V roku 1990 sa Biela stopa SNP pre nedostatok snehu nekonala.
Jubilejný 20. ročník Bielej stopy SNP sa uskutočnil 13. – 14. februára 1993. Pre nedostatok snehu sa štarty z Krahúl presunuli na Skalku. Cieľ bol na Králikoch.
Na podujatie prišiel ako pozorovateľ aj generálny sekretár Wordloppetu Hans Reichel z Mníchova a zástupcovia svetových diaľkových behov König Ludwik Lauf z Nemecka ( 1. ročník bol v roku 1968 ) a Behu Piastow ( Bieg Piastów – 1. ročník bol v roku 1976 ) z Poľska. Worldloppet Ski Federation je federácia podujatí v behu na dlhé trate, ktorej cieľom je lyžiarskymi pretekmi propagovať beh na lyžiach. Federáciu založili 10. júna 1978 vo švédskej Uppsale, čiže je o vyše 4 roky mladšia ako Biela stopa SNP. Delegátkou medzinárodnej lyžiarskej federácie bola pani Loren Sigut(ová) z Rakúska. Tá po skončení podujatia na zasadnutí súťažného výboru povedala:
“V mene medzinárodnej lyžiarskej federácie, i v mene svojom, ďakujem organizátorom Bielej stopy za perfektnú prácu pri príprave a zabezpečení tohto ročníka. Bolo to super podujatie, s vynikajúcou organizáciou, a preto je namieste nielen maximálna spokojnosť všetkých pretekárov ale i nás, pozorovateľov.“
V centrálnom organizačnom výbore Bielej stopy SNP v tom čase pracovali z banskobystrickej strany Igor Presperín vo funkcii podpredsedu COV, autor článku Jozef Ivan, predseda propagačnej komisie a pre styk s tlačou a zdravotnícke zabezpečenie mala na starosti MUDr. Darina Tašárová.
Na 21. ročník, ktorý sa uskutočnil 12. – 13. februára 1994, prišiel ako 1. zahraničný účastník, už v utorok pred podujatím, americký bežec Timoty Treacy zo San Francisca. V stredu sa k nemu pridal i Japonec Terno Morooka z Tokia. Obaja sa s traťou zoznámili pred podujatím, veľkú časť z nej si prešli a jej upravenosť si pochvaľovali.
V nórskom Lillehammeri sa 27. – 28. júna 1994 uskutočnil svetový kongres lyžiarskych diaľkových behov. V tom čase sa v rámci Wordloppetu konalo 12 svetových behov, z ktorých 8 bolo v Európe a po 1 v Kanade, USA, Austrálii a Japonsku. Okrem zástupcov uvedených lyžiarskych behov, boli prítomní i organizátori Estónskeho Tartu maratónu, Jizerskej 50-ky a Bielej stopy SNP, za ktorú sa zúčastnili: predseda Centrálneho organizačného výboru MUDr. Igor Horváth, Viliam Neuschl a PhDr. Jozef Ivan CSc. Ospravedlnili sa poľskí účastníci Behu Piastow, ktorí boli tiež kandidáti do tejto celosvetovej súťaže.
Už prvý deň, kedy boli na programe otázky termínového kalendára, a predovšetkým finančného zabezpečenia lyžiarskych podujatí, ukázal, že to nebude jednoduchá záležitosť. Druhý deň rokovania to plne potvrdil.
Na jednej strane snaha o oživenie celosvetových lyžiarskych súťaží a predovšetkým sústredený tlak Nórov, Fínov a Švédov, viedol k prijatiu Estónskeho Tartu maratónu ( výhodná zemepisná poloha a blízkosť k spomínaným Škandinávskym krajinám ) do svetovej lyžiarskej súťaže.
Na druhej strane snaha, predovšetkým Američanov, Kanaďanov, Austrálčanov a Japoncov, ktorí operovali nedostatkom termínov, a čo je najpodstatnejšie, neochotou rozdeliť finančné prostriedky od najväčších sponzorov medzi ďalších organizátorov ( túto myšlienku si okrem Nemcov a Švajčiarov osvojili i ďalšie Európske štáty ), čo viedlo k tomu, že Biela stopa SNP, Jizerská 50-ka a poľský Bieg Piastów, napriek výborným posudkom technických delegátov, ktorí boli predchádzajúce 2 roky na týchto podujatiach prítomní, neboli do Wordloppetu prijaté.
O tom, aký veľký to bol paradox, sa rozhodlo o niekoľko minút pozdejšie. Všetky Európske štáty jednohlasne odsúhlasili, aby uvedené behy boli prijaté do Euroloppetu ( súťaže, ktorá združuje najvýznamnejšie lyžiarske podujatia v Európe ). Biela stopa SNP, jej 22. ročník, ktorý sa konal 11. – 12. februára 1995, sa po prvýkrát usporiadal ako preteky Euroloppetu. Usporiadateľom bol Slovenský lyžiarsky zväz Bratislava a technické zabezpečenie mali na starosti Telovýchovná jednota Biela stopa Kremnica, Športový klub lyžiarov Kremnica, AŠK Dukla Banská Bystrica a Klub slovenských lyžiarov ZVT Banská Bystrica.
V roku 1999 sa predsedom Bielej stopy SNP Banská Bystrica stal Ing. Vladimír Masica, ktorý v tejto funkcii vymenil PhDr. Igora Presperína CSc. a ktorý bol zároveň kooptovaný do Centrálneho organizačného výboru do funkcie podpredsedu COV. Na zasadnutí centrálneho organizačného výboru dňa 17.9.2001 banskobystrická strana podala návrh na zvýšenie účasti pretekárov na Bielej stope SNP, i s návrhom na jeho finančné krytie. Návrh však nebol prijatý.
Za zmienku stoja i vyjadrenia technických delegátok medzinárodnej lyžiarskej federácie, prítomných na Bielej stope SNP. S podobným neskrývaným obdivom a úctou, tak ako Loren Sigut(ová) v roku 1993, sa k výberu a náročnosti tratí, práci technikov pri ich úprave a celému organizačnému zabezpečeniu pretekov, vyjadrili i Blanka Paulů z Českej republiky, ktorá si trať zo Skalky na Králiky prešla na bežkách v doprovode podpredsedu Centrálneho organizačného výboru Ing. Vladimíra Masicu ako i Barbara Sobańska z Poľska, ktorá bola delegátkou FIS-u na Bielej stope SNP v roku 2002.
III. časť uvedieme 20. januára 2021.