Prvá tohoročná májová sobota, dňa 7. mája 2022, patrila pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici atletickej chôdzi. Pozorný účastník tohtoročného 6. ročníka Banskobystrického chodeckého mítingu, krásneho športového a spoločenského podujatia, mohol na tomto medzinárodnom podujatí stretnúť viacero významných osobností atletickej disciplíny, ktorá vo svete najviac preslávila toto populárne športové odvetvie zo Slovenskej republiky.
Jedna z nich, olympijský víťaz a majster sveta v atletickej chôdzi na 50 km trati, v súčasnosti riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, Matej Tóth, tesne potom, čo skončila hlavná disciplína nami komentovaného podujatia, zhodnotil pre portály Duklasport.sk a Sportlandia.sk, túto vydarenú športovo spoločenskú akciu slovami:
„Výborne pripravená akcia, po veľmi vydarenej nedávnej Dudinskej 50-ke, na ktorej nechýbala absolútna svetová chodecká atletická špička, priblížila prítomným súčasnú pripravenosť, hlavne našich špičkových chodcov. Pred chvíľou sme videli a isto sme sa potešili spolu s našim súčasným úspešným slovenským reprezentantom, olympionikom Mirkom Úradníkom, z jeho, v poradí už 3. víťazstva na trati 10 km na tomto medzinárodnom podujatí. Náš reprezentant, pretekár banskobystrickej Dukly, zdolal tentoraz trať, ako vidíme na vysvietenej veľkej tabuli, v osobnom rekorde 40:50 min. Myslím si, že vzhľadom na viaceré podobné dnešné akcie v atletickej chôdzi, ktoré sú napríklad dnes v Portugalsku, Taliansku či Maďarsku, ale aj v iných krajinách, aj Banská Bystrica vysiela do sveta znova peknú vizitku našej športovo-spoločenskej vyspelosti.“
Je potrebné zvýrazniť, že Miroslav Úradník, ktorý získal aj trofej BCF Dukla, hlavného, a znova veľmi precízneho organizátora tohto podujatia, za najhodnotnejší tohtoročný výkon pod pamätníkom SNP, slová chodeckého velikána svetovej atletiky len potvrdil. Svojim výkonom nadviazal na svoje víťazstvá v rokoch 2018 a 2019. Osobný rekord z roku 2020 si zlepšil o 26 sekúnd.
Na tomto podujatí odborne perfektne podkutý reprezentačný tréner slovenských reprezentantov v atletickej chôdzi, Roman Benčík, tentoraz znova aj v úlohe špičkového komentátora tohto podujatia, podčiarkol, že absolútne osobné maximum Miroslava Úradníka z oválu 40:43,73 je ešte o 6,27 sekundy kvalitnejšie. Samotný ocenený pretekár nám pre našich čitateľov, okrem iného, povedal aj toto:
„Po Dudinskej 50-ke som bol do dnešného štartu viac menej v oddychovo-relaxačnej fáze, s časom v cieli som spokojný, lebo sa mi podarilo na kilometrovom okruh,u v tomto peknom prostredí, ísť počas celých pretekov svoju celú desiatku v rovnakom tempe. S takým dojmom odchádzam od najbližšieho pondelka na sústredenie do Vysokých Tatier.“
Na slovo pre našich čitateľov nebol skúpy ani 2. v cieli, jeho klubový kolega Dominik Černý. Tomu namerali v cieli výsledný čas 44:28 hodiny. Na našu otázku, ako sa cíti po svojej terajšej „desiatke“ a zatiaľ pretekársky absolvovaných prvých troch 35-kách (na vysvetlenie pozn. autorov: už sa nepreteká vo svetovej chôdzi na 50 km, ale na trati dlhej len 35 km), odpovedal:
„Som spokojný, hlavne preto, lebo ma netrápi zranenie. Pomaly končím štúdium na vysokej škole, takže pretekársky, bez zbytočných neplánovaných páuz zraneniami, sa môžem naplno venovať aj vrcholovému športu, čo mi vlieva sily do ďalšej práce na sebe. Dnešný vrcholový šport potrebuje celého človeka – v každej minúte jeho života. Študujem telesnú výchovu, učiteľský smer, ale i trénerstvo v atletickej chôdzi, všetko sa snažím vlastnou pretekárskou činnosťou previazať do jedného celku. Verím, že sa mi bude dariť aj výsledkovo.“
V súťaži žien na 10 km bola najlepšia v štartovnom poli tejto disciplíny – Hana Burzalová. Táto pretekárka ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica prešla svoju trať za 49:16 min. Zvíťazila pred dvojicou košických junioriek Karinou Devaldovou (51:09) a Stanislavou Hakulinovou (53:33). Obe juniorské reprezentantky absolvovali podujatie z plného tréningu a ich trénerka Henrieta Rusnáková, ktorá sa trénovaniu v metropole slovenského Východu venuje už vyše 25 rokov, o nich prezradila i toto:
„Prišli sem z plného tréningu. Majú v sebe dosť talentu, ale i ochoty či chcenia sa zlepšovať. Som spokojná s tým, čo tu, v tomto, organizačne perfektne pripravenom prostredí, ukázali. Skvele reprezentovali Športové gymnázium, kde tohto roku maturujú, ale i náš klub a seba.“
Výborný výkon videlo vyše 200 prítomných divákov na podujatí aj zásluhou víťaznej dorastenky Terézie Kurucovej, pretekárky Športového klubu Športového gymnázia v Nitre. Svoju trať 5 km prešla víťazne za 23:51 min. a o 2 sekundy si zlepšila svoje maximum z vlaňajška z pretekov v Hlohovci. Sledovali sme zblízka trénera Petra Mečiara ako povzbudzoval svoju zverenkyňu, aby aj pod Urpínom potvrdila dobrú formu. A ona to urobila. Už 2.x v tomto roku pokorila 24-minútovú hranicu a vo svetových tabuľkách do 18 rokov je na 5-kilometrovej trati stále 3. za 2 Japonkami.
Nechajme však v závere hovoriť riaditeľku pretekov, pani Eriku Karovú:
„Nech odborníci analyzujú výkony, nech porovnávajú zrovnateľné – so svetom.
My v našom športovom klube BCF Dukla podporujeme mladé talenty, vytvárame im podmienky pre ich rast aj takýmto spôsobom.
Potešili ma osobne viaceré výkony. Patrí sa, napríklad, spomenúť aj špičkové časy na trati 5 km, ktoré dosiahli naši dorastenci, dnes už reprezentanti Slovenskej republiky, v atletických tričkách BCF Dukla, Jakub Bátovský a Filip Krestianko. Obaja si výrazne posunuli osobné rekordy. Kvalitný čas dosiahol i víťaz pretekov staršieho žiactva na 3 km Lukáš Rosenbaum a mohla by som spomínať i ďalších. Napríklad nášho mladého Hamrana, o 2 roky mladšieho, ako jeho súperi v kategórii dorastencov.
Naše športovo-spoločenské méty, z pohľadu reprezentácie klubu, sú zamerané na celospoločenské prínosy našich trénerov a funkcionárov v klube a aj pre iné kluby slovenskej atletickej chôdze.
Všetkým ďakujem, ktorí prišli na Banskobystrický chodecký míting aj v tomto roku. Vrátane napríklad aj veterána, bývalého olympionika z Rakúska, pána Toporeka. Krásna bola aj 500-metrová trať, ktorú prešlo množstvo prítomných. Medzi nimi napríklad aj majster Európy zo Splitu Pavol Blažek, ale i ďalší.
Cítim pokoj na srdci, že som bola na trati medzi nimi.“