V piatok 29. júla 2022, pár minút pred 21:00, skončili slávnostným dekorovaním, a odovzdávaním medailí a darčekov, v krytej plavárni na banskobystrických Štiavničkách, po 5 súťažných dňoch plavecké súťaže XVI. ročníka EYOF Banská Bystrica 2022.
Zúčastnilo sa na nich 332 plavcov a plavkýň zo 44 štátov Európy. Najpočetnejšie, 16-členné plavecké výpravy, poslali do Banskej Bystrice Španielsko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko, Poľsko, Turecko a domáce Slovensko. Na druhej strane na podujatí mali len po 1 plavcovi zastúpenie Andorra, Azerbajdžan, Luxembursko, Severné Macedónsko a San Maríno.
Organizátori tohto multišportového podujatia zverili dôveru, prípravu, organizáciu i samotný priebeh plaveckých súťaží, do rúk Banskobystričanom a slovenskej plaveckej verejnosti dobre známej bývalej plavkyni a v súčasnosti generálnej sekretárke Slovenskej plaveckej federácie Ivane Lange, rod. Walterovej, ktorá vyrastala v Banskej Bystrici a pod vedením svojho otca, bývalého plaveckého trénera v Dukle Banská Bystrica Jiřího Waltera, reprezentovala Duklu, Banskú Bystricu a Slovensko na viacerých majstrovstvách Európy, sveta a na Olympijských hrách v roku 2000 v Sydney.
Vo funkcii generálnej sekretárky Slovenskej plaveckej federácie sa v decembri 2021 zúčastnila so slovenskými plavcami na Majstrovstvách sveta v Abú Zabí a v júni 2022 na Majstrovstvách sveta v Budapešti. Skúsenosti z vrcholných Európskych a svetových podujatí jej teda nechýbali.
Ivanka, s akými pocitmi ste túto zodpovednú úlohu prijali a s čím všetkým ste sa museli pri príprave plaveckých súťaží, i priamo počas nich, vysporiadať?
To nebola otázka, či to vezmem alebo nie. Pre mňa to bola jedna z úloh s dôrazom, aby to splnilo vysoké nároky kladené na toto podujatie organizačným výborom EYOF a LEN (Európskou plaveckou federáciou). Vedela som, že sú to celoeurópske preteky a nie jedno z jeho podujatí a keď budem mať okolo seba tím ľudí, ktorých prácu poznám a dôverujem im, že spoločnými silami všetky úlohy zvládneme. Na podujatí sme mali 6 zahraničných rozhodcov a delegátov Európskej plaveckej federácie. S dvomi z nich sme už pracovali celý predchádzajúci rok a riešili ich požiadavky.
Už v pondelok 25. júla 2022 sme mali po prvom poldni plaveckých súťaží spoločný míting a riešili sme veci, ktoré sa dali odpozorovať len počas trvania súťaží: pohyb na štartovnej plošine, uloženie stoličiek a ich rozmiestnenie a ďalšie maličkosti, ktoré samotní plavci a diváci ani nemohli zaregistrovať. S technickým delegátom sme sa dohodli, že takéto mítingy budeme mať po každom súťažnom poldni.
V pondelok večer, po prvom finálovom poldni, prišiel za mnou technický delegát a povedal mi, že takéto mítingy nie sú potrebné a že je s prácou všetkých ľudí maximálne spokojný. Prvý takýto pracovný míting na začiatku súťaží bol zároveň i posledným. Stalo sa mi to prvýkrát a bola som rada za ocenenie našej práce celého 80-členného kolektívu rozhodcov (mnohí z pomedzi nich po prvýkrát rozhodovali na takomto význam podujatí), dobrovoľných pracovníkov, technickej čaty ale i 25-členného kolektívu zamestnancov mestskej plavárne.
Vrátili ste sa do dôverne známeho prostredia. Pomohlo Vám to pri príprave a samotnej organizácii plaveckých súťaží?
Určite áno. Pre mňa to bolo obrovské plus, že tento bazén poznám už ako svoj domov. Tu som vyrastala, tu som sa učila plávať a hlavne poznám tu ľudí, ktorí tu pracujú a niektorí z nich ma poznajú od maličkého dievčatka až po dnes a máme medzi sebou veľmi dobré vzťahy a to mi prácu veľmi uľahčilo.
Spolu s Vaším otcom sme boli každodennými hosťami a návštevníkmi plaveckých súťaží. Spolu sme sa po rozhovoroch s jednotlivými zástupcami medzinárodných organizácií zhodli na tom, že v príprave i samotnom zabezpečení plaveckých súťaží, v daných podmienkach, sa na banskobystrickej plavárni urobilo maximum. Súhlasíte s takýmto názorom?
