Kto sa čo len trochu pohybuje desaťročia vôkol futbalu v meste pod Urpínom vie, že v tomto krásnom meste nášho malebného Slovenska ešte pred prvým postupom mužstva armádnej Dukly do II. ligy vo futbalovej sezóne 1967/1968 založili vtedajší agilní funkcionári prvý vážnejší dorastenecký futbalový turnaj pre dorastencov. Písal sa futbalový ročník 1966/1967.
1. ročník turnaja uskutočnili v dňoch 30. apríla a 1. mája 1967 a zúčastnili sa ho, za medzinárodnej futbalovej konfrontácie, 4 družstvá:
FC Fribourg zo Švajčiarska, WSV Donawitz (dnes DSV Leoben) z Rakúska, Lokomotíva Bučina Zvolen a Dukla Banská Bystrica.
Hralo sa podľa vyžrebovania, a tak sa v prvých zápasoch stretli domáca Dukla s FC Fribourg, domáci podľahli lepšie hrajúcim hosťom hladko 0:3 a Lokomotíva Bučina Zvolen porazila rakúsky WSC Donawitz 6:1. V boji o III. miesto vyhrala Dukla nad súperom z Rakúska tesne 2:1 a Zvolen porazil reprezentantov zo švajčiarskeho klubu FC Fribourg 3:1, čím sa stal 1. víťazom turnaja.
Putovný Pohár venovali organizátorom turnaja vtedajší pracovníci Československého rozhlasu v Banskej Bystrici. Ich riaditeľ, v tom čase promovaný právnik Emil Rendek, na margo turnaja povedal:
„Naša národná sloboda sa nerodila ľahko. Zrodila sa v priamom boji a my nesmieme zabúdať na našich osloboditeľov. Pripomínajme si ich hrdinský boj a odhodlanie zvíťaziť v augustových dňoch SNP a privítajme medzi nami rytierov futbalu, ktorí k nám budú prichádzať z vďačnosti pripomínať si, aj po desaťročiach, tento odkaz. Odkaz hrdinský, ohromujúci, potrebný, aby nám pripomínal hrôzy fašizmu i odhodlania našich hrdinov žiť v mieri.“
Zaujímavý bol príhovor vtedajšieho predsedu Futbalového oddielu Dukla Banská Bystrica Ing. Michala Hrubého pred konaním 2. ročníka spomínaného turnaja. Ten sa konal 18. a 19. mája 1968 na banskobystrických Štiavničkách a vtedajší predseda, okrem iného, na margo turnaja povedal:
„2. ročník medzinárodného futbalového turnaja nás našiel v situácii nie dvakrát radostnej…Ako je známe, naši dorastenci opúšťajú 1-ligovú súťaž. Rozobrať príčiny vypadnutia pri slávnostnej chvíli, mám na mysli 2. ročník nášho medzinárodného turnaja, iste nie je vhodné. Ak sme však dostali možnosť znova usporiadať toto podujatie so súhlasom mládežníckeho vrcholného futbalového orgánu Československa s medzinárodnou účasťou, je to preto, lebo naše krajské mesto je mestom priateľov športu a verím, že zostane ním na veky. Je mestom futbalových nadšencov, ktorí majú radi futbalovú kvalitu, aj mládežníckeho futbalu a radi ju budú porovnávať s kvalitnými medzinárodnými súpermi. Vnímajme aj tento turnaj ako výzvu pre funkcionárov a trénerov mládeže v našom klube Dukla, pracovať kvalitnejšie a spolupracovať pri výchove talentovaných chlapcov na celom našom území Slovenska. Nech sa slovenský vidiek stane súčasťou našej armádnej futbalovej Dukly tak, aby Dukla pomáhala futbalovou kvalitou vidieku, vidiek našim dorastencom a spolu všetci československej mládežníckej reprezentácii. Veď ten turnaj je symbolom priateľstva i dlhodobej spolupráce s dosahovaním pozitívnych výsledkov v medzinárodnom meradle pre všetkých. Ak budeme kvalitne hrať v dresoch Dukly kvalitný futbal, budú k nám radi chodiť aj kvalitní súperi. Nech je aj tento 2. ročník medzinárodného dorasteneckého futbalového turnaja vkladom k dôstojnej reprezentácii nášho dorasteneckého futbalu i dôstojnej spomienke najsvetlejších dejín našej histórie.“
V 2. ročníku medzinárodného dorasteneckého turnaja bojovali o Putovný pohár redakcie Československého rozhlasu so sídlom v Banskej Bystrici družstvá: Gumárne Púchov, Lokomotíva Bučina Zvolen, Admira Energie Wien a domáca Dukla Banská Bystrica.
