Najskôr stručná správa: Dňa 7. októbra 2021 vyprevadili bývalí aktívni futbalisti, funkcionári futbalového i spoločenského života, novinári, ale i priaznivci futbalu, ktorých srdce bilo a bije za farby futbalového Tatrana Prešov, knihu PhDr. Jozefa Kuchára: Sedemdesiatka prešovského prvoligového futbalu (1950 – 2000) k čitateľovi.
Okrem spomenutých, sa tohto slávnostného vyprevadenia, vo vkusne tomuto slávnostnému aktu prispôsobenej rokovacej sále hotela Dukla v Prešove, zúčastnili aj podaktorí rodinní príslušníci.
„Hľa, milujem svoj Deň a najmä svoje Ráno!
Ono dnes mlčí, zajtra však ma do života privíta a možno znova povie svoje: Áno.
Blízki, tí najbližší, už na večnosť majú zatvorené oči. Hľadia na nás z neba, verš do toho vkročí.
Môj synku, manželka moja, naša mať, naši spoluhráči, učitelia – je tu bez Vás zase, na tejto matičke Zemi, ďalší deň!
Hlas sa mi chveje, milovali a vážili sme si Vás, za živa, vážime si Vašu prítomnosť našimi pocitmi, zmyslami, srdcom i teraz – taká je pravda a nie sen!“
Keď moderátor podujatia, publicista Jozef Mazár, pokračoval slovami:
„Odišli. Jedni skôr, nedávno dotĺklo náhle statočné srdce JUDr. Ľubomíra Kuchára, syna otca autora tejto publikácie, zradná choroba vyrvala z našich radov manželku, tu knižne prítomného bývalého futbalistu Tatrana Prešov, ešte z čias hry, nebohého Ladislava Pavloviča, nášho priateľa, skvelého futbalistu i človeka a jeho dnes už tiež nežijúcich spoluhráčov. Nie sú medzi nami už ani Jožko Bomba, Igor Novák, Ján Turčáni, ale i mnohí ďalší. Prosím, minútou ticha uctime si trvalú pamiatku na spomenutých i tých, ktorých nosíme denne vo svojich srdciach.“
Keď sa postavil k mikrofónu, moderátorom vyzvaný, po minúte ticha, náš prispievateľ, PhDr. Jozef Kuchár, československý novinársky bard, v súčasnosti predseda Únie slovenských novinárov a najskôr privítal všetkých aktérov vyprevadenia knihy s vyše 200 zaujímavými fotografiami, ktoré na 130 stranách so zaujímavým textom približujú históriu ligových začiatkov medzi československou futbalovou elitou, nezabudol zvýrazniť, že pamätníkmi na túto udalosť sú z prítomných (samozrejme okrem autora samotného, čo diplomaticky v svojej úvodnej reči nespomenul), aj dlhoročný hráč, a neskôr známy futbalový tréner, Belo Malaga, ale i spoluhráč nebohého Laca Pavloviča v „A“ mužstve Tatrana Prešov, Jozef Bičkoš, zasadacou sálou zaznel mohutný potlesk.
Skôr, ako sa k slovu dostali predstavitelia, moderátorom vybraných 3 vážnych zoskupení na tomto podujatí, si všetci prítomní vypočuli k 70-ke prešovského prvoligového futbalu otvorený list najvýraznejšej žijúcej osobnosti slovenskej športovej žurnalistiky, redaktora, komentátora a historika, ale i spisovateľa, dnes 94-ročného Jozefa Kšiňana. Okrem iného sa v ňom zdôveril, že trasa Bratislava – Prešov bola pre neho jednou z najkrajších trás jeho športového redaktorského pôsobenia. Samozrejme, širšie, veľmi zaujímavo, plasticky i faktograficky, vysvetlil aj prečo. Okrem futbalistov okolo brankára Kukuru, Pavlovičovcov, Steinerovcov, Jozefa „Ďoďa“ Kuchára (pre nezainteresovaných len menovca autora knižného vydania – pozn. píšuceho túto informáciu), Kušníra, Semešiho, Šimanského a ďalších, vyzdvihol aj obdobie, keď sa k prvoligovým futbalistom pretlačili aj hádzanári, z ktorých obdivoval húževnatosť a majstrovskú hru Frola, Karola Lukošíka, Ondroviča, Poliaka a tiež ďalších.
