiny preskočil 232 cm.
Banskobystrický míting sa v roku 2011 stal po prvýkrát nielen najlepším špecializovaným výškarským mítingom, ale na základe dosiahnutých výkonov, i najkvalitnejším mítingom na svete.
19. ročník Europa SC High Jump – 8. február 2012
V súťaži žien sa z víťazstva tešila ruská reprezentantka Anna Vladimirovna Čičerova, ktorá preskočila 200 cm. 2. skončila Tia Hellebaut z Belgicka výkonom 196 cm a 3. Američanka Chaunté Lowe so 193 cm.
Tak ako v predošlých 2 ročníkoch, sa v súťaži mužov z víťazstva tešil reprezentant Ruska Ivan Uchov, ktorý zvíťazil výkonom 233 cm. Po 4. krát si v Banskej Bystrici vybojoval 2. miesto Američan Jesse Williams s výkonom 231 cm. Najväčším prekvapením mítingu bol výkon slovenského reprezentanta Michala Kabelku, ktorý výkonom 231 cm obsadil konečné delené 3. miesto s reprezentantom Grécka Konstatinosom Baniotisom, splnil tým limit na halové majstrovstvá sveta do Istanbulu a vyrovnal umiestnenie Róberta Ruffíniho z 2. ročníka podujatia.
20. ročník Banskobystrická latka – 6. marec 2013
Po ukončení spolupráce s generálnym-titulárnym partnerom ostali organizátori Banskobystrickej latky bez značnej finančnej podpory a keďže nedokázali naplniť požadovaný rozpočet, rozhodli sa i tento ročník uskutočniť bez súťaže žien.
Napriek tomu sa organizátorom podarilo získať na štart bronzového medailistu z olympijských hier v Londýne a vedúceho pretekára svetových tabuliek roka 2013 Mutaza Essu Baršima z Kataru. Napriek tomu, že na štart v Banskej Bystrici nenastúpil úplne zdravý, organizátorov a i divákov na Štiavničkách svojim výkonom nesklamal. Výkonom 236 cm zvíťazil a i 4 ďalší pretekári sa dostali cez hranicu svetovej extratriedy: 2. skončil Rus Alexej Dmitrik výkonom 232 cm a 3. Talian Gianmarco Tamberi výkonom 230 cm, 4. Grék Konstantinos Baniotis a 230 cm a 5. Jaroslav Bába z Českej republiky s 230 cm.
21. ročník Banskobystrická latka – 4. február 2015
Toto podujatie, ktoré sa malo uskutočniť v roku 2014, bolo pre finančné problémy preložené na rok 2015.
V doterajšej histórii to bol najvydarenejší ročník.
V súťaži žien zvíťazila Alessia Trost z Talianska výkonom 196 cm pred Anou Šimićovou z Chorvátska a Svetlanou Školinovou z Ruska, ktoré sa výkonom 194 cm delili o 2. miesto. Za nimi rovnakým výkonom 194 cm skončila Ruth Beitia Vila zo Španielska.
Rekord mítingu v súťaži mužov vytvoril výkonom 240 cm, čo bol zároveň svetový výkon roka 2015, Katarčan Mutaz Essa Baršim. 2. skončil Andrij Procenko z Ukrajiny s 233 cm, 3. Ivan Uchov z Ruska s 231 cm, 4. Aleksej Dmitrik z Ruska s 231 cm, 5. Donald Thomas z Bahám s 231 cm a 6. domáci pretekár Matúš Bubeník s 231 cm, ktorý po Róbertovi Ruffínim a Michalovi Kabelkovi sa stal 3. Slovákom, ktorí preskočili túto výšku.
V doterajšej histórii Banskobystrickej latky to bol početne najväčší, a i na podujatiach vo svete málo vídaný jav, aby až 6 pretekárov prekonalo hranicu svetovej extratriedy. A to ešte v súťaži neskákal vedúci pretekár svetových tabuliek roka 2015 Talian Marco Fassinotti, ktorý si v rozcvičke podvrtol členok. Uvedený míting bol opäť vyhlásený za najlepší výškarský míting na svete.
22. ročník Banskobystrická latka – 4. február 2016
Organizátori podujatia v snahe spropagovať skok do výšky a podnietiť u mládeže záujem o toto skokanské podujatie, usporiadali deň pred mítingom v obchodnom centre Európa SC súťaž pre žiakov banskobystrických základných a stredných škôl pod názvom “Preskočme spolu Urpín.“
Záujem o toto podujatie a jeho výsledky prekvapili i jeho organizátorov. Po ich sčítaní účastníci podujatia preskočili nielen Urpín (510 m.n.m.) ale i 2 ďalšie najvyššie kopce v okolí Banskej Bystrice: Suchý vrch (810 m.n.m.) a Pánsky diel (1 100 m.n.m).
Víťazkou ženskej kategórie sa stala Doreen Amata z Nigérie, víťazka Afrických hier a finalistka majstrovstiev sveta 2011 a 2015, výkonom 195 cm. 2. miesto obsadila zverenkyňa Stefana Holma, ktorý sa do Banskej Bystrice vrátil po 8 rokoch ako hosť a zároveň ako tréner Sofie Natalie Skoog, s výkonom 193 cm. 3. bola výkonom 191 cm Michaela Hrubá z Českej republiky.
