Pokračovanie – II. časť rozhovoru, ktorý sme uviedli v I. časti včera, v pondelok dňa 1. augusta 2022.
Od organizačnej časti zabezpečenia plaveckých súťaží prejdime teraz k športovej časti. Aj keď reprezentáciu slovenských plavcov mali na starosti zodpovední jednotliví tréneri, ktorí určite urobia jej dôkladnú analýzu, ako ste Vy videli, z pozície generálnej sekretárky Slovenskej plaveckej federácie, vystúpenie našich plavcov?
V prvom rade som videla skupinu mladých, talentovaných a zapálených plavcov, ktorí urobia všetko preto, aby dosiahli ciele, ktoré si stanovili. Určite sa po tejto súťaži stretneme so všetkými osobnými trénermi, aby sme si vypočuli ich názory a hodnotenia. Myslím si, že toto je potrebné a veľmi dôležité, zaviesť po každej súťaži a rozobrať si dosiahnuté výsledky a výkony jednotlivých pretekárov a musíme nájsť všetky rezervy, ktoré máme a snažiť sa ich odstrániť tak, aby títo mladí plavci mohli dosiahnuť ciele, ktoré si dali. Je našou povinnosťou pracovať na tom, aby sme tie decká pritiahli k nášmu športu, aby pri ňom ostali a aby mali z neho radosť. To musí byť našou prioritou.
Kto Vás z našich reprezentantov najviac potešil? Zrejme Samko Košťál ziskom 2 bronzových medailí…
Ja by som začala úplne na druhej strane. Nie na tej medailovej. Každý osobný rekord sa veľmi cení preto, že pri ňom vidíme progres, vidíme zlepšenie a čo už tento osobný rekord znamená na rôznych súťažiach, to je už iná vec. To, že sa plavec, ktorý sa na túto súťaž pripravoval, zlepšil priamo na nej, to treba oceniť, lebo to svedčí o tom, že išiel správnou cestou. Samozrejme, ak sú tieto osobné rekordy ocenené tým, že sa plavci dostanú do semifinále alebo finále, tak to svedčí o vysokej úrovni ich osobných rekordov. Tie 2 bronzové medaily Samka Košťála – to bola už len zlatá čerešnička na torte. Treba oceniť jeho pevné nervy, ktoré mal, preto, že v oboch disciplínach boli 4 plavci, ktorí siahali na medaily a on vlastne, v každej disciplíne, po jednej získal. Takže klobúk dolu.
Z hľadiska zahraničných výprav, plavci ktorej krajiny urobili na Vás najväčší dojem a zaznamenali v poslednom období najväčší progres?
V tejto kategórii detí sa zabúda na to, že sme tu mali 2 koronové roky. Každá krajina sa s tým vysporiadala inak. V niektorých krajinách boli olympijské a tréningové centrá otvorené. U nás sme mali 2 roky zatvorené bazény. Mali sme možnosť trénovať v Šamorínskom olympijskom centre. Ale táto možnosť bola ponúknutá len reprezentantom. Čiže títo mladí plavci, ktorí majú 15 – 17 rokov, boli pred 2 rokmi veľmi mladí na to, aby boli zaradení medzi tých vyvolených a mali možnosť trénovať. Z tohto pohľadu sa treba na to aj pozerať a hlavne by som chcela vyzdvihnúť a oceniť trénerov, ktorí sa snažili ich udržať pri plávaní, dokázali deti motivovať, aby za tie 2 roky neprešli k niektorým iným športom a ostali pri plávaní. Aby naďalej videli význam v tom športe, ktorý robia. Keď sa vrátim k porovnaniu týchto výprav, tak si myslím, že veľký koeficient, ktorý musíme pri tom použiť, sú kovidové podmienky a tréningové možnosti počas neho. Počuli sme veľmi často taliansku hymnu a myslím si, že Taliani boli veľmi úspešní. Tiež Angličania a niektorí individuálni pretekári z Maďarska a Nemecka.
Čo hovoríte na výpravu tureckých plavcov? Zdá sa mi, že tureckí plavci zaznamenali v posledných rokoch veľký progres a je treba s nimi na medzinárodnej scéne vážne počítať.
Áno, aj od nich sa môžeme veľa učiť preto, že Turci majú zazmluvnených mnohých úspešných zahraničných trénerov. Bol medzi nimi i môj manžel a tak poznám túto problematiku. Turci sú ochotní sa od tých najlepších učiť a toto sú potom výsledky. Toto nám na Slovensku chýba.
Na záver ešte uvádzame nami odpozorované pozoruhodnosti mimo dosahu kamier a diváckych pohľadov.
O tom, ako Ivanka svoj vzťah k Banskej Bystrici a uvedenému podujatiu prejavovala, svedčí i jej počínanie, ktoré bolo mimo televíznych kamier a diváckeho videnia. Napriek svojej funkcii a postaveniu generálnej sekretárky Slovenskej plaveckej federácie, v utorok 26. júla 2022 neváhala pred začiatkom finálových súťaží zobrať do ruky utierku, vyutierať stoličky rozhodcom a spolu s pracovníkmi plavárne vyčistiť okolie bazéna od vody a o 40 minút neskôr v slávnostnom oblečení sa zúčastniť na dekorovaní medailistov plaveckých súťaží.
Po skončení plaveckých súťaží, v sobotu 30. júla 2022, už o 06:00 bola na plavárni a spolu s pracovníkmi plavárne a technickej čaty ju upravovala do pôvodného stavu, aby po pondelkovom sanitačnom dni ju v utorok 2. augusta 2022 (t. z. dnes), mohli opäť využívať obyvatelia Banskej Bystrice. Klobúk dolu pred takou generálnou sekretárkou Slovenskej plaveckej federácie. Bodaj by sme mali viac takýchto ľudí, nielen v športovej oblasti.
O pochvalných slovách na jej adresu, a adresu celého jej kolektívu, vrátane rozhodcov, technickej čaty, dobrovoľníkov a pracovníkov banskobystrickej plavárne na Štiavničkách, ktorí sa podieľali na úspešnom zvládnutí plaveckých súťaží, sme už počuli z úst tých najpovolanejších, ale chýr o výbornej organizácii plaveckých súťaží na EYOF Banská Bystrica 2022 sa z banskobystrickej plavárne bude ešte dlho šíriť i zásluhou plavcov, ktorí sa ich zúčastnili.