Po 4 rokoch, náš tematicky nadväzujúci rozhovor, s primátorom mesta Banská Bystrica, pánom Jánom Noskom – a znova o športe, tentoraz hlavne o banskobystrickom futbale.
Pán primátor, skúsme sa vrátiť k vašim myšlienkam a zámerom mesta, ktoré ste verejne prezentovali aj v našom rozhovore ešte v roku 2017. Vtedy ste verejnosti povedali, že je v meste potrebné venovať sa športovej infraštruktúre. Môžete urobiť teraz stručný verejný odpočet vtedy vypovedaného?
Najskôr znova zdôrazním, stojím si stále za slovami, že športová infraštruktúra mesta bola poddimenzovaná. Myslím si, že v meste veľa obyvateľov, veľa detí, ba aj rodín, športuje. Výsledky sú vždy spojené s tým, že verejnosť potrebuje infraštruktúru. U nás bola a zatiaľ stále je poddimenzovaná, alebo zastaraná, či sa bavíme o futbale, alebo o hokeji. Vtedy som sa stretával s otázkami, či ideme niečo budovať – tvoriť. Máme tu futbalistov, hokejistov, kluby, ktoré majú za sebou bohatú históriu. Venujú sa mládeži a potrebujú kooperáciu, súčinnosť s mestom. Vždy sme sa v meste snažili vytvárať „budget“ na podporu športu, či už hokeja, futbalu, basketbalu, ale aj iných športov, takže ja som rád, že aj získanie titulu Európske mesto športu 2017 vytvorilo prostredie, aj nám pomohlo zmapovať situáciu v meste, čo sa týka nielen profesionálnych športových aktivít, ale aj takých, ktorým sa venujú bežní ľudia, rodiny.
Môžete aj s odstupom času zaspomínať a tú mapu športových potrieb oživiť konkrétnosťami?
Čo nás prekvapilo, percento aktívne športujúcich ľudí bolo už v tom čase veľmi vysoké. Bolo vyššie ako v Košiciach, ktoré už boli Európskym mestom športu pred nami. Bola to pre nás výzva, aj záväzok, venovať sa viac tejto oblasti a z toho vzišli aj zámery, ktoré sme si dali ako úlohu.
O akú úlohu vlastne išlo, ak máme na mysli hlavne mládežnícky futbal?
Dnes je to už v Banskej Bystrici i našom regióne, myslím si, známe. Išlo o vybudovanie nášho mestského mládežníckeho futbalového štadióna. Treba povedať aj to druhé: Prečo? V rámci dlhodobých vízií sa hovorilo už vtedy o Štiavničkách, že budú prebudované. Hovorilo sa, ale tie aktivity v tom čase „spali“, a zastavili sa zrejme aj na nejakých administratívnych veciach, alebo zmenách pohľadu pri zmene vlády na potrebu tejto rekonštrukcie. Začať niečo budovať, alebo dnes rekonštruovať, je vec veľmi náročná. Prestavbe modernej futbalovej Radvane sme z pohľadu mesta venovali zvýšenú pozornosť…
Prepáčte pán primátor, že si vás dovoľujeme prerušiť, ale do toho prišla asi aj skvelá možnosť, získať organizáciu najväčšieho športového podujatia v Európe. Ako to, teda vlastne bolo a ako to ovplyvnilo postoje mesta k mládežníckemu športu a futbalu zvlášť?