Nenásilne sa dostal až ak autorovi knižky Dr. Jozefovi Kuchárovi a jeho podiele na organizovaní „B“ skupiny MS v hádzanej mužov v Prešove. Pán Kšiňan to označil za vyvrcholenie organizačných aktivít Dr. Jozefa Kuchára. Novinársky, a eticky vhodne, zároveň priklincoval, že veľká funkcionársko-organizačná aktivita našla Jozefa Kuchára v mimoriadne tvorivom živote a označil to ako výraznú podporu v jeho angažovanej novinársko-publicistickej robote. Dôkazov, podčiarkol, je viac ako dosť, hlavne ak si historici či študenti športovej žurnalistiky prečítajú jeho fundované komentáre uverejňované v Pravde, Športe, ale i Prešovských novinách, ktoré vo funkcii šéfredaktora profesionálne kormidloval plných 15 rokov.“
Podobných ocenení sa tak obsahu knihy „Sedemdesiatka prešovského prvoligového futbalu,“ ale i práci Jozefa Kuchára v publicistike, na úseku športu i kultúrno – spoločenského života, dostalo napríklad aj od Vojtecha Malagu, ktorý uviedol i toto:
„Boli to časy tvrdých skúšok odbornosti, neformálnych diskusií s odbornou i laickou verejnosťou, tak o prešovskom futbale, ale i všetkom čo k nemu patrí. Prajem futbalu, i Dr. Jožkovi Kuchárovi, radostnejšie roky, ako sú tie dnešné, tak pri futbale Tatrana, ale i športe a živote vôbec. Oceňujem jeho erudovanosť a nadhľad, tiež schopnosť edukačne pôsobiť. Teší ma aj táto publikácia o prešovskom futbale, hlavne preto, lebo ju píše autor, ktorý sa dotýkal priamo aktérov i dejín histórie, o ktorej píše.“
Rovnako boli zaujímavé a dojímavé vystúpenia ďalších osobností prešovského futbalu, pánov Jozefa Bičkoša, Vladimíra Gombára či Mariána Prusáka, z funkcionárskeho futbalového života napríklad aj bývalého tajomníka prvoligového Partizána Bardejov, a druholigových Giraltoviec, Milana Varganina. Popisovať všetko zaujímavé, to by mohla byť v rámci publicistiky ďalšia zaujímavá kniha s výchovno-vzdelávacím, ale i zábavno-príbehovým obsahom.
Keď dostal slovo jediný zástupca Slovenskej republiky v Medzinárodnej federácii futbalových historikov a štatistikov (IFFHS), Ing. Jaroslav Šiška, odborne krátko, ale funkčne priblížil a ocenil snahy tých, ktorí takú robotu kvalitne robia, alebo funkčne múdro podporujú. Preto sa mu toto podujatie vryje do pamäti obsahom, atmosférou i pozitívnym prínosom nielen pre slovenský futbal. Aj po oficiálnej časti, napríklad s bývalým obrancom prvoligového Tatrana, Štefanom Vargom či Belom Malagom, Vladom Gombárom, atď., zotrval na túto tému v konkrétnej diskusii, do ktorej sa zapojil i víťaz známeho medzinárodného turnaja v talianskom Viareggiu, bývalý skvelý futbalista Partizána Bardejov a Dukly Banská Bystrica, na vyprevadení spomínanej knihy prítomný, Florián Štefančin.
Knihu, posypaním trávy na obal, s nádhernou dominantnou fotografiou Ladislava Pavloviča, vyprevádzali k čitateľovi: poslanec Slovenskej národnej rady a špičkový funkcionár svetovej federácie kolkov v minulosti, Stanislav Kubánek a poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove, pán Juraj Hudač. Kým Ing. Juraj Hudač šarmantne, zaujímavo, priblížil niekdajšie cesty za futbalom na prvoligový štadión Tatrana, vlakom zo smeru Lipany, Sabinov, Šarišské Michaľany, pričom pospomínal množstvo futbalistov, zápasov i zaujímavých príbehov, Stanislav Kubánek vyzdvihol iniciatívu autora, napriek jeho veku, a hlavne fundovanosť i nadhľad, s akým k tvorbe publikácie pristúpil. Obaja ocenili jeho publicistickú skúsenosť, ktorej sa pre takú tvorbu mnohí nemusia ani dožiť. Ale to je už ďalšia kapitola futbalových príbehov spájaných s bohatou históriou. A nielen futbalových.