Keď ma v októbri 2018, predseda organizačného výboru Banskobystrickej latky, a jeho riaditeľ Ľubomír Roško, spolu s členom organizačného výboru tohoto podujatia Karolom Materným, vediac a poznajúc, že od 1. ročníka Banskobystrickej latky som bol jeho pravidelným účastníkom a pomáhal som zabezpečovať predovšetkým jeho mediálnu propagáciu, oslovili s požiadavkou aby som spracoval krátky pohľad na jeho 24-ročnú históriu, svojim súhlasom som si na seba uplietol poriadny bič.
Spracovať takúto skrátenú históriu pre potreby bulletinu k jubilejnému 25. ročníku Banskobystrickej latky, s vyzdvihnutím najpodstatnejších vecí pri jednotlivých ročníkoch, bola veľmi náročná vec. Snažil som sa vyzdvihnúť najzákladnejšie fakty pri daných ročníkoch a mnohé zákulisné poznania a prežité skúsenosti, ktoré mi ostali len v pamäti bez toho, že by uzreli svetlo sveta.
Boli to napr.:
– prvý rozhovor s ruskou reprezentantkou, Moskovčankou Táňou Motkovou, po prekonaní 200 cm na 3. ročníku v roku 1995, ktorá ako 1. žena dosiahla 200 cm nielen na mítingu v Banskej Bystrici ale i na území Slovenska,
– prvý rozhovor s neskorším miláčikom banskobystrického obecenstva Stefanom Holmom v hoteli Lux, po prílete na Sliač, deň pred jeho prvým štartom na 10. ročníku latky,
– spomienky na živú televíznu besedu s Blankou Vlašićovou pred jej štartom na 17. ročníku v roku 2010,
– sprievodné akcie k Banskobystrickej latke organizované v Európa SC,
– skokanské exhibície,
– autogramiády,
– účasť žiakov banskobystrických škôl na vydarenej akcii „Preskočme spolu Urpín“,
– prvé streamové vysielanie do 22 krajín sveta s anglickým prekladom v roku 2016
a mnohé ďalšie.
Tlačová beseda pred 25. ročníkom Banskobystrickej latky
Na tlačovej besede pred jubilejným 25. ročníkom, v banskobystrickom hoteli Národný dom, organizátori latky privítali 2 v súčasnosti najlepších svetových výškarov, Rusku, štartujúcu so štatútom nezávislej pretekárky, Mariju Lasickene, ktorá na tohtoročnom podujatí Ruská zima v Moskve skočila 204 cm a vychádzajúcu hviezdu mužskej výšky, japonského reprezentanta Naota Tobeho, ktorý si na mítingu pred týždňom v nemeckom Karlsruhe zlepšil svoj osobný rekord 226 cm až na 235 cm.
Keď som Mariji, 2-násobnej majsterke sveta v hale i vonku, pripomenul, že pred 19 rokmi Ruska Táňa Motkova bola 1. ženou, ktorá v Bystrici pokorila 200 cm a ona by mohla byť prvá, ktorá na podujatí preskočí 206 cm, len sa usmiala a diplomaticky povedala, že na podujatí v Banskej Bystrici chce podať čo najlepší výkon a skočiť čo najvyššie, pretože to bude jej posledný mítingový štart pred blížiacimi sa marcovými halovými majstrovstvami Európy v Glasgowe.
V dosiaľ nepoznanej situácii lídra svetovej mužskej výšky prišiel do Banskej Bystrice Japonec Naoto Tobe, ktorý priznal, že v takejto situácii ešte nebol a v súčasnosti je po víťazstve v Karlsruhe v centre predovšetkým japonských médií. Jeho plány smerujú najmä do roku 2020, kedy sa v Tokiu uskutočnia letné olympijské hry, na ktorých by chcel na domácej pôde, a pred zrakmi domácich fanúšikov, zvíťaziť. To je teraz jeho hlavný cieľ. Už tohto roku by sa chcel zlepšiť na 240 cm.
Slávnostné stretnutie v priestoroch historickej Banskobystrickej radnice
Banskobystrický primátor Ján Nosko, spolu s riaditeľom pretekov Ľubomírom Roškom, pozvali zástupcov organizátorov, sponzorov a čestných hostí, medzi ktorými nechýbal ani prezident Európskej atletickej asociácie Nór Svein Arne Hansen, víťazka 1. ročníka Banskobystrickej latky Šárka Kašpárková, víťaz 2. ročníka Dalton Grant z Veľkej Británie, olympijský víťaz a víťaz 4 ročníkov na podujatiach v Banskej Bystrici Stefan Holm zo Švédska, víťaz 22. ročníka Gianmarco Tamberi spolu so svojim otcom, a zároveň jeho trénerom, na uvítací ceremoniál do priestorov historickej Banskobystrickej radnice.