Myslím si, že to bolo celkom koncepčné, že po Európskom meste športu ideme organizovať Olympijský festival mládeže na budúci rok – vyjadrené skratkou EYOF. To bola opäť ďalšia výzva, ktorá viedla k tomu, aby sme hľadali externé zdroje na to, aby sme športovú infraštruktúru v našom meste dokázali vylepšiť. Ak to teda celkovo zoberieme, je to výstavba mestského mládežníckeho štadióna, je to rekonštrukcia Štiavničiek, ktorá bola našou podmienkou pre Ministerstvo obrany, aby sme toto podujatie mohli zorganizovať, čiže to bol pre nich tiež impulz, aby sa tomu začali venovať naozaj reálne, konkrétne. Je to rekonštrukcia zimného štadióna, obidvoch hál a v neposlednom rade spolupráca s futbalovými Hamšíkovcami, ktorí potrebovali vytvoriť priestor pre svoju súkromnú akadémiu v našom meste. Takže je tu na stole budovanie ďalšieho športového areálu, čiže myslím si, že všetky tieto aktivity môžu prispieť k tomu, že tá infraštruktúra bude po dobudovaní postačujúca a jednoducho ten priestor pre športovanie detí, ktoré sa chcú v budúcnosti športu profesionálne venovať, alebo chcú športovať iba amatérsky, by tu mali byť. Možno za zmienku stoja aj aktivity, ktoré nám pomohli vybudovať vnútroškolské areály na Radvanskej základnej škole, aj na Gaštanovej. Našim cieľom bolo presvedčiť riaditeľov, aby športoviská boli otvorené aj pre verejnosť a nie len pre vyučovací proces.
Dá sa tomu porozumieť tak, že tie areály sú prístupné komukoľvek?
Sú prístupné širšej verejnosti na základe určitých pravidiel a čo je podstatné – sú plné. To je dôležité, že nezívajú prázdnotou. Skúste sa pozrieť do Radvane, napríklad na tréningy detí, trebárs v atletickej chôdzi, skúste zájsť na umelú trávu, na ktorej dnes trénujú viaceré mládežnícke družstvá MFK Dukla, ale rovnako skúste aj publicisticky mapovať to, o čom tu hovoríme.
Pán primátor, robíme tak. Aj tento rozhovor je mapovaním toho čo ste sľúbili, čo ste už urobili, ale aj čo chcete robiť ešte z pozície mesta?
Nuž, budem ešte konkrétnejší. Spomeniem napríklad Radvaň, ktorá vás asi z pohľadu futbalu najviac zaujíma. Je to trošku aj naša pýcha, hrdosť či vďačnosť snahám urobiť v meste všetko pre skvelé podmienky detí vo futbalovej akadémii MFK Dukla. Futbalový štadión Radvaň by mal byť dokončený tento rok v mesiaci november.
Chodievame sledovať výstavbu pravidelne, mapujeme ju detailne i fotodokumentačne a publicisticky. Zdá sa však, že aj tu zaúradoval COVID-19?…
Iste, máte dobré informácie i postreh. Dobre viete, že stavebný materiál išiel cenotvorbou dnes hore, takže bol podpísaný dodatok, ukončenie bude v novembri. Je tam troška omeškanie, ale obdobie COVIDu so sebou prináša aj takú daň. Je potrebné povedať otvorene, niektoré veci nejdú podľa predstáv, ako sme si to v tej zmluve nastavili. Takže zanedbateľné meškanie na to, čo sa tu udialo, je eliminované a malo by to byť podpísaným dodatkom zmluvy.
Vy ste naznačili, my to vyjadrujeme teraz otázkovou úvahou, laicky, že infraštruktúra by mala byť zastrešujúcou požiadavky ľudí a rodín. Myslíme si, že sa musíme mediálne venovať ľuďom z pohľadu toho všetkého, čo ste urobili, ale systematicky a systémovo mať v srdci Slovenska centrálnu ponuku slovenskej futbalovej slávy. Nie len tú kvalitnú, esteticky i obsahovo zosúladenú, ktorú má mesto Banská Bystrica pekne priblíženú na paneloch v Robotníckom dome. Máme na mysli otvoriť a sprístupniť takú dominantu futbalu, ktorou prešlo zo Slovenska takmer 800 mladých futbalistov z celého bývalého Československa a to čo najširšej, nielen futbalovej verejnosti, ale celej verejnosti. Nie len pár vetami a jednou krásnou fotografiou s menom a priezviskom. Čo vy na takú ponuku od Športovej agentúry DUKLA, aby sme to mohli pre celé Slovensko na tom najvyššom poschodí futbalovej tribúny zrealizovať? Dôvodov na to je viacero. Máme pripravené nevšedné a netradičné konkrétnosti. Mesto Banská Bystrica, aj tým, že tu pôsobí vojenský športový klub Dukla, má pre tento účel trošku špecifické, aj motivačné prostredie. Aký je váš názor a postoj na túto verejnú ponuku?