V otváracom zápase vyhrali Gumárne Púchov nad Lokomotívou Bučina Zvolen 2:1, potom Dukla remizovala s Viedňou 1:1, rovnako nerozhodne 1:1 hrali Gumárne Púchov s Viedňou a keďže Dukla Banská Bystrica porazila Lokomotívu Bučina Zvolen 4:1, stala sa víťazom 2. ročníka tohto turnaja.
3. ročník medzinárodného futbalového turnaja dorastencov odohrali kolektívy ako súčasť 25. výročia slávnych augustových osláv SNP v meste pod Urpínom. Pri spolu organizovaní tohoto medzinárodného turnaja, znova aj ekonomicky, pomáhal tentoraz strešný futbalový orgán slovenského futbalu. Vtedajší tajomník futbalového oddielu Dukla Banská Bystrica, a riaditeľ turnaja Miro Anderle, novinárom predstavil súperov takto:
„Výchova futbalovej mlade v TJ Gumárne Púchov má už veľa rokov dobré výsledky. Dorastenecký celok, ktorý sa znova na našom turnaji zúčastní, hrá 7 rokov I. dorasteneckú ligu a z jeho radov hrá najvyššiu československú súťaž viacero kvalitných futbalistov. Cenné úspechy získal tento kolektív na zahraničných turnajoch, pred nedávnom v Rakúsku a v minulom suverénne zvíťazil i na kvalitne obsadenom medzinárodnom turnaji vo východonemeckom Halle.
Ďalším kvalitným družstvom bude na turnaji FK Spartak Subotica, ktorý sa v 1. ročníku zapísal ako víťaz medzinárodného turnaja O Dunajský pohár v Bratislave. Bolo to v roku 1965, o rok na to síce víťazstvo neobhájil ale hral vyrovnané finále s domácim Slovanom Bratislava, ktorému nakoniec podľahol tesne 0:1. 2. miesto získal aj na dobre obsadenom medzinárodnom turnaji o Pohár dukelských hrdinov v Košiciach.
Rakúsky futbal budú reprezentovať dorastenci klubu Sportclub Schwechater (pozn. autora: vtedy bol nepresne nazvaný tento klub – správny názov bol 1. Schwechat Sportclub), ktorý bol založený už 22. augusta 1903. Družstvo príde na turnaj do Banskej Bystrice po dobrých výsledkoch z minuloročných medzinárodných súbojov na turnajoch v NDR v Lipsku a v rakúskom Innsbrucku. Ide o prvoligový dorastenecký kolektív, ktorý patrí v Rakúsku medzi družstvá z popredných tabuľkových miest.
No a chýbať nebude ani naša domáca Dukla. V jej radoch hrali dobre, okrem minuloročného víťazstva, chlapci i na medzinárodnom turnaji v Ženeve, kde vyhrali svoje zápasy s belgickým Merchtemom 3:0 i so švajčiarskym FC La Chaux-de-Fonds, založeného už v roku 1894, 2:0. Podľahli len víťazovi turnaja, talianskej Atalante Bergamo.
Vedúcim družstva Dukly na turnaji bude J. Valašťan a trénerom dobre známy Ladislav Dobrovič. Hrať budú: Peter Slamený, Ľubo Janík, Pavol Bohuš, Michal Sartoris, Dobrík, Juraj Vesel, Sklenka, Pavol Knapko, Jozef Pilko, Pavol Michálik, Baláž a Mlčoch. Hracími dňami budú 10. a 11. máj 1969.“
A ako hrali naši chlapci na tomto a i v ďalších ročníkoch turnaja?
O tom niekedy neskôr, po overení výsledkov, a získaní ďalších podstatných a overených, poturnajových hodnoteniach.
Isté je, že v spomenutom kolektíve dorastencov Dukly vyrastal neskorší majster Európy vo futbale z roku 1976 Pavol Michálik. Brankár, ktorý sa v „A“ mužstve Dukly po prvý raz objavil, keď bol trénerom mužstva Bohumil Musil, ktorému nikto zo známych nepovedal inak ako Mirek, či Mirko. Veru, aj takto vyrastali pod Urpínom veľké osobnosti československého a európskeho futbalu.