Prezident Európskej atletickej asociácie Svein Arne Hansen a Šárka Kašpárková, Dalton Grant a Stefan Holm boli čestnými hosťami Banskobystrickej latky. Na štarte stáli i obaja obhajcovia vlaňajších víťazstiev.
V sobotu 9. februára 2019 sa v Športovej hale na banskobystrických Štiavničkách, so začiatkom o 16. hodine, uskutočnil jubilejný 25. ročník Banskobystrickej latky.
V úvode podujatia sa predstavili ženy.
V štartovej listine, podľa riaditeľa pretekov Ľubomíra Roška (pozn. autorov článku: nižšie uvedené údaje platia ešte pred sobotňajším podujatím k 24 ročníkom), nechýbali ani vlaňajšia víťazka Marija Lasickene, štartujúca na podujatí so štatútom reprezentantky nezávislých štátov ako i víťazka 21. ročníka Alessia Trost z Talianska, spolu so svojimi reprezentačnými kolegyňami Elenou Vallortigara, ktorá vlani skočila 202 cm a Desirée Rossit, finalistkou olympijských hier 2016 a 6. z majstrovstiev Európy s výkonom 197 cm, Karina Taranda z Bieloruska, juniorská majsterka sveta s osobným rekordom 192 cm, Švédka Sofie Natalie Skoog, ktorá v roku 2016 obsadila na Banskobystrickej latke 2. miesto.
Ďalšie výškarky, ktoré sa predstavili na Štiavničkách, boli Ximena Esquivel z Mexika s osobným rekordom 191 cm, juniorská majsterka sveta a Európy Michaela Hrubá z Českej republiky, 3. na podujatí v Banskej Bystrici v roku 2016 a 4. v uplynulom roku, Ukrajinky Kateryna Tabašnyk, víťazka tohtoročného podujatia v Hustopečoch výkonom 199 cm a Jaroslava Mahučichová, ktorá tým istým výkonom v Hustopečoch vyrovnala svetový juniorsky rekord a v štartovom poli bude po 6. krát i reprezentantka domácej Dukly Tatiana Dunajská.
V ženskej kategórii na Banskobystrickej latke doteraz štartovalo 188 pretekárok z 28 štátov. Hranicu svetovej extratriedy 200 cm prekonali 11x.
Prvou pretekárkou, nielen na podujatí v Banskej Bystrici ale i na Slovensku, ktorá preskočila 200 cm, bola Ruska Tatiana Motkova v roku 1995 na 3. ročníku Banskobystrickej latky.
Rekordérkou v počte štartov v ženskej kategórii na Banskobystrickej latke je zatiaľ domáca reprezentantka HJC Banská Bystrica Mária Melová, 2-násobná víťazka podujatia so 7 štartmi.
V mužskej kategórii boli na štarte i 3 víťazi Banskobystrickej latky.
Vlaňajšie víťazstvo neúspešne obhajoval poraziteľ Katarčana Muza Essu Baršima, čínsky reprezentant Ju Wang. Na štarte bol i víťaz 22. ročníka Gianmarco Tamberi z Talianska a spoluvíťaz Sylwester Bednarek z Poľska, ktorý sa o víťazstvo v roku 2017 delil s Derekom Drouinom z Kanady. Obaja skočili 233 cm.
Okrem nich diváci na Štiavničkách videli skákať i Mexičana Edgara Riveru Moralesa, 4. z majstrovstiev sveta v Londýne 2017, Maksima Nedosekova z Bieloruska, strieborného medailistu z majstrovstiev Európy z Berlína, Tichomira Ivanova z Bulharska, finalistu olympijských hier 2016 a majstrovstiev sveta 2017, Jerona Robinsona z USA, pre ktorého to bola premiérová účasť v Banskej Bystrici. Po 4 rokoch sa na podujatí opäť, veľmi úspešne, predstavil Naoto Tobe z Japonska, bronzový medailista z vlaňajších Ázijských hier s osobným rekordom 233 cm. 5. štart na latke mal i Grék Konstantinos Baniotis. Jeho doterajšie najlepšie umiestnenie bolo z roku 2012, keď sa so slovenským reprezentantom Michalom Kabelkom delil o 3. miesto výkonom 231 cm. Na štarte bol i exmajster sveta Donald Thomas z Bahám, pre ktorého to bol už 6. štart na Banskobystrickej latke. Jeho najlepšími umiestneniami boli 3. miesta v roku 2016 a v roku 2018.