Myslím si, že je to veľmi silné oslovenie, konkrétne oslovenie, potrebné aj pre komunikáciu s inými regiónmi, možno i zahraničím… Keď si zoberieme populárne športy hokej, futbal, tie majú svoju históriu a nemáme sa za čo hanbiť. Tie osobnosti, ktoré v rámci mesta pôsobili v športe, konkrétne napríklad aj vo futbale, už v rámci armádnej Dukly, sú dobrým príkladom a zaslúžia si vytvorenie takého prostredia. Mladí vidia, že to robili naši ľudia a že získali rôzne tituly. Sčasti k tomu už slúži aj spomenutá Sieň slávy. Ukazuje sa možnosť podobným spôsobom postupovať ďalej. Napríklad aj v prípade mládežníckeho štadióna. Aj hokej bude budúci rok oslavovať 100-ročnicu. To je, si myslím, míľnik, 3 tituly po sebe, aj keď teraz chudáci mali dosť problémov, keďže prebieha rekonštrukcia štadióna, museli hrať mimo, čo je aj pre fanúšikov nie celkom prijateľné a šťastné. Veď aj futbalisti to dobre poznajú. Ja si myslím, že aj zimný štadión, ktorý bude slúžiť aj pre Európsky olympijský festival, bude dokončený do konca roka. Na týchto športoviskách si musíme otestovať mnohé. Mám na mysli aj Štiavničky. Tam ideme zrevitalizovať prostredie na plavárni, aby plavecké súťaže mohli tiež prebiehať na želateľnej vysokej športovej úrovni. Aj tam prebieha rekonštrukcia exteriéru, aby to mohlo byť prepojené s plážovým kúpaliskom, kde bude rozcvičovací bazén, z ktorého sa pôjde rovno do plavárne na Štiavničkách. Sú to proste veci, ktoré napomáhajú atraktivite toho, čo motivuje zrod nového, moderného, ponúka aj iné príležitosti prezentácie mesta, okrem v Slovenskej republike, aj v zahraničí. To, čo mňa teší, je, že na území mesta taká komunikácia stále beží, existuje a na mnohých úsekoch športu sa v nej profesionálne pracuje. Vytvoriť niečo nové, moderné, v prípade futbalu s MFK Dukla, čo bude naše „Bystrické“, by malo byť našou ambíciou. Hľadať rôznorodé prostriedky motivácie a vychovávať našich hráčov, motivovať ich takým spôsobom, aby tu chceli zostať – s tým je treba pracovať. Robiť ambicióznu a účelnú ponuku, aby talentované deti ostali v tomto meste a vytvárali tu trvalú základňu. Myslím si, že aj rodičia detí robia už dnes v tomto smere obrovský kus práce. Keď dieťa niečo chce, rodič sa s tým snaží aj dnes stotožniť. Je to náročné, ak má absolvovať nejaký tréning, ktorý je 3x do týždňa, či už mu zabezpečiť servis, dopravu atď. Toto si myslím, že je v našom meste celkom fajn a to, čo by som si ja predstavoval koncepčne je, keby dochádzalo k premyslenejšej špecifikácii škôl, aby sa tá škola zamerala na nejaký druh športu… Banská Bystrica s tým má aj z histórie bohaté skúsenosti. Využime ich. Ako máme futbalovú školu, volejbalovú školu, skúsme urobiť školu aj inú.
Zrejme vás k takým myšlienkam vedie aj koncentrácia skvelých športovcov v meste Banská Bystrica. Tá je výnimočná na Slovensku a netreba premrhať takúto šancu. A Dukla je ešte výnimočnejšia. Čo vy na to?
Pravdivé konštatovanie, živý príklad prečo sa starať o šport detí v našom meste zvlášť? Pri Európskom meste športu sme spolupracovali úzko aj s VŠC Dukla, v našom štáte s mnohými organizáciami. Aj s Ministerstvom obrany SR. A aj teraz pri príprave Olympiády bude využitý celý ich komplex. Ministerstvo obrany si zobralo nad týmto záštitu a minister je tomu veľmi naklonený. Bude to najväčšie multišportové podujatie Európy v roku 2022. Bude na ňom prítomných 3 500 športovcov od 14 do 17 rokov, spolu 6 000 – 7 000 návštevníkov. My, ako mesto, sme za to, aby ten štadión bol k dispozícii, pretože atletika nebude každý deň, ale futbal, tým mesto žije desaťročia.
