Súčasnému slovenskému druholigovému futbalu možno pripísať, na základe odohraných 23. doterajších neúplných kôl, niektoré pozitíva, ale zároveň podčiarknuť aj dosť, stále pretrvávajúce, negatíva. Z pohľadu stále existujúcich negatív, pripísať všetky na vrub COVIDu-19, by nebolo férové.
Najpozoruhodnejším faktom zostáva, že odchovanci, bohatou históriou opradeného futbalu prešovského Tatrana, kormidlujú z vedúcej štvorice z čela súčasnej tabuľky vo futbalovom ročníku 2020/2021 až 3 jeho odchovanci, pričom futbal v Prešove samotnom, pomaly ale postupne odumiera z pozícií, na aké boli v metropole Šariša futbaloví priaznivci zvyknutí.
Mená a priezviská 3 futbalových trénerských mušketierov futbalový fanúšik pozná veľmi dobre.
Marek Petruš pripravuje do záverečných bojov, dramatického záveru súčasnej II. ligy, vedúci celok súťaže – Tatran Liptovský Mikuláš.
Stanislav Varga, ktorý v úlohe hlavného trénera už pred rokmi priviedol práve mužstvo Šariša v zeleno – bielych dresoch, Tatran, znova a doposiaľ naostatok do najvyššej súťaže, v súčasnosti vykonáva funkciu trénera MFK Dukla Banská Bystrica, do víkendu stále vedúceho mužstva súťaže už od 9. kola.
A 3. do futbalového mariáša – Jozef Kostelník, kormidluje na trénerskom poste úspešne MFK Skalica, či už so stabilnejším silnejším kádrom alebo zdatne aj s oslabeným.
Len Podbrezovú, z vedúceho 4-lístka súčasnej II. ligy, vedie tréner z juhu Slovenskej republiky, dunajskostredský Mikuláš Radványi.
Každý z menovaných pracuje v súkromnom futbalovom klube a každý v sebe nosí svoje trénerské metódy. Každý z nich je iný aj ľudskými hodnotami, všetci 4 sú, pre pozorne dlhodobo analyzujúce novinárske kruhy, učebnicovým príkladom, ako je z úprimného hľadiska byť otvoreným partnerom pre všetky médiá píšuce o II. lige dôležité, ale pritom dbať na poctivý prístup k nim a hlavne ich čitateľom. Nestačí ani u jedného z nich podliehať názorom funkcionárov klubu, lebo všetci 4 veľmi dobre vedia, že práve tí ich rýchle, v prípade neúspechu, teraz „ich“ mužstva, dokážu odpáliť či odpichnúť z doteraz úspešnej kabíny, znova do nového prostredia. Futbalový fanúšik a čitateľ zostáva ten istý.
Peknú myšlienku ponúkol na náročnú trénerskú prácu súčasný tréner Žiliny B Vladimír Veselý, po zápase Žilina B – Podbrezová, keď okrem iného zdôraznil, že veľmi náročné, ale potrebné je učiť mladých, nádejných a talentovaných futbalistov zodpovednosti. Na samotnej hracej ploche i mimo nej.
Dodávame, že v Žiline, či sa to niekomu páči alebo nie, má úžasne zodpovedný prístup k profesionálnej práci v tamojšom klube jeho majiteľ Jozef Antošík. Prečo to píšeme?
V každom klube by mal byť seriózny ochranca práv mladých, začínajúcich futbalistov. Zo západného sveta prenikli do slovenských futbalových kabín, okrem mnohých pozitív, aj veľmi škodlivé, a život ukazuje, nebezpečné maniere. Kto sa čo len trochu zaujíma o dianie analytickou prácou v kvalitných futbalových kluboch, zistí, že je potrebné sa vyvarovať veľmi rýchlo a včas situáciám aj v druholigových kluboch, aby ich viedli ľudia, ktorí sa ocitli vo futbale, hoci o ňom netušili či nevedeli dlho nič a asi aj stále nevedia. Túto pravdu verejne zdôraznil už dávno v slávnom Ajaxe Amsterdam, napríklad, aj samotný Johan Cruyff.