Primátor mesta Ján Nosko vo svojom príhovore ocenil prínos „latky“, poďakoval a odmenil i organizátorov tohoto vo svete známeho a uznávaného výškarského podujatia. Moderátor podujatia Alfonz Juck potom vyspovedal čestných hostí a tak sa prítomní mohli okrem iného dozvedieť i to, že Šárka Kašpárková, ktorá pôsobí vo vedení Českého klubu olympionikov, v súčasnosti pracuje na projekte Českého olympijského výboru zameraného na pravidelné športovanie detí, ktorý sa volá Sazka-olympijský viacboj, je jeho manažérkou a má na starosti moravské základné školy.
Po svojom víťazstve v Banskej Bystrici apelovala na organizátorov aby zorganizovali podujatie i v trojskoku. To však neprešlo. Ako sama priznala, spolu so životným partnerom Michalom Pogánym a dcérkou Terezkou, teraz po prvýkrát videla na televíznej obrazovke, pri príležitosti zostrihu 24 ročníkov Banskobystrickej výškarskej latky, svoj víťazný skok.
Dalton Grant, ktorý v súčasnosti vedie svoju športovú akadémiu, v ktorej sa snaží o výchovu mladej atletickej generácie, sa vyznal s obdivom k banskobystrickému podujatiu. Vyslovil hrdosť nad tým, že bol 1. pretekárom, ktorý na Banskobystrickej latke prekonal 230 cm a výkonom 232 cm sa stal víťazom jeho 2. ročníka. Zaspomínal si i na rok 2008, kedy v Banskej Bystrici vyrovnal svetový rekord v kategórii veteránov nad 40 rokov. O tom, akú veľkú váhu prikladá banskobystrickému výškarskému mítingu, svedčila i skutočnosť, že do Banskej Bystrice prišiel i so svojim kameramanom, ktorý dokumentoval všetko dianie nielen okolo samotného podujatia ale i jeho sprievodných akcií.
Vážený a uznávaný člen medzinárodného olympijského výboru, olympijský víťaz a 4-násobný víťaz Banskobystrickej latky Stefan Holm, pre ktorého banskobystrický výškarský míting bol, a i je nielen jeho srdcovou záležitosťou ale i najlepším výškarským mítingom na svete, sa vyznal so svojimi pocitmi k tomuto podujatiu, na ktoré priviedol i svoju zverenkyňu Sofie Natalie Skoog. Sám už neskáče ale ako povedal, v roku 2022 sa vo Švédsku uskutočnia majstrovstvá sveta veteránov, na ktorých by chcel štartovať a sa na nich i čo najlepšie pripraviť. Okrem Skoog pokračuje v rodinnej tradícii, keď ho trénoval jeho otec a i on v súčasnosti trénuje svojho 14-ročného syna Malvina, ktorý už skočil 204 cm. Dopoludnia v deň pretekov, s napätím na diaľku, sledoval jeho počínanie na pretekoch v Karlstadte. Napätie z jeho tváre zmizlo až po synovom úspešnom pokuse na 196 cm. Ako sám povedal, bol by veľmi rád, keby jeho syn Malvin raz štartoval i na banskobystrickom mítingu.
I Gianmarco Tamberi, spolu so svojim otcom a trénerom v jednej osobe, si zaspomínali na pôsobenie na banskobystrickom mítingu a jeho víťazstvo na 22. ročníku v roku 2016 ale i na nepríjemné zranenie, ktoré znemožnilo jeho štart na OH a ďalších podujatiach. I pre nich je banskobystrický výškarský míting srdcovou záležitosťou, čo šoumen Gianmarco dal patrične najavo i počas svojho vystúpenia na 25. ročníku.
Počas uvedeného slávnostného stretnutia prezident Európskej atletickej asociácie Sven Arne Hansen, ktorý 25 rokov organizoval atletický míting v Oslo, pri odovzdávaní ocenenia pre riaditeľa Banskobystrickej latky Ľubomíra Roška, vtipne na jeho adresu poznamenal, že na rozdiel od neho Ľubove vlasy ešte nepoznačil zub času a nezošediveli a tak sa mu na rozdiel od neho atletické podujatie Banskobystrická latka asi veľmi dobre organizuje a má, ako sám vidí, vo vedení mesta, i od mnohých sponzorských partnerov v Banskej Bystrici, plnú podporu.