Vravíte, pán primátor, bude to pekný, dôstojný stánok s veľkým zázemím. Mesto vytvára podmienky, aby bol štadión dôstojný aj na Štiavničkách pre futbalistov?
Áno a neviem, či by sa to celé podarilo, nebyť toho prihlásenia k spomenutej olympiáde. Banská Bystrica sa po odstúpení Košíc prihlásila ako 1 zo 4 záujemcov o spomenutú olympiádu. V hre boli aj Šamorín, Spišská Nová Ves a Poprad, keď sme sa prihlásili. Rozhodovalo sa na základe niekoľkých kritérií. Jednou z nich bola možnosť ubytovania, podľa počtu návštevníkov, čiže využitie stredoškolských a vysokoškolských internátov a ďalšie bolo, koľko športovísk je v meste, ktoré by pre tento účel boli použité. My sme mali ambíciu ísť do multišportovej haly, ale pre krátkosť času, a po zmene vlády, došlo k zmenám, takže sme mali veľmi ťažké rokovania na Ministerstve financií. S tou Olympiádou, ktorú v rozhovore skloňujeme, akoby štát po voľbách nebol celkom stotožnený, ale som rád, že už zajtra začneme odpočítavať…
Pridávame, niet v republike futbalový klub, ktorý by mal takú presnú štatistiku z pohľadu histórie akú má Dukla Banská Bystrica. To nie je chvála, to je realita. Mohli by ste sa na záver vyjadriť k súčasnému futbalovému klubu MFK Dukla? Tá štatistika a história, ktoré majú celosvetové parametre z tejto oblasti, si to tiež žiadajú. Nič sa ani na tomto úseku nezrodilo len tak z ničoho.
Mesto si musí plniť svoje komunálne funkcie, ale samozrejme cez podporu mládeže, môže podporovať rozvoj športu, v rámci mesta. Futbalový klub je mestský. Má svoje vedenie. Pýtate sa na situáciu v ňom. Verejnosť vie, že čo sa týka MFK Dukla, tak hrali výborne, aj verejnosť to kvitovala. To, že nepostúpili muži 2x za sebou do I. ligy, tak bohužiaľ, stávajú sa aj vo futbale také situácie. Ja si myslím, že pokiaľ je niečo dobre naštartované a funguje aj v rámci vedenia klubu chémia, tak nič nie je stratené. Zachytili sme nejaké šumy ohľadom vzťahov, ale toto si myslím musia vyriešiť aktéri klubového vedenia za zatvorenými dverami. Samozrejme, že dianie sledujeme. Konsenzus a nastavenie krátkodobej a dlhodobej vízie tohto klubu je vždy rozhodujúci. S týmto musí vedenie klubu pracovať. Robiť prvoligový aj druholigový futbal je ťažké sústo, chce to mať zdroje, ale chce to aj srdce, bez čoho sa to nedá robiť. To srdce tu vždy bolo. To srdce a rozvoj by malo byť rovnako na každom úseku, rovnako vysoká odbornosť a náročnosť. Zákonitosť pre každého, kto sa chce v Banskej Bystrici, v náročnom futbalovom vedení MFK Dukla, angažovať. Už v úvode som naznačil, že ide o mestský futbalový klub a nie klub jednotlivca.
A celkom na záver?
Jedna redakčná poznámka: Futbal je hra, v komunite futbalových nadšencov sa pri nej každý tvári, že tejto hre rozumie. Kritizovanie srdciarov a odborníkov nie je jednoduché. V meste chýbajú veľké podniky, strategickí investori. Chýbajú veľkí investori, ktorí sa chcú predať cez reklamu a vedia klubom aj finančne pomôcť bez toho, aby hovorili do odborných futbalových vecí. Je to dosť komplikovaná a zložitá téma – východisko ale musí byť ako snaha o hľadanie konsenzu na oboch stranách. Čím skôr, tým lepšie.
Rozhovor pre Duklasport.sk a Sportlandia.sk pripravili Jaroslav Šiška a Jozef Mazár