Povedal to na margo obdobia, keď ani v takom veľkoklubetakí ľudia nedokázali rozpoznať, že vrcholnou prioritou agendy klubu, pre ktorý sa rozhodli pracovať, by malo byť úsilie ako urobiť klub stále kvalitnejším, úspešnejším. Nakupovanie priemerných a podpriemerných jednotlivcov do žiadneho klubu nárastu futbalovej kvality neprospieva, ak prinajmenšom výkonnostne rovnakých, možno i kvalitnejších, ale mladších, z klubu posielame preč.
Príkladov v našej II. lige je naporúdzi množstvo a verní priaznivci z viacerých klubov by o tom mohli písať ódy. Do každého klubu v našej republike by sa mala vrátiť tá kultúra komunikácie a riadenia futbalového života, ktorá dokázala klub dvíhať do najúspešnejších výšin. Aj preto je potrebné dobre poznať, a stále spoznávať, historické korene úspešnosti.
Poznajúc praktiky i schopnosti ekonomiky riadenia Ing. Jozefa Antošíka zo Žiliny, nás núti prinášať otvorene aj také úvahy a potreby pre slovenský futbal. Tam je potrebné vytvárať, v takom priestore, vážnu konkurenciu. Ak má publicista dosť skúseností na takých trasách futbalovým svetom, musí napísať, že v každom klube boli, sú a budú urobené aj chyby. Všetci sa snažíme o niečo nové.
Funkcionárske deti, a ani mediálne deti, nemôžu, lebo ešte nedozreli, aby mohli robiť niečo nové na funkcionárskom či mediálnom trhu, ak dobre nepoznajú ani základné futbalové pravidlá, v súzvuku (ne)akceptácie štandardnej komunikácie a vzťahov!
Členovia a verní futbaloví priaznivci každého klubu sa musia chodiť na štadión radovať a drukovať svojmu klubu. Ak sa v klube na úkor futbalu začne politizovať, ide to na úkor kvality futbalu, klubu i zdravého celospoločenského života. A to teraz nemáme, zďaleka, na mysli len našu II. ligu.
Osobitné miesto, aj v médiách, by mala mať oblasť kvality tréningového procesu a systematická práca s talentovanými deťmi a mládežou pri futbale. Tam robiť odpočet, verejný a nezastupiteľný podiel skutočných srdciarov futbalu, a z každej oblasti života, v prospech toho svojho klubu, nám v práci s deťmi a mládežou, veľmi pauzuje v našom slovenskom futbale. Už tam sú zárodky našich dlhodobých neúspechov v súťaži so špičkovou zahraničnou konkurenciou.
Je to vec, ktorú takmer ihneď zbadá každý talentovaný mladý hráč, ktorý sa čo len na chvíľu dostane do kvalitnejšieho zahraničného klubu, a aj keď to spočiatku len vidí, ešte tomu ale celkom nerozumie, ale čoskoro pochopí, pretože je to oblasť, ktorá je mimoriadne citlivá a dôležitá pre chod každého klubu, inak sa neudrží medzi konkurenciou na onom trhu a denne sa tam na tom, a osobne na každom hráčovi, pracuje.
V publicistike o futbale je prenáramne dôležité, aby kvalitou oddeľovala, už obsah napísaného, od toho čo zanecháva hodnoty skutočnej morálky, a futbalovej vyspelosti, od ostatného.
Nie náhodou, ako pozitívny príklad, spomíname Žilinu. Tam stačí prísť na štadión a hneď spozorniete, aké sú tam nastavené, po všetkých stránkach, kvalitatívne štandardy. Niekedy tomu tak bolo v doraste, v tom futbalovom, armádnej Dukly Banská Bystrica. V čase, keď sa zverenci Petra Benedika pravidelne stretávali s dorasteneckou špičkou Európy. Dokonca ju porážali na najprestížnejších turnajoch.