V štartovom poli boli i 2 slovenskí reprezentanti Lukáš Beer, s osobným rekordom 226 cm v hale a Matúš Bubeník z domácej Dukly, ktorý v roku 2015 skončil na 6. mieste a výkonom 231 cm sa po Róbertovi Ruffínim a Michalovi Kabelkovi stal 3. Slovákom, ktorí prekonali túto výšku.
Účasť na podujatí bola pre oboch veľkou motiváciou a snahou o preskočenie 226 cm, čím by splnili limit na tohtoročné halové majstrovstvá Európy.
V doterajších 24 ročníkoch štartovalo na podujatí 347 výškarov z 37 štátov sveta. Hranicu svetovej extratriedy 235 cm prekonali na podujatí 11x.
Rekordérom v počte štartov na Banskobystrickej latke je Peter Horák z domácej banskobystrickej Dukly, ktorý na latke štartoval 13x.
Čestnými hosťami jubilejného 25. ročníka Banskobystrickej latky boli: prezident Európskej atletickej asociácie Nór Svein Arne Hansen, víťazka 1. ročníka Šárka Kašpárková s výkonom 195 cm, majsterka sveta v trojskoku v roku 1997 z Českej republiky, víťaz 2. ročníka Dalton Grant z Veľkej Británie s výkonom 232 cm, ktorý v roku 2008 na podujatí v Banskej Bystrici vyrovnal svetový rekord Američana Dwighta Stonesa vo veteránskej kategórii nad 40 rokov a olympijský víťaz a 4-násobný víťaz Banskobystrickej latky Švéd Stefan Holm, ktorý svoj najlepší výkon na podujatí, 237 cm, dosiahol na 14. ročníku v roku 2007.
Samotné podujatie
Vo vypredanom hľadisku Banskobystrických Štiavničiek sa po roku opäť stretli starí známi a opäť to boli úprimné priateľské zvítania a zaujímavé rozhovory. Po roku som sa i ja stretol s trénerom, a životným partnerom Šárky Kašpárkovej, Michalom Pogánym, trénerom českej reprezentantky Michaely Hrubej, v Nemecku žijúcim Radovanom Mišíkom – zakladateľom Latky 5 miest, organizátorom výškarského podujatia v Šalgotarjáne Jánosom Angyalom, ktorý na podujatie prišiel i so svojou manželkou a priateľmi. A práve v rozhovore s ním som sa po 24 rokoch dozvedel, za akú cenu prepožičali zo Šalgotarjánu gumené rozbehové pásy na 1. ročník Banskobystrickej latky. Vedel som, že pri prvých 3 ročníkoch sa uvedené gumené pásy požičiavali zo Šalgotarjánu, kde vtedy na námestí pred hotelom Karancz organizovali podobný výškarský míting Ugrogála, ktorého riaditeľom bol János Angyal. S úsmevom mi prezradil, že to bolo za 2 prepravky piva. I takáto bola vtedy vzájomná výpomoc.
Výsledky 25. ročníka Banskobystrickej latky
Obaja lídri tohtoročných svetových výškarských tabuliek potvrdili svoje postavenie a s prevahou zvíťazili.
V ženskej kategórii Marija Lasickene zdolala latku na výške 200 cm a vlaňajšie víťazstvo obhájila a potom sa 3x neúspešne pokúšala o vytvorenie rekordu banskobystrického mítingu 206 cm.
2. skončila výkonom 194 cm Alessia Trost z Talianska a v rekorde podujatia sa až 4 výškarky delili o 3 miesto: Sofie Natalie Skoog zo Švédska, Elena Vallortigara z Talianska, Michaela Hrubá z ČR a Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny. Všetky skočili 190 cm.
Jediná slovenská zástupkyňa, v 11-člennom štartovom poli, Tatiana Dunajská z domácej Dukly, výkonom 180 cm obsadila 10. miesto.
V mužskej kategórii si víťazstvo odniesol Naoto Tobe z Japonska výkonom 233 cm. Po zdolaní tejto výšky sa 3x neúspešne pokúšal o vytvorenie tohtoročného najlepšieho svetového výškarského výkonu, svojho osobného rekordu a vytvorenie nového japonského rekordu 236 cm.
Na 2. mieste skončili Gianmarco Tamberi z Talianska a Edgar Rivera Morales z Mexika výkonom 227 cm, ktorý skočil aj Donald Thomas z Bahám ale skončil až 4. V 12-člennom štartovom poli mužov Matúš Bubeník z domácej Dukly, po viróze, ktorá u neho prepukla dopoludnia pred pretekmi, skočil 210 cm a Lukáš Beer 224 cm.