Predvčerom, v pondelok, 22. marca 2021, sme sa dozvedeli opäť smutnú správu. Dostala sa k nám opäť od východniara Jozefa Šimonova, veľkého fanúšika Dukly Banskej Bystrice, ktorého informovali z Košíc.
Dňa 22. marca 2021, v deň svojich 68. narodenín, zomrel Ľudovít Žitňár, ďalší bývalý hráč Dukly a ďalší, čo podľahol COVIDu-19.
Na 10. deň, potom, čo bojoval s chorobou doma v horúčkach, si po 7 dňoch nedal poradiť aby volal záchranku a po 10 dňoch ho napokon odviezli a po ďalšom týždňovom boji s chorobou v nemocnici, jej napokon podľahol, miesto toho, aby doma oslavoval.
Ľudovít Žitňár sa narodil 22. marca 1953 v Drienovci, blízko Košíc, v okrese Košice-okolie.
Patrí tiež medzi futbalistov, ktorému celý život komolili meno, takmer bez výnimky a je tomu aj teraz po jeho smrti. Je asi posledná možnosť to napraviť. Jeho správne znejúce priezvisko je Žitňár a nie Žitnár, ktoré je na Slovensku asi bežnejšie priezvisko. Mám to osobne overené u neho počas rozhovorov a opäť aj teraz od jeho syna, nesúceho rovnaké meno.
Mladý Ľudo vyrastal v rodnej obci Drienovec, kde hrával až do konca dorastu, od žiackeho veku, aj keď žiaci vtedy v obci ešte neboli. Celý čas pod vedením, dnes ešte žijúceho, trénera Ferdinanda Lukáča, ktorý vtedy ešte nepotreboval nejaké trénerské licencie, ale venoval sa futbalu naplno, ako ďalší zo vzácnych ľudí vidieku, ktorých na mapách veľkého futbalu nevidno, ale bez nich by ani žiadny veľký futbal nebol.
Z dorastu Drienovca prestúpil do mužstva mužov Moldavy nad Bodvou. Mal už vek na nastúpenie na základnú vojenskú službu ale voľajako z toho zišlo, bol „odročený“, napokon až na pomerne dlho. A tak to bol vtedy pre neho veľký prestup. To ale nebolo všetko a udialo sa čosi, čo vôbec nečakal ani vo sne. Moldava hrala v roku 1974 prípravný zápas na Lokomotíve Košice a výkon Ľudovíta Žitňára, bol pre funkcionárov Loky neprehliadnuteľný a tak čoskoro zakotvil v Lokomotíve Košice, medzi vtedajšími známymi futbalistami, východniarskymi a aj slovenskými hviezdami. V Loky bol vtedy už dlhé roky uznávaný tréner Milan Moravec, Pán tréner, výborný stratég.
Tam sa pevne etabloval, samozrejme spočiatku menej, ale postupne hrával čoraz častejšie, až hral PVP, vtedajší Pohár víťaza pohárov, keďže Lokomotíva vyhrala v sezóne 1976/1977 najskôr Slovenský pohár a potom aj Československý pohár a získala právo účasti v PVP v edícii 1977/1978.
A tak nastúpil v stredu 14. septembra 1977 doma, v 1. zápase Lokomotívy v histórii v hlavných európskych pohároch, v 1. kole súťaže proti švédskemu klubu Östers Idrottsföreningen (IF) Växjö. Loky hrala predtým už poháre, ale len SEP (Stredoeurópsky pohár, nazývaný v časoch aj Mitropa Cup) a Interpohár.
Keďže tento zápas vysielala, ako vtedy takmer všetky pohárové štarty slovenských mužstiev, aj STV, mal som nielen ja, ale množstvo fanúšikov slovenského futbalu, zážitok z tohto prenosu a potom aj z ďalších.
Žitňár nastúpil do zápasu v 67. minúte, keď striedal Petra Jacka, za stavu 0:0 a tak zápas aj skončil, čo bolo isté sklamanie a obavy z vypadnutia. Historické anály uvádzajú na štadióne nasledovné počty divákov: 11 000, 12 000 alebo až 15 000. Trénerom bol už ďalší populárny velikán, Michal Baránek.
Loky ale odvetu o 14 dní zvládla bravúrne a prekvapujúco remizovala na švédskej pôde 2:2, gólmi Ladislav Józsu v 27. minúte a Vlada Dobroviča v 63. minúte. Domácim nepomohli na postup góly Per-Olofa Bilda v 52. minúte a Tommy Evessona v 60. minúte. Žitňár opäť striedal Petra Jacka, tentokrát v 88. minúte. A nastúpil aj v ďalších 2 zápasoch, v 2. kole proti Austrii Viedeň, vtedy FK Austria Memphis Wien, ktorá ale už Loky v októbri vyradila po výsledkoch 0:0 vo Viedni a 1:1 doma, čiže vypadla na inkasovaný gól doma, takže rovnako ako postúpila so Švédmi. V 1. zápase Žitňár striedal, ale v 2. zápase už nastúpil v základe a na ťažkom teréne, v stálom daždi, odohral celý zápas. Ktovie ako by to dopadlo, ak by bolo pekne. Asi skôr pozitívne…
Videl som aj uvedené, že zahodil aj nejaké šance v 2 pamätných dueloch proti AC Miláno, 13. septembra a 27. septembra 1978. Avšak ako to býva, pamäť často klame, ja sa tiež spolieham preto len na podložené záznamy. Lajči v týchto zápasoch nehral, čo ho iste mohlo aj mrzieť, keďže zostavy každého zápasu Loky v pohároch mám v archíve, ako aj všetky Dukly v histórii. Bol totiž v tom čase, od 1. júla 1978, už v drese Dukly Banská Bystrica. V PVP hral „len“ vo vyššie uvedených 4 zápasoch.
