Prijatím zákona o Športe v roku 2015, a nanovo nastavených kritérií a podmienok pre zaradenie športovcov zmluvne viazaných a podporovaných Vojenským športovým centrom Dukla, došlo k tomu, že VŠC Dukla bude, v spolupráci so Slovenskou plaveckou federáciou (SPF), podporovať naďalej len mladých perspektívnych plavcov pre štátnu športovú reprezentáciu, ktorí splnia náročné kritériá pre zaradenie do VŠC a súčasných plavcov, ktorí už tieto kritériá splnili. Pri Vojenskom športovom centre Dukla tak už nebude existovať samostatný oddiel plávania.
Riaditeľ odboru riadenia športu a hlavný tréner VŠC, Pavel Kobela, k podpore plavcov Vojenským športovým centrom Dukla, v ďalšom období, uviedol:
“Na základe zákona o športe, prijatého v roku 2015, je Vojenské športové centrum Dukla rezortné športové stredisko, ktoré pripravuje športovcov pre štátnu športovú reprezentáciu. VŠC nemôže pripravovať a dávať štátne finančné prostriedky na prípravu športovcov, ktorí nie sú zaradení v reprezentačných družstvách v kádroch národného športového zväzu a ktorí nemajú potrebnú výkonnosť podľa kritérií VŠC. Tieto kritériá sú v mládežníckych kategóriách: minimálne účasť na majstrovstvách sveta juniorov, majstrovstvách Európy juniorov a EYOF. Riaditeľ VŠC Dukla má právo udeliť výnimku športovcom, ktorí sú vedení ako športové talenty a sú potvrdení národným športovým zväzom. Ich príslušnosť k VŠC je limitovaná maximálne 1 rokom a v športe zaradenom do VŠC môžu byť maximálne 2 – 3 takíto športovci.
Vojenské športové centrum spolupracuje so SPF pri nastavení nového systému prípravy športovcov vo VŠC v plávaní s tým, že to považuje za rozvoj športu vo VŠC a nový rozvoj spolupráce medzi VŠC a SPF. Z toho vyplýva od 1. januára 2023 návrh na zaradenie nových športovcov pod krídla VŠC a s nimi uzatvorenie Zmluvy o viazanosti k VŠC a ich podpore. Ide o týchto plavcov: Richard Nagy, Tomáš Klobučník, Andrea Podmaníková, Tamara Potocká, Lillian Slušná, Sabína Kupčová, Nikoleta Tŕniková, Matej Duša, Adam Halas a na návrh výnimky riaditeľa VŠC Andrej Siklenka, Šimon Paulíny a Lukáš Kalník.
Oproti roku 2022, kedy VŠC, na základe platných smerníc VŠC, poskytlo na športovú prípravu zmluvne viazaných a podporovaných plavcov vo VŠC 20 000 Euro, v roku 2023 to bude, na základe platných smerníc VŠC, navýšenie na 50 000 Euro. Tie sa rozdelia medzi plavcov na základe ich dosiahnutých výkonov a umiestnení na MS a ME.
Na základe komunikácie so SPF, sme sa vo VŠC rozhodli, od 15.12.2022 do 30.09.2023, na skúšobnú dobu 9,5 mesiaca, podpísať zmluvu s trénerom Matejom Kuchárom, ktorý prešiel výberovým konaním SPF a ktorý bude priamo riadiť tréningový proces mladých talentov Kalníka, Paulínyho a Siklenku a riešiť po manažérskej stránke prípravu ostatných plavcov ako sú Podmaníková, Potocká, Nagy, Klobučník a ďalší. Na starosti bude mať i organizovanie plaveckých kempov zmluvne viazaných a podporovaných plavcov VŠC.
Uvedení plavci, ktorí budú zmluvne viazaní a podporovaní VŠC, budú mať okrem financovania ich športovej prípravy, možnosť bezplatne využívať všetky telovýchovné zariadenia VŠC, prácu trénerov, fyzioterapeutov, bezplatné ubytovanie v zariadeniach VŠC počas prípravných kempov a ďalšie výhody. K dispozícii budú mať na Štiavničkách vyčlenenú 1 plaveckú dráhu.
Na slovenských plaveckých podujatiach budú síce uvedení plavci vystupovať pod názvom svojho materského plaveckého oddielu, ale na ich účasti a dosiahnutých výsledkoch na vrcholných Európskych a svetových podujatiach sa bude výraznou mierou podieľať aj VŠC a mesto Banská Bystrica, čím sa k dosiahnutým výsledkom, vo VŠC zaradenými športovcami plávania, bude môcť hrdo hlásiť aj VŠC a aj mesto Banská Bystrica.“