Určite áno. Myslím si, že môj tím ľudí, na čele s pánom Robom Košťálom, ktorý je súťažný riaditeľ Slovenskej plaveckej federácie, vyťažil z tohto bazéna maximum. Trošku sme sa obávali toho, že tento bazén vlastne na takúto kapacitu, čo sa týka plavcov, ich trénerov a samotných divákov a takýchto veľkých medzinárodných pretekov, nebol konštruovaný. Je to mestský bazén a plaváreň, zameraná na verejnosť a tréningy plaveckých oddielov, ale napriek tomu, a hlavne vďaka pánovi Košťálovi, sa nám podarilo vyťažiť z toho absolútne maximum a nemali sme ani jeden deň problém z toho, že by niekto nemal svoje miesto. Využili sme na to i vonkajšiu terasu a rozplavbový 50-metrový vonkajší bazén. Čiže sme mali k dispozícii dva 50-metrové bazény, čo je na Slovensku absolútna rarita. To si treba vážiť, aby sme z tejto možnosti vyťažili čo najviac. Vonkajšia veľkoplošná obrazovka, na ktorej mohli diváci priamo v areáli sledovať priebeh plaveckých súťaží, to bola ako z núdze cnosť, ktorá sa však vydarila k plnej spokojnosti divákov i nás organizátorov. Logisticky sme to zvládli i tak, že sa víťazi po dekorovaní presunuli priamo na terasu, kde sa ukázali svojim fanúšikom a podporovateľom a potom sa vrátili opäť do plavárne.
Určite to bol pre Vás hektický týždeň. Mohli by ste našim čitateľom trošku priblížiť, ako vyzeral váš pracovný deň?
Vstávala som ráno okolo 04:00 – 04:30, nie, že by som musela, ale v hlave sa mi stále premietali veci, ktoré ma čakajú a i veci, ktoré sa môžu nepredvídateľne stať. Tá hlava pracovala stále a nabádala ma, aby sme boli pripravení i na neočakávané možnosti. Ráno o 06:00 som už bola na plavárni a hneď som si prezrela vnútorný a vonkajší bazén, ich okolie a celé zázemie. Spolu s technickou čatou a pracovníkmi plavárne sme robili posledné každodenné úpravy. Všetko sa vysávalo, utieralo, aby boli priestory bazénov a ich okolie čisté, čo bola jedna z mojich priorít. Práve preto, že bazén je taký malý, bola som v stálom kontakte s trénermi jednotlivých výprav. Poznali ma po mene, vedeli na koho sa majú obrátiť v prípade akýchkoľvek vecí či problémov. Až 99 % všetkých problémov, či to už boli stratené plavky, zabudnuté stopky, či okuliare, sme okamžite riešili. Veľmi ma teší, že už teraz dostávam e-maily od trénerov jednotlivých výprav a jednotlivých plaveckých zväzov, ktorí mi ďakujú za organizáciu podujatia a i za to, že sa spolu so svojimi plavcami u nás veľmi dobre cítili. Finálový blok disciplín začínal o 18:00 a končil pred 21:00. My sme museli ešte 30 minút počkať na podanie a riešenie prípadných protestov. Potom sme robili ešte neodkladné úpravy a upratovanie priestorov. Domov som sa vracala okolo 22:00 – 23:00.
Po večernom príchode domov ste sa rozprávali s otcom o priebehu súťaží a hodnotil otec Vaše každodenné počínanie a radil Vám, čo by sa dalo ešte vylepšiť?
Ja si to samozrejme vždy rada vypočujem. Keby sme boli hluchí ku kritike, tak by sme sa nikdy neposúvali dopredu. Musím sa priznať, že som už nemala síl pre nejaký dialóg preto, že som celý deň bola v rozhovoroch s ľuďmi, kedy vlastne niekedy na mňa rozprávalo aj 5 ľudí naraz a každý k inej téme, či problému a tak som bola z toho poriadne vyčerpaná.
O plavecké súťaže bol medzi vedúcimi výprav, čestnými hosťami EYOF Banská Bystrica 2022 veľký záujem. Mohli by ste spomenúť aspoň niektorých významných hostí, ktorí sa prišli pozrieť na plavecké súťaže?
Medzi najvýznamnejšími hosťami bol Spyros CAPROLOS, prezident Európskych olympijských výborov, Antonio da SILVA, prezident LEN (Európskej plaveckej federácie), Mihail COVALIU, člen výkonného výboru Európskych olympijských výborov a prezident Rumunského olympijského výboru a mnohí ďalší, medzi ktorými nechýbali ani v minulosti vynikajúci plavci, z ktorých spomeniem aspoň Cameliu POTEC, súčasnú prezidentku Rumunského plaveckého zväzu a podpredsedníčku Rumunského olympijského výboru.
Z našich slovenských hostí tu boli Ivan Husár, štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru, Danka Barteková, olympijská víťazka a členka MOV a samozrejme nechýbal ani Ivan Šulek, prezident Slovenskej plaveckej federácie a mnohí ďalší.
Pokračovanie, a II. časť rozhovoru, uvedieme zajtra, v utorok, dňa 2. augusta 2022.