Pokračovanie III. časti zo stredy 16. júna 2021.
A čo napísali slovenské denníky o našom postupe?



Po postupe do federálnej 1. basketbalovej ligy odišiel tréner Tomáš Klein trénovať do Nemecka 4-ligový TG Landshut a na trénerskú stoličku mužov ŠKP sa vrátil Ľubomír Doušek.
Novými posilami sa stali Jozef Lovik a Alvidas Kačinskas. Zmluvu predĺžil Andrej Šaptala.
Pred 1. prvoligovou sezónou sa hráči ŠKP zúčastnili historického zájazdu na turnaj do vtedajšieho nového pôsobiska trénera Tomáša Kleina, do nemeckého Landshutu.
Turnaj v Landshute bol dobrou prípravou pred prvoligovými bojmi v sezóne 1991/1992.
Do nich nastupovalo družstvo ŠKP Banská Bystrica v nasledovnom zložení:

Zľava hore: A. Šaptala, M. Nerad, P. Dorazil, D. Vrána, A. Kačinskas, J. Lovik, M. Matejčík, S. Bruchala.
Sediaci zľava: M. Michalík, V. Matejčík, MUDr. M. Hlaváč, Ľ. Doušek – tréner, V. Hrnčirík – vedúci mužstva, I. Žídzik, P. Miškovič. | Foto: archív Duklasport.sk
Hráčske a trénerské zastavenia Tomáša Kleina
Tomáš Klein, *1948, bol odchovancom Komárna. Hrával v mužstvách: Rapid/Trnávka Bratislava, Inter Slovnaft Bratislava, Chemosvit Svit a Červená hviezda Banská Bystrica.
Ako hráč bol reprezentantom Slovenskej republiky – „levíčat“ – v roku 1971, reprezentoval Akademikov Slovenska v roku 1971, zúčastnil sa na Československej univerziáde v Olomouci.
Ako tréner pôsobil v Červenej hviezde Banská Bystrica od roku 1973, kde prešiel všetkými vekovými kategóriami.
V ročníku 1975/1976 postúpil so staršími dorastencami do Slovenskej dorasteneckej basketbalovej ligy.
V ročníku 1986/1987 viedol slovenské reprezentačné družstvo kadetov a spolu s Jiřím Konopáskom i reprezentačné družstvo Československa.
V ročníku 1989/1990 získal so ženami Slávie Pedagogická fakulta Banská Bystrica historický titul majsteriek Československa, 1. pre slovenský ženský basketbal a v ročníku 1990/1991 zaznamenal s mužmi ŠKP Banská Bystrica historický postup do Československej federálnej basketbalovej ligy.

V rokoch 1991/1992 a 1992/1993 s mužmi TG Landshut, v Nemecku, postúpil hneď zo 4. do 3., a hneď aj do 2., basketbalovej bundesligy.
Pandemická situácia s COVIDom-19 zapríčinila, že si v roku 2020 spoločným stretnutím ani basketbalistky Slávie UMB nepripomenuli 30. výročie zisku titulu federálneho majstra Československa v súťaži žien a v tomto roku 2021 sa na spoločnom slávnostnom stretnutí pri príležitosti 30. výročia postupu do 1. federálnej ligy nestretli ani muži ŠKP Banská Bystrica.
Ak to situácia dovolí a nájde sa skupina dobrovoľných organizátorov, tak banskobystrické basketbalistky a basketbalisti, spolu s basketbalovými trénermi a funkcionármi, by sa mohli stretnúť možno začiatkom roku 2023, kedy si budeme v Banskej Bystrici pripomínať 100 rokov vzniku basketbalu v našom meste. Na jeho prípravu však veľa času neostáva.
Touto IV. časťou sme ukončili spomienky na 2 najvýznamnejšie úspechy banskobystrického mužského a ženského basketbalu.
Ženský úspech sme publikovali skôr – 30. marca 2020.