Keďže bol v Dukle len 1 jeseň, mnohí si na neho už nespomínajú. Preto priblížim jeho pôsobenie v Dukle, zaslúži si to bez najmenších pochýb.
Ako postupne Ľudovi či Lajosovi, aj Lajčimu, ako ho volali spoluhráči a kamaráti, pribúdal vek a hral I. ligu, bolo začuť hlasy, ako to, že ešte nebol na vojne. A tak sa postupne stalo, že neskôr, ale predsa len, z Loky narukoval 1. júla 1978 – do Dukly Banskej Bystrice. Tu pôsobil v jedinej sezóne 1978/1979, s vynikajúcou jesennou bilanciou nebezpečného hrota, vidím ho ako dnes… Hral s číslom 10, veľká škoda, že len na jeseň, 14 zápasov a strelil až 7 gólov, čiže dal gól priemerne v každom 2. zápase. Duklu vtedy trénoval Oldřich Bříza, s asistentmi Petrom Benedikom a Zdeněkom Michnom.
Premiéru mal v Dukle Banskej Bystrici dňa 16. augusta 1978, v 1. kole sezóny 1978/1979, v Dolíčku v zápase Bohemians Praha – Dukla Banská Bystrica 2:2 (1:2), keď Lajči strelil, hneď v 1. zápase v drese Dukly, úvodný gól zápasu už v 17. minúte, Pavel Klouček v 22. minúte vyrovnal, avšak ďalší Košičan, Andrej Daňko „Morjo“ z VSS vsietil za 6 minút na 1:2 a napokon vyrovnal, kto iný, ako Tondo Panenka, z penalty, v 50. minúte, ešte nie „dloubákom“.
Premiéru mali s ním v dresu Dukly ešte 2 hráči – borci: strelec gólu Andrej Daňko a kapitán reprezentácie ČSSR, majster Európy 1976 z Belehradu, Anton Ondruš.
Derniéru v drese Dukly mal, nebyť následnej zimnej zlomeniny, nebolo by tak, dňa 2. decembra 1978, v domácom „divokom“ zápase Dukla Banská Bystrica – Zbrojovka Brno 3:4 (1:2), pre televíznymi obrazovkami. Lajči opäť skóroval, v 32. minúte, vyrovnal na 1:1, po vedúcom góle Karla Kroupu, tiež jeho 1. historický gól proti banskobystrickej Dukle. Ako jediný končil v Dukle v tomto zápase, ktorý má tiež zaujímavosť. Lajčiho striedal v 74. populárny Laco Borbély a ten tiež strelil gól, v 86. minúte, ktorým už len korigoval na 3:4. Bol to ale jeho jediný gól v kariére v najvyššej súťaži.
Zápasov by teda bolo v drese Dukly iste viac, ak by sa nestala nešťastná udalosť, ktorá bola začiatkom konca jeho kariéry, už v mladom veku.
Po zimnom sústredení na Donovaloch išli 2. februára 1979 do Štúrova, kde si na tréningu zlomil nohu po zrážke so spoluhráčom – nepríjemná otvorená zlomenina holene a píšťaly. Musel ísť na operáciu a liečiť sa domov, takže odišiel z vojny a Dukly pred jarou 1979. Tá zlomenina bola taká hrozná, že mu hrozila amputácia nohy a do konca života tvrdil, že mu nohu zachránil a poskladal chirurg MUDr. Miloslav Klíma, známy odborník, legenda košickej traumatológie a športového lekárstva, neskorší lekár hokejovej reprezentácie a často aj basketbalistov.
Po vyliečení to znova skúšal s futbalom v Loky, ale už to veľmi nešlo, takže zohrieval najmä lavičku, až napokon odišiel do VSŽ Košice, kde pomaly a krátko dohrával kariéru.
V najvyššej súťaži odohral 6 ročníkov a 79 zápasov: 65x za Loky a 14x v Dukle, s gólmi: 9x za Loky a 7x za Duklu.
Keďže sa aj rozviedol a nemal veľmi šťastie ani na partie po skončení futbalu, našiel sa pri poľovaní a najmä rybačkách. Najviac rybárčil na rybníku v Janíku, kde sa niekedy zašil aj na celý týždeň úplne sám, či už s lepšou partiou. Asi najväčší jeho úlovok bol 5-kilový kapor, v Janíku. Neskôr si na rybačky kúpil aj menší obytný príves.
Posledná rozlúčka s Ľudovítom Žitňárom bude vo štvrtok 25. marca 2021 o 15. hodine na cintoríne v rodnej obci Drienovec.
Za svojich čitateľov a veľkú rodinu športovcov Dukly, sa lúči kolektív Športovej agentúry DUKLA a Klubu priateľov Dukly a vyslovuje úprimnú sústrasť najbližšej rodine, najmä dcére Denise a synovi Ľudovítovi. Jeho bývalá manželka zomrela skôr ako on.
Česť jeho pamiatke!
Lajči, máš pevné miesto v histórii klubu Dukla Banská Bystrica a si veľmi vysoko v historickej percentuálnej tabuľke strelcov – pomer zápasov a gólov!