V súťaži mužov to bol taliansky súboj, v ktorom nakoniec zvíťazil Gianmarco Tamberi výkonom 235 cm pred krajanom Marcom Fassinottim, ktorý tiež zdolal 235 cm a 3. Donaldom Thomasom z Bahám s 233 cm. I ďalší 3 pretekári prekonali 230 cm a vyrovnali tak počet pretekárov, ktorí sa v uplynulom roku dostali cez 230 cm. 4. skončil Robert „Robbie“ Karl Grabarz z Veľkej Británie s 233 cm, 5. náš Matúš Bubeník s 230 cm a 6. Konstatinos Baniotis z Grécka s 230 cm.
23. ročník Banskobystrická latka – 8. február 2017
Tento ročník banskobystrického mítingu vošiel do histórie ako ročník, ktorý mal v súťaži mužov 2 víťazov. Reprezentant Poľska Sylwester Bednarek a olympijský víťaz z Ria de Janeiro Kanaďan Derek Drouin skočili zhodne po 233 cm. Keďže mali rovnaký i počet pokusov, malo nasledovať rozoskakovanie. Obaja sa však dohodli, že rozoskakovanie nebude a tak organizátori vyhlásili 2 víťazov. Na ďalších miestach skončili Pavel Seliverstau z Bieloruska 231 cm a Donald Thomas z Bahám 231 cm.
V súťaži žien si víťazstvo vybojovala Iryna Geraščenková z Ukrajiny výkonom 193 cm pred krajankou Juliou Levčenkovou, ktorá skočila 189 cm. 3. v poradí bola olympijská víťazka z roku 2016 v Rio de Janeiro Ruth Beitia Vila zo Španielska, ktorá preskočila latku na výške 189 cm.
24. ročník Banskobystrická latka – 6. február 2018
O podujatie bol veľký záujem a tak atletickí priaznivci z 87 krajín sveta ho mohli priamo sledovať prostredníctvom internetového streamu.
V súťaži žien si prvenstvo vybojovala Ruska Marija Lasickene štartujúca na podujatí so štatútom nezávislej atlétky výkonom 202 cm. 2. bola výkonom 194 cm Levern Donaline Spencer z ostrova Svätá Lucia a 3. výkonom 191 cm Alessia Trost z Talianska. I ďalšie 3 pretekárky preskočili 191 cm: Michaela Hrubá z Česka, Mirela Demirevová z Bulharska a Sofie Natalie Skoog zo Švédska.
Veľkým favoritom a magnetom bol predovšetkým Katarčan Mutaz Essa Baršim, majster sveta z roku 2017 z Londýna a rekordér tohto podujatia výkonom 240 cm. Veľkým prekvapením súťaže mužov bol ale výkon Číňana Ju Wanga, ktorý si na podujatí vytvoril nový osobný rekord a rovnakým výkonom 231 cm odsunul na 2. miesto Katarčana Baršima. 3. miesto patrilo Donaldovi Thomasovi z Bahám za rovnaký výkon 231 cm.
25. ročník Banskobystrická latka – 9. február 2019
V sobotu 9. februára 2019 sa v športovej hale na Štiavničkách uskutoční jubilejný 25. ročník populárnej, a vo svete obľúbenej, Banskobystrickej latky. Do Banskej Bystrice opäť zavítajú poprední Európski a svetoví výškari a výškarky.
Budeme o nej písať po jej skončení.
Zhrnutie 24 ročníkov
V závere veľmi stručného priblíženia uplynulých 24 ročníkov Banskobystrickej latky treba poďakovať i tým, ktorí sa v jej doterajšej histórii zaslúžili o to, že toto podujatie si získalo významné postavenie nielen na Slovensku ale i vo svete. Veľký podiel na tom mali Karol Materný, Mirka Rošková, Vlasta Nemcová, Rastislav Hrbáček, Jozef Polešenský, Alfonz Juck, Ján Miškovič, Žaneta Hroncová, Radovan Mišík, Róbert Rozim, Pavol Blažek, Karol Poláček, Beata Hiadlovská, Peter Krška, János Angyal, atletickí činovníci z maďarského Šalgotarjánu a desiatky ďalších nemenovaných ľudí, ktorí pomáhali toto podujatie zabezpečovať.
Až história zhodnotí prínos Banskobystrickej latky a od roku 2007 i jej neoddeliteľnej súčasti – Latky 5 miest, podujatia, ktoré vzniklo z podnetu Ľubomíra Roška a Radovana Mišíka v snahe pomôcť rozvoju a popularite výškarského skokanského športu a vyhľadávaniu výškarských talentov na Slovensku.
Jeho 1. ročník sa uskutočnil v roku 2007 a pomáhali ho zabezpečovať v Dolnom Kubíne Barnabáš Üvegeš, v Brezne Roman Snopko, v Martine Rudolf Honner, v Lučenci Daniel Pauko a v Banskej Bystrici Radovan Mišík.
O rok neskoršie k nim pribudla i Nitra, kde podujatie zabezpečoval Maroš Salva a neskoršie sa uskutočnilo i v Bardejove, Košiciach a v Bratislave.
V roku 2018 sa uvedené podujatie pretransformovalo na Jumperiu, ktorej cieľom je zachovať myšlienku hľadania talentov a rozšíriť ju, okrem výšky, i o ďalšie skokanské disciplíny.
Podujatie prevzalo pod svoje krídla Vojenské športové centrum Dukla a jeho garantom sa stal Michal Škvarka.