Fanúšik, aj ten náš, druholigový, chce vidieť a čítať priamo na štadióne prednosti nášho futbalu. Máme ich? Talian hrá iný futbal, inak k futbalu pristupuje Nemec, inak Španiel, inak Rus.
A čo Slovák? Mali sme takých, a tvrdíme že máme aj dnes, len s nimi kvalitne v kluboch nepracujeme. Počúvame, že život je rýchly, na nič nie je čas, na čo by sa našiel, nie sú zase peniaze a podobné ničoty. Iní, skúsenejší povedali, čo ale môžeme s kľudom potvrdiť, pretože to stále platí, že peniaze sú len jeden, síce dôležitý, ale len technický problém! Pri normálnej komunikácii a otvorených vzťahoch, za jednotným cieľom klubu, sa ich, donori – fanúšikovia klubu, či rozvoja mládeže alebo len začínajúci filantropi – radi vzdajú, pri adekvátnej daňovej legislatíve a štátnej podpore športu. Transparentným darovaním, bez iného ovplyvňovania chodu klubu, ktorý, vo vlastnom záujme ochrany rozumne investovanej podpory klubu, nechajú riadiť profesionálov. A tí sa, nie že môžu, ale musia prezentovať kvalitnou prácou, do ktorej patrí i bezproblémová komunikácia, základ všetkého, každý vo svojej ažurite.
Skúsme dlhodobejšie definovať vlastné prednosti pred tými, ktoré nám forsírujú futbaloví Taliani, Nemci, Rusi či iné krajiny. Nekopírujme! Využívajme a šírme tie svoje.
Tie, ktorými sa v hráčskom svetovom futbale presadili napríklad Ján Popluhár, Jozef Bomba, Anton Ondruš, Marián Masný st., ale i ďalší. V trénerskom napríklad Ferdinand Daučík, Jim Šťastný, Anton Malatinský, Jozef Vengloš a znova zopár ďalších.
V skupine špičkových arbitrov sveta boli takými isto Vojtech Christov, Ľuboš Micheľ, pred nimi Karol Galba, i keď na medzinárodnom poli pôsobili s rozhodcovskou píšťalkou aj ďalší Slováci. Veríme, že tomu tak bude opäť, možno to ani nebude tak dlho trvať a niekto znovu „vylezie“, ale príde to jedine vtedy, ak sa na tom bude tvrdo robiť, nielen o tom rozprávať, či snívať alebo sa len snažiť.
A ani tvrdo robiť nestačí, podmienkou je tým neustále žiť, nonstop a veriť svojej ceste, podkuto príslušným vzdelaním a odbornosťou a to zase bez slušnosti nikam nevedie. Učme sa od najlepších! Nevymýšľajme vymyslené!
Dobré je učiť a zdokonaľovať sa v každej oblasti, aby som sa dokázal zaoberať v prvom rade sám sebou. Výhovorky na škodlivú nečinnosť či neodbornosť, sú už pri pohľade na súboje aj našej II. ligy predvídateľné. Súhlasíme aj s tými, ktorí tvrdia, že sa spravidla krútia, aj ako sme uviedli vyššie, často len okolo peňazí a nie kvality, v tomto prípade tej futbalovej, slovenskej.
Základom všetkého sú kvalitné súťaže a zápasy jednotlivých kôl. V tomto prípade našej II. futbalovej ligy.
V jej 24. kole sezóny 2020/2021 napíšu jeho históriu dvojice:
ŠK Slovan B – FC Košice, KFC Komárno – FC ŠTK 1914 Šamorín, MFK Dukla B. Bystrica – MŠK Púchov, MFK Skalica – MFK L. Mikuláš, FK Železiarne Podbrezová – FK Poprad, Slavoj Trebišov – MŠK Žilina B, FC Petržalka – Partizán Bardejov BŠK, FK Dubnica má voľno.