V tichosti, bez zmienky a spomienky, nielen v slovenských ale i banskobystrických médiách, si najskalnejší banskobystrickí priaznivci basketbalu pripomenuli 30. výročie získania titulu majsteriek bývalého Československa basketbalistkami Slávie PF Banská Bystrica.
Po 3 vynikajúcich sezónach 1986/1987 (prehra v zápase o bronz), 1987/1988 a 1988/1989, keď Banskobystričanky získali v česko-slovenskej basketbalovej lige strieborné medaily, prišla ešte lepšia sezóna a najvyšší možný domáci športový vrchol – v sezóne 1989/1990 sa ako v histórii 1. slovenské basketbalové družstvo žien, tešili zo zisku titulu majsteriek Československa. V ére bývalého Československa to bol bez zveličovania najväčší kolektívny úspech banskobystrického športu a v rámci Slovenska historický zisk 1. federálneho ženského basketbalového titulu.
Preto je na mieste sa zamyslieť, či takáto spomienka bola spôsobená dôsledkom koronakrízy, prirodzeným ľudským zabúdaním alebo jednoducho tým, že úspech sa u nás neodpúšťa a veľmi rýchlo sa naň zabúda. Z úcty k funkcionárskej, organizátorskej a trénerskej práci ľudí, ktorí vtedy pôsobili v basketbalovom klube Slávia PF Banská Bystrica, ako i k vynikajúcim výkonom samotných basketbalistiek, som sa rozhodol i takýmto spôsobom k tomuto úspechu vrátiť.
Chcel by som tým pripomenúť najmä mladej generácii, ktorá vtedy ešte nebola na svete a nemôže si to preto pamätať, že i v Banskej Bystrici sa na športovom poli dosiahol úspech, na ktorý môžu byť nielen športoví fanúšikovia v Banskej Bystrici ale i na Slovensku, právom hrdí. Tu sú údaje o zápase, ktorý rozhodol, že titul majsteriek Československa v basketbale žien v sezóne 1989/1990 získali pod vedením trénera Tomáša Kleina, a jeho asistenta Petra Cukera, banskobystrické basketbalistky.
Bol to 4. zápas o titul. Prvé 2 zápasy vyhrali Banskobystričanky v Prahe nad VŠ PRAHA, v Banskej Bystrici v 3. zápase prehrali 64:69 a preto rozhodol až 4. zápas 18. marca 1990, ktorý po heroickom výkone na domácej palubovke napokon vyhrali banskobystrické basketbalistky. Tu je výsledok rozhodujúceho zápasu :
Slávia PF Banská Bystrica – VŠ Praha 67:60 (38:33)
Body za Banskú Bystricu nastrieľali:
Antalecová 23, Janoštinová 19, Dobrovičová 16, Golanová 5, Bédiová a Danišková po 2.
Po prvýkrát od roku 1951 hlavné mesto Praha ostalo bez majstrovského ženského basketbalového titulu a prvýkrát titul poputoval na Slovensko do Banskej Bystrice. Pričinili sa oň tieto hráčky: Anka Janoštinová, Erika Dobrovičová, Eva Antalecová, Marcela Kalistová, Valéria Danišková, Beáta Mečiarová, Dagmar Huťková, Miroslava Bédiová, Zuzana Halmaiová †, Andrea Slosiarová, Eva Sirotiaková, Katka Václavová, Táňa Golanová a Mária Klimentová. Predsedom vysokoškolskej telovýchovnej jednoty Slávia PF bol v tom období Dušan Hlasica †, predsedom basketbalového oddielu Ľudovít Višňovský a pred nim Bohumil Bucko, okrem trénera Tomáša Kleina a jeho asistenta Petra Cukera v realizačnom tíme pôsobili: vedúci družstva Štefan Fekiač, lekár Andrej Hudec, masér Peter Cvenga a hlásateľ finálových zápasov Róbert Rozim †.
S odstupom 30 rokov si na zisk titulu spomína jeho tréner Tomáš Klein:
“Som rád, že spolu s dobrým kamarátom Petrom Cukerom, s ktorým sme spolu študovali na Fakulte telesnej výchovy a športu a spolu sme bývali na internáte na jednej izbe, sme to dokázali. Bola to posledná šanca na zisk majstrovského titulu, lebo viaceré hráčky nášho družstva mali už pred finále podpísané i zahraničné angažmány. Preto bol na všetkých vyvíjaný veľký psychický tlak a to tak cez média, výbor basketbalového oddielu, ako i fanúšikov. Nebola to len naša zásluha. Na tomto úspechu sa podieľali okrem hráčok a realizačného tímu i ľudia, ktorí boli v zákulisí.“
V basketbalovom kolektíve Slávie PF Banská Bystrica v tom čas pôsobilo niekoľko, vtedy súčasných ale i budúcich, reprezentantiek Československa a Slovenska, účastníčok olympijských hier, majstrovstiev sveta a Európy. Z nich spomeniem aspoň 3-násobnú olympioničku, 4-násobnú najlepšiu slovenskú basketbalistku a najlepšiu basketbalistku 20. storočia na Slovensku Anku Janoštinovú, 2-násobnú olympioničku a 3-násobnú najlepšiu basketbalistku Slovenska Eriku Dobrovičovú a olympioničky Evu Antalecovú, Marcelu Kalistovú a Dagmar Huťkovú.
V ďalšom ročníku 1990/1991 sa stali majsterkami Československa basketbalistky SCP Ružomberok a odštartovali ním slávnu éru ružomberského ženského basketbalu, v ktorej okrem 3 titulov majsteriek Československa získali zaradom i 11 titulov majsteriek Slovenska a neuveriteľne úspešný Ružomberok potom vystriedali na dlho na tróne, od 2003/2004 na 15 sezón, Good Angels Košice, začínajúce s titulmi ešte pod názvom Delta I.C.P. Košice, keď sa potom titul opäť vrátil v roku 2019 do Ružomberka, v poradí ako 12.
Basketbalistky Slávie PF v rámci česko-slovenskej basketbalovej ligy žien získali ešte v ročníku 1991/1992 bronzové medaily a v ročníku 1992/1993 strieborné medaily, čo svedčí o tom, že zisk titulu majsteriek Československa nebol náhodný ale bol dielom cieľavedomej systematickej práce v Slávii PF Banská Bystrica na úseku ženského basketbalu.