D) Výročná schôdza TJ Biela stopa Kremnica, i na základe kritizovaných nedostatkov v organizácii 31. ročníka Bielej stopy SNP, dňa 2. apríla 2004, svojim uznesením k 30. aprílu 2004, rozpustila Centrálny organizačný výbor (COV) a Kremnický organizačný výbor.
Až po viac ako pol roku, 22. decembra 2004, to tajomník nového organizačného výboru Bielej stopy, Viktor Halíř, listom oznámil členom COV BS SNP z banskobystrickej strany a oboznámil ich o zmenách a novej koncepcii organizovania Bielej stopy, kde sa už s pomocou Banskobystričanov nepočítalo.
Týmto listom, a takýmto spôsobom informujúcim Banskobystričanov, o rozpustení Centrálneho organizačného výboru a o zmenách v organizácii Bielej stopy, sa skončila 31-ročná spolupráca medzi organizačnými výbormi na strane Kremnice a Banskej Bystrice pri organizovaní tohto podujatia.
Organizátori BS SNP na banskobystrickej strane potom dokázali pripraviť a dať dohromady organizačný výbor a tím ľudí, ktorí už 12. februára 2005 usporiadal samostatne 32. ročník Bielej stopy SNP, i s medzinárodnou účasťou na Králikoch. V liste okrem iného Viktor Halíř uviedol:
“Biela stopa je tradičným bežeckým podujatím, momentálne zaradeným do systému behov Euroloppet, no účasť v hlavnom preteku na 48 kilometrov je z roka na rok nižšia (570 účastníkov v poslednom behu). Aby sme zvyšovali počet pretekárov a atraktivitu tohto podujatia, museli sme prijať opatrenia na zvrátenie tohto stavu.“
Logicky veľmi správne rozhodnutie, proti ktorému nemohol mať nikto najmenšie výhrady. Neviem aké boli prijaté opatrenia, nepoznám ani ich obsah, ale verím, že boli myslené dobre. Aká však bola skutočnosť?
V prvom prípade dovtedy uvedený, a novým organizačným výborom kritizovaný, počet 570 pretekárov, ktorý sa dosiahol pôvodným Centrálnym organizačným výborom Bielej stopy SNP v hlavnom behu, v poslednom ním organizovanom ročníku, sa novým organizátorom Bielej stopy už nikdy nepodarilo nielen vyrovnať, ale ani sa k nemu priblížiť.
Najviac pretekárov sa podarilo zabezpečiť novému kremnickému organizačnému výboru v hlavnej kategórii v roku 2005, spolu 415 štartujúcich v hlavnej kategórii, čo bolo o 155 menej ako dosiahol kritizovaný COV BS SNP. A čo je ešte horšie, za posledných 5 rokov sa nepodarilo ani raz novým organizátorom prekonať ani hranicu 190 pretekárov v hlavnej kategórii.
Napriek týmto žalostne nízkym počtom štartujúcich v hlavnej kategórii, verím, že súčasní funkcionári Bielej stopy nezavrhli myšlienku dostať Bielu stopu do Wordloppetu.
Prvá väčšia príležitosť na realizáciu tohto cieľa sa im naskytne už v roku 2023, keď sa v rámci osláv 50. výročia založenia Bielej stopy SNP a jej „nástupcu“ Bielej stopy, uskutočnia na Skalke Majstrovstvá Európy v behu na lyžiach a práve ich zásluhou by mohol počet štartujúcich narásť tak, že by sa toto číslo podarilo naplniť.
A i keby sa to v uvedenom roku nepodarilo a možno to bude trvať dlhšie, verím, že príde raz nová mladá generácia zanietených ľudí s jasným spoločným cieľom, ktorá vytvorí jednoliaty súdržný kolektív, odolnejší voči vonkajším vplyvom, ktorý bude organizáciu podujatia pripravovať tak, ako sme ju pripravovali my. So srdcom a láskou, nehľadiac na voľný čas a ani finančné prostriedky a podarí sa im vrátiť tomuto podujatiu zašlú slávu a dostať ho i do celosvetovej súťaže diaľkových lyžiarskych behov.
Veď všetky podmienky z technického hľadiska sú splnené a ďaleko lepšie ako to bolo za našich čias. Štart a cieľ pretekov na 1 mieste. Bezproblémové spojenie a doprava na miesto štartu, bezproblémové preberanie a vydávanie batožín na 1 mieste, podstatne ľahšia úprava tratí, ľahko dostupné zásobovanie občerstvovacích staníc, menšie finančné náklady na usporiadanie podujatia a iné.
K 2. časti listu Viktora Halířa, týkajúceho sa zvyšovania celkového počtu pretekárov, uvediem nasledovné. Pri tomto bode, aby niekto nespochybňoval a neobviňoval ma, že si čísla vymýšľam, pomôžem si opäť číslami v hore uvedenom materiáli Jozefa Meceleho. Počet účastníkov Bielej stopy SNP v poslednom 31. ročníku, ktorý organizoval bývalý Centrálny organizačný výbor, bol 1 011 štartujúcich.
Túto účasť sa za doteraz uskutočnených 16 ročníkov poriadaných novým organizačným výborom Bielej stopy podarilo len 1x prekonať. V roku 2008 bolo na štarte 1 114 pretekárov a pretekárok. Bolo to spôsobené tým, že prvýkrát sa do organizácie Bielej stopy naviac zaradil aj beh voľnou technikou na 25 kilometrov.
V tejto novej disciplíne sa predstavilo vtedy 432 bežcov a bežkýň, čo výrazným spôsobom zvýšilo celkovú účasť štartujúcich v tomto ročníku. A ako to vyzerá za posledných 5 ročníkov?
Podľa dostupných čísel uverejnených na internetovej stránke Bielej stopy, ktoré si môže každý sám overiť, sa v tomto období ani raz nepodarilo prekonať túto hranicu a to napriek tomu, že oproti 31. ročníku boli do programu zaradené 2 nové disciplíny. Okrem behu na 25 km voľnou technikou i beh družstiev.
Konkrétne počty štartujúcich:
rok 2016: 683
rok 2017: 777
rok 2018: 910
rok 2019: 964
rok 2020: 752
Nebyť roku 2020, sa mohli noví členovia kremnického organizačného výboru oprávnene pochváliť tým, že sa im podarilo zastaviť hroziaci prepad v počtoch prihlásených a počty začali narastať. Ale stále to ešte neboli a nie sú ani kritizované počty spred 16 rokov.
Na týchto konkrétnych príkladoch som chcel len poukázať na rozdiel medzi kritizovaním niečoho bez poznania objektívnej skutočnosti a z toho vyplývajúcich súvislostí a nenaplnením vlastných predstáv ako odstrániť alebo zlepšiť to, čo sami predtým kritizovali.
Ďalšiu, poslednú, 4. zo 4 častí, uvedieme o týždeň, zhruba na prelome utorka a stredy, z 20. na 21. apríla 2021.